Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Za jak dlouho vydělá průměrný Čech na nový iPhone 14? Švýcaři se nám smějí

Jakub Fišer 09.09.2022

Společnost Picodi každoročně vydává analýzu toho, jak dlouho potřebuje průměrný obyvatel té či oné země k tomu, aby si vydělal na nový iPhone. Letos Apple (alespoň na českém trhu) výrazně zdražoval, jak se to propsalo do této statistiky?

Kapitoly článku

Výzkum bral v potaz základní paměťovou konfiguraci iPhonu 14 Pro. Ta nabízí 128 GB úložného prostoru pro data uživatele a stojí 999 dolarů, v Evropě 1299 eur, na českém trhu pak 33 490 Kč včetně DPH. Kolik dní je potřeba v průměru pracovat, aby si mohl Čech s průměrným platem koupit nový iPhone?

Nutno také brát na pozornost, že Picodi počítá s daty Českého statistického úřadu, který hovoří o průměrné mzdě v Česku 40 086 Kč. Čas, za který si tak průměrný Čech vydělá na nový iPhone, je samozřejmě vypočítáván pouze čistě matematicky a není do něj započítáván zbývající měsíční výdaj, jako je nájem, nákup obživy, ošacení a tak podobně.

iPhone 14 Pro cena pro Česko

Tak tedy, dle výzkumu si průměrný Čech vydělá na iPhone 14 Pro 128 GB za 21,8 dne. To je sice mnohem lepší výsledek než v letech 2018, 2019 i 2020, oproti loňsku je to ale zhoršení o 0,4 dne, což způsobila zejména inflace a aktuální ekonomická krize.

A jak jsme na tom v porovnání s dalšími světovými a evropskými ekonomikami? O chloupek lepší výsledek než Česko má Slovinsko, Itálie, Malta, Estonsko i Španělsko. Všechno kolem 21 dní. Pod hranici 10 dní se vejdou spotřebitelé z Irska, Norska, Dánska, Kanady, Singapuru, Lucemburska, Spojených arabských emirátů a také Austrálie. Zdaleka nejlépe je na tom pak USA a Švýcarsko, kde trvá vydělat na nový iPhone 5,7, respektive 4,6 dne.

Pokud jde o naše sousedy, nejhorší výsledek má Slovensko, kde vydělat na iPhone 14 Pro trvá v průměru 29,9 dne, tedy celý měsíc. Polsko má 27,6 dne, Rakousko 11,4 dne a Německo 10,4 dne. Zdaleka nejhůř se mají obyvatelé Turecka, kde vlivem ohromné inflace trvá vydělat na nový iPhone 146,7 dne.

Zdroj: Český statistický úřad, Picodi


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud