Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Apple zřejmě ukončí tradici: iPhone bude bez slotu na SIM

Jiří Palyza 29.12.2021

U připravovaného iPhonu 14 by už Apple mohl vynechat důležitou součást smartphonu. Jde o slot pro SIM kartu, která má být nahrazena novou technologií.

Už dlouhá léta jsme zvyklí, že mobilní telefony jsou vybaveny slotem pro malé karty SIM. Ty umožňují přístup k vybrané mobilní síti a jsou tedy nezbytné pro připojení zařízení. Už několik let iPhone také nabízí alternativní řešení pro dnes už zastaralou SIM kartu.

Podle dvou aktuálních informačních úniků by známý slot na SIM kartu mohl z iPhonu zmizet už příští rok. Poté, co v minulém týdnu brazilský web Blogdoiphone.com překvapující informaci zveřejnil ("[rumor] iPhone 15 Pro poderá vir sem entrada para SIM físico em 2023"), MacRumors získal další náznaky o připravované změně ("Apple Allegedly Preparing for iPhones Without SIM Card Slot by September 2022 [Updated]").

Původní spekulace naznačovala, že se Apple obejde bez malého slotu pro SIM kartu u modelu iPhonu 15 Pro. Namísto SIM karty má zprostředkovat spojení mobilního operátora a smartphonu výhradně eSIM.

Současný iPhone 13 lze kromě klasické SIM karty provozovat také s jednou nebo dvěma eSIM. Tyto verze elektronické SIM, které se ovládají pomocí softwaru, teoreticky umožňují snadnější přepínání mezi několika mobilními operátory na jednom iPhonu. Výrazně jednodušší může být také přepínání mezi více iPhony. V dnešní době ale z hlediska snadnosti používání stále vede varianta výměny malé SIM karty.

iPhone 14 bez běžné SIM karty?

iphonenosim

Příští verze iPhonu bude bez slotu na SIM kartu. | Zdroj: Brett Jordan/Unsplash

Pokud se dá věřit novým informačním únikům, konec SIM karty by měl přijít už příští rok, a ne až spolu s iPhonem 15. MacRumnors uvádí, že američtí mobilní operátoři byli informováni, že smartphony Apple budou mít od září 2022 možnost propojení už pouze prostřednictvím eSIM. V souvisejícím dokumentu, který se následně podařilo webu MacRumors získat, ale chybí výslovná zmínka o firmě Apple nebo iPhonu.

Součástí této změny v budoucím směru vývoje má být, alespoň v USA, i změna iPhonu 13, který už se prodává. Zatímco Apple současné chytré telefony prodává bez předem instalované eSIM karty, do budoucna tato možnost půjde i u mobilů, zakoupených u jednotlivých poskytovatelů. Zákazníci si pak budou moci při nastavování smartphonu nakonfigurovat svou vlastní eSIM.

Ucelená podpora eSIM zatím chybí

Vše tedy v tuto chvíli naznačuje, že známý štíhlý šuplík v pouzdře by mohl zmizet už u iPhonu 14. Je ale pravděpodobné, že ne všechny celosvětově nabízené modely iPhonu se bez něj budou moci obejít.

Zatímco nabídka možnosti eSIM se neustále rozšiřuje, její podpora ze strany mobilních operátorů není všude samozřejmostí. V Evropě by to snad neměl být do budoucna problém, ale v ostatních regionech světa může být podpora eSIM stále slabá.

Poté, co Apple už odstranil 3,5mm konektor, mohl by se v blízké budoucnosti zbavit i dalšího slotu. Jednou z výhod takového řešení by byla lepší ochrana proti vodě, nebo jiným tekutinám. Odstraněním šachty pro SIM by se ale také uvolnilo cenné místo uvnitř zařízení.

twitter

Známý informátor Dylan (@dylandkt), který je uznávaným leakerem v oblasti novinek Apple, nedávno napsal, že s uvedenými informacemi ohledně ukončení používání klasických SIM u budoucích modelů iPhonů souhlasí. | Zdroj: Twitter/Dylan (@dylandkt)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud