Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zákazníci Lidlu v ohrožení: podvodníci se vydávají za oblíbený obchod

Jakub Fišer 09.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Experti ze společnosti Check Point varují, že podvodníci nepolevují, spíše naopak. Čím dál častěji využívají phishingu, kdy se zároveň vydávají za velké značky. Kromě klasik jako Microsoft, Apple nebo logistické firmy je teď v kurzu obchodní řetězec Lidl.

Kapitoly článku

Každý třetí podvodník si hraje na Microsoft

I v roce 2024 patří phishing k těm bohužel nejúčinnějším zbraním, které mají internetoví podvodníci k dispozici. Phishing kombinovaný se spoofingem spočívá v tom, že se vydávají za někoho jiného a pod touto rouškou z vás vylákají osobní informace, anebo i přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a podobně.

Podle monitoringu společnosti Check Point byl za poslední kvartál roku 2023 nejvíce zneužívanou značkou Microsoft. Každý třetí podvod, ať už po telefonu, e-mailu nebo jinak, byl proveden šmejdy, kteří se vydávali za tuto americkou firmu.

První 4 pozice v globálu pak ještě uzavírá Amazon (9 % všech podvodů je vedených jménem Amazonu), Google (8 %) a Apple (4 %). Uživatelé v Česku jsou zvyklí spíše na to, že se šmejdi vydávají za bankovní či logistické společnosti, nebo za velké obchody, jako je například Alza.

Mohlo by vás zajímat

Pozor na falešný Lidl

Během uplynulých Vánoce 2023 se také velmi častým terčem útoků stal obchodní řetězec Lidl, který má vlastní supermarkety, prodává ale i zboží na internetovém obchodu Lidl Shop.

Šmejdi se snažily formou podvodného e-mailu či sdělení na sociálních sítích podvodníci z důvěřivých lidí tahali soukromé informace, jako je adresa, telefonní číslo a podobně. Lákali přitom na to, že můžete vyhrát iPhone 15.

Podvod na Lidl
Zdroj: se svolením Check Point

Dbejte opravdu zvýšené pozornosti na podobné návodné pokusy o podvod. Skutečný Lidl opravdu čas od času pořádá soutěž o iPhone, tato soutěž má však konkrétní podmínky a můžete si ji ověřit jak na webu Lidl.cz, tak v aplikaci Lidl Plus.

Zze snímků podvodu je patrné, že tato phishingová kampaň nebyla kdovíjak kvalitně zpracovaná. Obsahovala mnoho překlepů a viditelných stylistických chyb. Bohužel, od toho je pouze krůček k tomu, aby na příště podvodníci byli lépe připraveni. Dejte si proto pozor na jakékoliv podezřelé e-maily, zprávy či telefonáty.

Zdroj: Check Point tisková zpráva, Alza


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud