Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Adobe Reader se v rámci Edge dostane do 1,4 miliardy počítačů

Pavel Trousil 14.02.2023

Snad každý musí občas pracovat s PDF soubory. V browseru jsou k tomu dispozici vestavění pomocníci a stáhnout si můžete řadu bezplatných PDF prohlížečů. Technologie nejznámějšího programu Adobe Acrobat Reader bude od března 2023 integrována Microsoftem do systémů Windows 10 a 11.

Kapitoly článku

Většina lidí se pravděpodobně někdy setkala s programem Adobe Acrobat Reader. Jde o standardní software pro prohlížení PDF souborů ve verzi pro Windows. Není divu, protože tento bezplatný program existuje již přibližně 30 let a připravil půdu pro PDF formát.

Už několik let však není samostatný prohlížeč PDF souborů v systému nezbytně nutný, protože běžné internetové prohlížeče dokážou PDF soubory zobrazit. Prohlížeče Chrome, Firefox a další mají k tomuto účelu integrovaný vlastní PDF engine.

Dosud to tak dělal i internetový prohlížeč Microsoft Edge, ale to se brzy změní. Od března 2023 dostanou soukromí uživatelé Windows 10 a 11 prostřednictvím aktualizace Adobe Acrobat jako součást prohlížeče Edge pro otevírání PDF souborů; celkem se změna dotkne přibližně 1,4 miliardy uživatelů. Uživatelé systému Windows si tak mohou ušetřit dodatečné stahování aplikace Adobe Acrobat Reader, nebo jiného PDF prohlížeče.

pdf-ms-nahled

Jedinou na první pohled patrnou změnou je zobrazení ikony Adobe Acrobat v pravém dolním rohu při prohlížení PDF. | Zdroj: screen MS Edge, blog Microsoftu.

Společnosti Adobe a Microsoft ve společném oznámení prohlašují, že na tématu zobrazování PDF těsněji spolupracují. Integrovaný PDF modul v internetovém prohlížeči Microsoft Edge bude ve Windows 10 a 11 nahrazen nástrojem Adobe Acrobat již v březnu. Implementace pro počítače Mac bude následovat později. Jedinou na první pohled patrnou změnou je zobrazení ikony Adobe Acrobat v pravém dolním rohu při prohlížení PDF. Ostatní funkce zůstávají zachovány a zůstávají bezplatné.

Zákazníci placeného předplatného Acrobatu by však měli mít možnost přihlásit se přímo v prohlížeči Edge pomocí svého Adobe účtu, aby pak přímo v browseru mohli používat další funkce, jako jsou úpravy PDF souborů nebo jejich převod do jiných formátů. Zatím není jasné, jak agresivně bude Microsoft v prohlížeči Edge propagovat placené předplatné Adobe.

Bezpečnostní riziko?

Ne všichni uživatelé jsou ovšem plány Microsoftu v oblasti PDF tak nadšeni. Mnozí tento krok považují jen za další zdroj reklamy, který vás při prohlížení souborů PDF zasáhne nabídkou placeného předplatného Adobe Acrobatu. Jiní se obávají nárůstu bezpečnostních zranitelností v důsledku integrace technologie Adobe. PDF čtečka Adobe měla totiž v minulosti řadu bezpečnostních mezer.

Adobe Acrobat bude novým základem pro PDF v prohlížečích Edge a Edge je trvalou součástí Windows 10 a 11 - takže technologii Adobe budete mít každý uživatel Windows vždy s sebou, i když ve skutečnosti používá úplně jinou PDF prohlížečku. Jako uživatel nemůžete v přechodu na nový systém zabránit. A to ani v případě, že použijete některou z mnoha alternativ.

Zdroj: blog Microsoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud