Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

5 technologických pomocníků

Pavel Trousil 29.11.2017

Díky rozvoji vědy a techniky se lidem s různým zdravotním postižením výrazně usnadňuje život. Mezi novinky v tomto oboru patří ústní myš, vozíček Free pro postižené, nebo třeba mobilní aplikace Znakujte s námi.

domov-sv-josefa-2-nahled

Ústní myš

Myš MouthMouse Intelligent je pomůcka, která výrazně usnadňuje život lidem s plegií horních končetin. Lze ji totiž ovládat ústy, jazykem, mimikou i dotykem. S pomocí ústní myši se uživatel může propojit s počítačem, mobilem nebo tabletem a také dálkově ovládat televizi, DVD, rádio, klimatizaci, větrák, topení nebo dveře. V ovládacím modulu je rovněž zakomponovaný mikrofon a dá se spojit se zařízeními pomocí Bluetooth a WiFi. K dispozici je i herní režim a mód kniha.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA s podporou Nadace Vodafone vybavila letos těmito pomůckami spinální a spinálně rehabilitační jednotky po celé ČR. Díky tomu mohou pacienti s postižením horních končetin ovládat náhradním způsobem počítač, tablet nebo telefon a některé vybavení pokojů (lampička, televize, zvonek na sestru, apod.).

free-nahled  

Vozík do terénu

Free je název speciálního vozíku, který je postaven na moderní samobalanční technologii, kterou používají známé osobní transportéry Segway a Ninebot. Díky této technologii jezdí vozík Free jen na dvou kolech a má tak mnohem lepší prostupnost terénem. Bez problémů tak překonává i ty náročnější povrchy, jakými jsou chodníky s dlažebními kostkami, trávníky, lesní cesty či pláže. Snadno se ovládá a uživateli umožňuje mít při jízdě volné ruce. Výborně také manévruje v úzkých prostorech i v exteriéru. Vhodný je především pro paraplegiky, kvadruplegiky, lidi s RS, DMO, ALS a jinými onemocněními omezujícími pohyb. 

 znakovka-nahled

Aplikace Znakujte s námi

Mobilní aplikace Znakujte s námi pro OS Android je pomůckou pro rodiny, kde rodiče komunikují se svými sluchově postiženými dětmi. Znakování ale rozšiřuje i možnosti komunikace se slyšícími miminky. Tato komplexní aplikace obsahuje celou řadu edukačních videí a tři základní módy. Prvním z nich je slovník se všemi slovíčky i větami a snadným hledáním. Nejdůležitější součástí Znakovky je ale výuka, která je členěná do tematických lekcí a šesti stupňů obtížnosti. Své pokroky můžete sledovat díky třetímu základnímu módu – kvízům.  Aplikaci si můžete stáhnout zcela zdarma. V roce 2017 získala aplikace Cenu Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením.

 zachranka-s-logem-m-nahled

Záchranka

Další mobilní aplikací, která lidem usnadňuje a často také zachraňuje život, je Záchranka. Tato aplikace v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu. Zároveň záchranářům odesílá přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší záchranu. Spuštění tísňového hovoru je velmi jednoduché – stačí dlouze přidržet nouzové tlačítko a hovor bude i s informací o přesné poloze přesměrován na linku 155.

Aplikace byla plně upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým již více než rok pomáhá. Novinkou bude napojení na Horskou službu, což je pomoc, kterou ocení lyžaři a turisté v nesnázích. Současně bude zdravotnická záchranná služba schopna neslyšícím odesílat potvrzení o přijetí jejich nouzového volání formou SMS.

 

Teiresiás

Středisko Teiresiás nabízí pomoc studentům se specifickými nároky v rámci Masarykovy univerzity. Pomáhá lidem s postižením smyslovým, zrakovým, sluchovým a pohybovým. Teiresiás usnadňuje výuku také studentům se specifickými poruchami učení, psychickými obtížemi a chronickými onemocněními. Teiresiás zajišťuje kurzy doplňující nebo nahrazující řádnou výuku a kurzy celoživotního vzdělávání. Všechny kurzy probíhají ve výukových prostorách MU, které jsou určeny studentům s postižením.

Jedním ze základních pilířů pomoci postiženým studentům je také studijní poradenství, které slouží především k organizačnímu zajištění studia studentů s postižením od zápisu do studia až po jeho ukončení. Mezi další služby, které Teiresiás studentům obstarává, patří zajištění vhodných technologií potřebných pro zpřístupnění výuky studentů s postižením, tlumočnický nebo přepisovatelský servis a v neposlední řadě také osobní asistence a nácvik prostorové orientace. V současné době využívá služeb Střediska Teiresiás zhruba 500 studentů. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud