Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple se rozloučil s velmi oblíbeným iPhonem: i vy ho možná ještě používáte

Jakub Fišer 06.06.2024
Zdroj: Apple / iPhone 5S press kit

Většina velkých, prémiových výrobců, jako je Apple nebo Samsung, se snaží držet podporu svých telefonů na celkem dlouhou dobu. Nic ale netrvá věčně a také softwarová podpora i u těchto výrobců-držáků musí jednou skončit. Týká se to i Applu, který čas od času doplní svůj seznam „zastaralých zařízení“ o některé staré iPhony, iPady a Macy. Nyní na seznam přibyl jeden velmi oblíbený iPhone.

Kapitoly článku

Apple dal vale starému iPhonu 5S

Společnost Apple na svých webových stránkách nabízí seznam všech tzv. zastaralých produktů, tedy telefonů, počítačů, tabletů a dalších zařízení, které oficiálně již nesplňují podmínky pro používání v současnosti a výrobce sám je označuje jako výběhové, zastaralé.

Apple však toto hodnocení rozlišuje: „Produkty jsou považovány za výběhové, když Apple zastavil jejich distribuci k prodeji před víc než 5 a méně než 7 lety. […] Produkty jsou považovány za zastaralé, když Apple zastavil jejich distribuci k prodeji před víc než 7 lety.“

Novinkou v seznamu výběhových zařízení je iPhone 5S. Ten zažil premiéru v září 2013 a Apple jej už dávno nevyrábí ani neprodává. Přestože svého času šlo o velice sympatický a oblíbený vlajkový telefon.

Mohlo by vás zajímat

V Česku ho koupíte za tisícovku

Původně vycházel z iPhonu 5, nicméně jako první mobilní telefon Apple vůbec nabízel domovské tlačítko bez typického čtverečku. Tehdy Apple totiž poprvé přinesl čtečku otisků prstů Touch ID. Až o 3 generace později pak klasické „mačkací“ tlačítko, které bylo notně poruchové, nahradilo haptické tlačítko s Touch ID. To bylo u iPhonu 7.

Pokud tento iPhone stále používáte, ani nadále vám v tomto konání nic nebrání. Myslete ale na to, že iPhone 5S už dávno nedostává softwarové aktualizace, chybí mu zásadní podpora a ani výrobce už nemůže garantovat zabezpečení například vůči hrozbám na internetu.

iPhone 5S však stále můžete relativně snadno pořídit na internetových tržištích. Z druhé ruky se prodává za cenu kolem 1–2 tisíc korun, repasovaný pak za 2–2,5 tisíce korun.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud