Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

BIS přispěla k odkrytí a vypnutí hackerských serverů

Pavel Trousil 08.10.2018

Bezpečnostní informační služba společně se zahraničními partnery odhalila, analyzovala a nakonec iniciovala vypnutí sítě hackerských serverů na území České republiky. Podle zjištěných dat je téměř jisté, že servery provozovalo militantní hnutí Hizballáh za účelem kybernetické špionáže.

Kapitoly článku

Experti BIS společně se zahraničními partnery začali v roce 2017 rozkrývat hackerskou skupinu, která prostřednictvím sociálních sítí napadala mobilní zařízení po celém světě. „Nemůžu komentovat podrobnosti, ale potvrzuji, že se BIS významným způsobem podílela na identifikaci a rozkrývání hackerského systému. Identifikovali jsme oběti a vysledovali zdrojová zařízení. Na základě našich zpravodajských informací byly hackerské servery odstaveny z provozu,“ potvrdil ředitel BIS Michal Koudelka. Útoky přicházející přes servery umístěné v České republice, zemích EU a v USA přicházely z Blízkého východu. Hlavní roli zde hrály falešné profily na Facebooku a neopatrnost majitelů mobilních zařízení.

 jessica-fb-1-nahled

Jessica a další krásky z Facebooku

Falešné profily, podle fotografie atraktivních dívek, vzbudily zejména zájem mužů z Evropy, ale také ze Středního a Blízkého východu. Ve chvíli, kdy se oběti chytily do pasti stále lechtivější konverzace, byly vyzvány, aby se dopisování přemístilo na soukromější a bezpečnější aplikaci. Některé oběti si pak stáhly upravenou verzi komunikační aplikace, v níž byl skryt špionážní kód a to i přes varování mobilního zařízení, že stahují nedůvěryhodný obsah.

Napadené mobilní zařízení se instalací aplikace dostalo pod kontrolu hackerů. Ti tak získali přístup mimo jiné k osobním údajům, kontaktům, fotografiím, hovorům, SMS zprávám, informacím o pohybu majitele zařízení, ale také k možnosti nahrávat zvuky v okolí přístroje.

 

Jak se bránit podobným útokům

  • Neodpovídejte na oslovení a pozvaní neznámých lidí, obzvlášť na sociálních sítích.
  • Neotvírejte odkazy ani nestahujte software, který vám byl zaslán z nedůvěryhodných zdrojů.
  • Neignorujte varování systému o instalaci aplikací z neznámých zdrojů.
  • Navštěvujte přímo domovské stránky zavedených společností a čerpejte software přímo ze zdroje či z oficiálních distribučních kanálů.
  • Pro minimalizaci rizik používejte aktualizovaný antivirový software.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud