Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Agresivní chování: prohlížeč Microsoft Edge krade data z Google Chrome

Pavel Trousil 02.02.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Agresivní chování: prohlížeč Microsoft Edge krade data z prohlížeče Google Chrome

Kapitoly článku

Microsoft se stále snaží přesvědčit uživatele, aby přešli na jeho internetový prohlížeč Edge. Hlásí to po nejnovější aktualizaci uživatelé, například "9TO5Google", nebo redaktor The Verge. Vypadá to, že za účelem donucení uživatelů k přechodu je stále agresivnější a teď krade otevřené karty z prohlížeče Google Chrome.

Nová verze prohlížeče Microsoft Edge se od svého uvedení na trh v roce 2020 osvědčila jako solidní prohlížeč. Aby společnost Microsoft povzbudila uživatele k přechodu, dokonce nějakou dobu tajila nastavení výchozího prohlížeče ve Windows 11. Přesto není podíl na trhu prohlížeče Edge příliš vysoký a nezvýšil se ani po integraci umělé inteligence. Podle Stacounter má aktuálně (leden 2024) celkově asi 5,3 procentní podíl a na osobních počítačích cca 13 procent.
 

Microsoft Edge přenáší otevřené karty z Google Chrome

Nyní se ukázalo, že nová taktika společnosti Microsoft spočívá v tom, že prohlížeč zkopíruje všechny aktivní karty z prohlížeče Google Chrome. Uživatelé, kteří otevřou Edge, tak mohou pokračovat přesně tam, kde v Chromu skončili a možná si ani nevšimnou, že jsou v jiném prohlížeči.
Kromě toho bylo zjištěno, že Microsoft Edge se automaticky otevírá po restartování počítače se systémem Windows a zobrazuje všechny karty, které byly v počítači použity v prohlížeči Google Chrome. K tomu však dochází, aniž by byl Edge v počítači používán jako výchozí nebo aniž by byl požádán o povolení synchronizace dat z prohlížeče Chrome.
 

Edge
Prohlížeč Microsoft Edge si chce brát data z jiných prohlížečů.
Zdroj: Screenshot MS Edge, redakce

Například redaktor The Verge napsal, „Nikdy jsem neimportoval svá data do Microsoft Edge ani jsem nepotvrdil, že chci importovat své karty. Ale v tomto případě se Edge automaticky otevřel po aktualizaci Windows se všemi kartami Chrome, na kterých jsem pracoval.“ To můžeme potvrdit. Prohlížeč Edge otevřel stejné stránky jako prohlížeč Chrome aniž by byla zapnuta volba „Při každém spuštění importovat data z Google Chromu“. 

Zdroj: X

Zach Edwards, výzkumník v oblasti ochrany soukromí, čerstvě instaloval Windows a poznamenal, že během instalace našel novou výzvu, která zní: S vaším potvrzením bude Microsoft Edge pravidelně přinášet data z jiných prohlížečů dostupných na vašem zařízení se systémem Windows. Tato data zahrnují vaše oblíbené položky, historii procházení, soubory cookie, data automatického vyplňování, rozšíření, nastavení a další data procházení.“

Microsoft Edge: uživatelé mohou deaktivovat krádež dat

Důvodem je pravděpodobně nastavení v nejnovější aktualizaci systému Windows, které při každém spuštění prohlížeče importuje data z Chromu do Edge. Tuto možnost bylo dříve možné v nastavení Edge deaktivovat. Nastavení si můžete zkontrolovat na edge://settings/profiles/importBrowsingData a edge://settings/profiles/importBrowsingData/importOnLaunch.
 

Edge
Zkontrolujte si nastavení prohlížeče, zda nechce pokaždé importovat data z jiných prohlížečů.
Zdroj: Screenshot Edge, redakce

Vypadá to však, že systém Windows přidal během instalace po aktualizaci novou možnost, která je ve výchozím nastavení povolena a je popsána následovně: „Pokračujte v procházení v Microsoft Edge. Při každém procházení v Microsoft Edge přeneste vaše oblibené položky, hesla, historii, soubory cookie a další položky z jiných prohlížečů. - Prohlášení společnosti Microsoft o ochraně osobních údajů".

Spotřebitelům není vždy zřejmé, co se vlastně při upgradu mění, zvláště když Microsoft věci maskuje jako „doporučená“ nastavení prohlížeče. Uživatel může tuto možnost povolit nebo zakázat. Někteří uživatelé si však všimli, že prohlížeč Edge i nadále přenáší data z prohlížeče Chrome při každém spuštění, přestože je nastavení importu zakázáno. Společnost Microsoft se k tomuto problému zatím nevyjádřila.

Zdroj: 9to5google, Microsoft, The Verge, X
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud