Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Bezplatný nástroj pomůže urychlit vaši Wi-Fi: hodí se i při síťových problémech

Jiří Palyza 01.11.2021

Program Homedale, který je k dispozici k bezplatnému stažení, pomůže odhalit některé příčiny chyb v síti Wi-Fi. Zkuste ho prubnout.

Homedale je bezplatný přenosný program, který zabere pouhý 1 MB paměťového prostoru. Přitom poskytuje velké množství infrormací o síti Wi-Fi. Jeho základem je přehled všech dostupných sítí Wi-Fi ve vašem dosahu, které zobrazí s mnoha dalšími informacemi.

Zvlášť užitečné pro řešení problému ve Wi-Fi jsou podrobnosti o síle signálu a využití frekvencí, které najdete v samostatných kartách aplikace.

homedale

Homedale 2.0

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware Homedale zobrazuje přehled dostupných sítí Wi-Fi spolu s celou řadou dalších dostupných informací.

https://www.the-sz.com/products/homedale/

 

Spousta informací o Wi-Fi síti

homedale-overview

Homedale poskytuje všechny důležité informace o Wi-Fi routerech ve vašem okolí. | Zdroj: Homedale

Ve znalostech je síla, a to platí i při hledání problémů se sítí Wi-Fi. Homedale vám sdělí vše, co potřebujete vědět o přístupových bodech v dosahu; například které směrovače vysílají, jaké je jejich SSID, jaká je síla signálu, jaké se používá šifrování (včetně podpory WPA3) nebo na jakých kanálech vysílají. Jedná se o důležité informace, které potřebujete pro konfiguraci vlastní sítě Wi-Fi.

Přehled je praktický, ale vyplatí se i vybrat jednotlivé přístupové body a prozkoumat je prostřednictvím praktických zkratek v kontextové nabídce. Můžete například jednoduše zobrazit graf intenzity signálu nebo se ke směrovači přímo připojit, pokud máte přístup. V případě potřeby si můžete zaznamenat kolísání síly signálu do protokolu a zjištěné hodnoty exportovat do tabulky CSV.

Podporovány jsou standardy Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax na frekvencích 2,4 a 5 GHz s šířkou pásma 20, 40, 80 a 160 MHz.

Wi-Fi je neustále zarušená: co může být důvodem

homedale-channel-overview

Pomocí nástroje Homedale můžete zkontrolovat sílu vlastního signálu. | Zdroj: Homedale

Zejména v hustě obydlených lokalitách může být příčinou špatného připojení k síti Wi-Fi slabý signál vašeho vlastního routeru. Ten může být rušený Wi-Fi směrovači jiných domácností.

Od počátku existence Wi-Fi se používá signál na frekvenci 2,4 GHz, ale v současnosti se začíná hojně využívat i pásmo 5 GHz. Ve výchozím nastavení si router sám "vybere" nejlepší kanál, na kterém bude vysílat, což je dobrá volba.

Homedale zobrazuje grafický přehled všech sítí Wi-Fi v oblasti přijmu na kartě "Využití frekvencí/Frequency Usage". Pokud intenzita signálu vaší Wi-Fi není výrazně nad ostatními, pravděpodobně nepoužíváte automatické řízení kanálů. I tak si ale můžete ručně zvolit kanál, který je méně vytížený.

Praktický pomocník pro Wi-Fi

Pokud se chcete podrobněji podívat na vlastní konfiguraci Wi-Fi sítě, je pro vás Homedale dobrým bezplatným pomocníkem. Zvlášť oceníte analýzu síly signálu v reálném čase. Její kolísání anebo vysoké zarušení routery v okolí mohou být důvodem, proč vaše Wi-Fi vypadává anebo se potýká s dalšími problémy připojení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud