Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

3x úspornější Windows: tipy pro efektivnější fungování operačního systému

Josef Mika 04.03.2024
Zdroj: Windows/Unsplash

I přes pomalejší rozjezd je více než pravděpodobné, že se Windows 11 stanou dříve nebo později nejpoužívanějším operačním systémem na noteboocích a stolních počítačích. Přinášíme vám tři tipy na úspornější a efektivnější fungování s Jedenáctkami. Možná vás přesvědčí, že nejnovější Windows nejsou zas tak špatná.

Kapitoly článku

Přehrávání streamovaných videí v nižším rozlišení

Aby se při přehrávání streamovaných videí příliš nezatěžovala dostupná šířka pásma vašeho internetového připojení, můžete v systému Windows 11 (vlastně to je možné už od Win 10) upravit nastavení tak, aby se videostreamy vždy přehrávaly v nižším rozlišení. Toto nastavení se vztahuje na všechny aplikace předinstalované v systému Windows, včetně aplikací Microsoft Edge, Zprávy nebo Filmy a TV, a také na aplikace získané z obchodu Microsoft Store, jako jsou Netflix a Disney+.

tip Windows 11
Úspora dat: aby videostreamy příliš nezatěžovaly vaše internetové připojení, můžete v „Nastavení“ snížit jejich rozlišení.
Zdroj: Windows 11/Chip

Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko „Start“, v kontextové nabídce vyberte možnost „Nastavení“ a v nově otevřeném okně přejděte na části „Aplikace | Přehrávání videa“. Pokud v počítači používáte systém Windows 10, aktivujte předvolbu „Dávám přednost přehrávání videa s nižším rozlišením“. Pokud používáte systém Windows 11, aktivujte funkci „Šetřit šířku pásma sítě přehráváním videa v nižším rozlišení“.

Změna barvy hlavního panelu

Windows 11 tip
Pestré barvy hlavního panelu: když si ve Windows 11 aktivujete tmavý motiv uživatelského rozhraní, můžete pak měnit barvu hlavního panelu.
Zdroj: Windows 11/Chip

Kromě toho, že tmavý režim je pro mnoho uživatelů mnohem příjemnější pro oči a je i energeticky úspornější, má tato varianta zobrazení uživatelského rozhraní Windows oproti světlému motivu ještě jednu výhodu. Když si ji aktivujete, můžete si totiž přizpůsobit barvu hlavního panelu podle vlastního výběru.

Stisknutím klávesové zkratky [Windows] + [I] otevřete „Nastavení“, kde přejdete na „Přizpůsobení | Barvy“. Pokud je vedle položky „Zvolit režim“ vybrána možnost „Tmavý“, posuňte se dolů a nastavte přepínač vedle položky „Zobrazit barvu motivu v nabídce Start a na hlavním panelu“ na „Zapnuto“. Poté vyberte jednu z nabízených barev nebo klikněte na tlačítko „Zobrazit barvy“, abyste si mohli vybrat vlastní zbarvení a potvrďte tlačítkem „Hotovo“.

Rychlé vypnutí počítače klávesovou zkratkou

Windows 11 tip
Rychlé vypnutí: stačí jen stisknout klávesovou zkratku [Windows] + [F4] a klepnout na [Enter], aby se počítač rovnou vypnul.
Zdroj: Windows 11/Chip

To, co funguje v předchozích verzích Windows, funguje i v aktuálních Windows 11. Máme na mysli rychlé vypnutí počítače pomocí kombinace kláves. Nejprve je nutné minimalizovat okna všech spuštěných aplikací, abyste měli volnou pracovní plochu. To provedete nejrychleji pomocí klávesové zkratky [Win] + [D]. Pak už jen stiskněte kombinaci kláves [Alt] + [F4] a klepněte na klávesu [Enter]. Velkou výhodou oproti všem ostatním způsobům, jak rychle vypnout počítač, je to, že po stisknutí kombinace kláves [Alt] + [F4] je již vybrán příkaz „Vypnout“, takže ho stačí pouze potvrdit.

Zdroj: Windows 11, časopis Chip

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud