Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vojta Ciml: Nejvíc prostoru pro rozvoj mi dal FEL

redakce 26.12.2013

Vojta Ciml studuje bakalářský program Otevřená informatika na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Kapitoly článku

Vedle studia nedávno prorazil na trh s projektem SlidesLive (inovativní technologie pro nahrávání přednášek), na kterém spolupracuje se spolužákem Vojtou Drbohlavem, rovněž studentem FEL ČVUT a Terezou Horákovou.

pjj-0312-nahled

Co Tě vedlo ke studiu na FEL?

Vojta: Od mala mě lákala technika, ale počítače jsem plně objevil až na střední škole. Úplně jistý jsem si nebyl, tak jsem to vzal vylučovací metodou a vybral techniku. Protože jsem Pražák a protože Matfyz je moc teoretický a mně lákala praxe, vyhrálo ČVUT. Moc jsem neměl představu, do čeho jdu, protože oproti středoškolskému životu to byla velká změna.

Brzy budeš se studiem končit, jaké máš další plány? Co Ti škola dala?

Vojta: Doufám, že Slideslive bude dál natolik úspěšné, abych ho mohl vést a vybudovat z něj nadnárodní firmu. To je moje vize. Já to vidím tak, že studium je nejlepší doba, kdy můžeš něco vyzkoušet, nemáš hypotéku, po večerech se dá pracovat na svém projektu a vedle toho se věnovat třeba sportu a i když to nedopadne, nic se nestane. Firmy chtějí odborníky s titulem z FEL a nějakou praktickou zkušeností. Vedle toho je to super škola života. FEL Tě naučí řemeslu – jak máš věc vybudovat, ale praxi musíš získat jinde. Škola nabízí řadu předmětů, kde můžeš rozvíjet své netechnické vlastnosti, od sebeprezentace, přes ekonomii až po historii. Samozřejmně je ale pak třeba jít do terénu a setkat se s realitou. Akademické půda má svá specifika a dost se liší například od jednání obchodníků nebo požadavků uživatelů.  Shrnul bych to mým oblíbeným citátem: „Každý bitevní plán nepřežije první kontakt s nepřítelem.“

Které přednášky natáčíš na FEL nejraději a která byl Tvoje první?

Vojta: Velmi rád mám cyklus přednášek Fyzikální čtvrtky, protože fyzika má blízko k IT a je mým koníčkem. Je to krásná a zábavná věda.  Velice zajímavé jsou taky přednášky „Inspirující setkání s matematikou“, které bychom také chtěli v budoucnu natáčet.
Úplně první přednáška, kterou jsme na FEL natočili, byl Alfred Spector z Google. Tenkrát byla plná posluchárna v Dejvicích, ve které, k mé velké radosti, nedávno oživili tradici Filmového kubu ČVUT, což je vlastně taky krásná symbolika.

Je ještě něco, co bys chtěl o FELu říct?

Vojta: Rozhodně bych chtěl říct, že nemá cenu se bát toho, že by ta škola byla tak hrozně složitá, jak se traduje. Lehké to není, to určitě ne, ale je tu plno báječných lidí, kteří jsou ochotni pomoci. Pokud člověk není flákač (a to by se sem stejně ani nedostal – smích), určitě má šanci probojovat se až k titulu. Ale rozhodně by neměl být cíl získat papír, škola je tu hlavně proto, abyste zkusili věci, které se vám jinde nepodaří, můžete třeba cestovat v rámci projektu Erasmus, můžete chodit do podnikatelských inkubátorů, máme tu 57 druhů sportů, nabídne vám tohle běžný zaměstnavatel? Nebojte se a přijďte se na nás podívat na den otevřených dveří, který se bude konat 11. února 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud