Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

YouTube ukončuje své předplatné Premium Lite: věděli jste vůbec o něm?

Jakub Fišer 26.09.2023
Zdroj: Mohamed Hassan / PxHere

Internetová platforma pro sdílení a přehrávání videí YouTube nabízí v Evropě od roku 2021 alternativní předplatné ke své službě Premium. Předplatné Premium Lite bylo pro mnoho evropských uživatelů levnější, nenabízelo však všechny funkce. Nyní končí a už bude pouze klasické Premium. Mrzet vás to ale vůbec nemusí.

Kapitoly článku

Speciální předplatné YouTube Premium je v Česku od roku 2019. Předplatitele opravňuje k využívání platformy YouTube zcela bez reklam, navíc má přístup k projektům vlastní tvorby YouTube Originals (dříve YouTube Red). Navrch je v ceně také streamovací služba YouTube Music, balíček předplatného je tedy velmi výhodný.

Cena je stanovena na 179 Kč pro jednotlivce, popřípadě 269 Kč pro rodinný tarif o více jak dvou lidech. Pokud se vám cena zdá moc vysoká, věřte, že v porovnání s dalšími evropskými státy jsme na tom hodně dobře. Běžná cena za YouTube Premium v Evropě je totiž 11,99 eur měsíčně, tedy 290 korun za jednotlivce.

Mohlo by vás zajímat

YouTube Premium nebo Premium Lite?

Právě proto v roce 2021 YouTube v několika evropských zemích (jako je Holandsko, Norsko, Švédsko nebo Finsko) spustil službu Premium Lite, která za cenu českého Premium (tedy kolem 6–7 eur) nabízí část funkcí.

To hlavní samozřejmě nechybí – videa bez reklam. Tam ale funkce YouTube Premium Lite končí. Služba neumí přehrávání na pozadí, nepodporuje stahování videí a nenabízí ani přístup do YouTube Music.

Server The Verge nyní přichází s informací, že YouTube s tarifem Premium Lite končí. „Obdrželi jsme několik e-mailů od předplatitelů služby Premium Lite na naši linku, kteří nás informovali o svém zklamání,“ píše The Verge. Konec předplatného pak sborově potvrzují také uživatelé na fóru Reset Era.

Podle všeho YouTube ukončí Premium Lite v zemích, kde dosud byla služba nabízena, k 25. říjnu 2023, tedy za měsíc. Uživatelům dá na výběr – buď si připlatí za standardní tarif Premium, anebo mohou s placením skončit a stát se běžnými návštěvníky platformy.

Zdroj: The Verge, Reset Era


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud