Menu
Časopis Chip

Jak technika mění naše zdraví

Jak technika mění naše zdraví

Jak technika mění naše zdraví | Foto: CHIP

Big data a umělá inteligence dělají v medicíně revoluci.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Apple Watch umí sledovat vaše EKG a vyhodnocovat případnou srdeční aritmii. A nebudou jediné, trh s podobnými zařízeními se právě otevírá. Uživatelé chytrých hodinek a spol. budou zaznamenávat své stavy a sdílet data s lékařem.  Kompletně to změní diagnostiku v lékařství.

Shromažďování velkého množství dat a nové možnosti jejich vyhodnocování patří mezi nejdůležitější technologické faktory v medicíně. Algoritmy analyzují molekulární biologii a klinická data rychleji než kdykoli předtím a umožňují přesnější diagnostiku a terapii. Zatímco pravidelné cvičení, zdravé stravování a preventivní vyšetření jsou stále klasickými opatřeními pro dlouhý život, cílené vyhodnocování zdravotních dat otevírá nové dveře. Lékaři se dnes zabývají klasickou léčbou nemocných, nicméně shromážděná data by mohla umožnit selektivní ochranu zdraví před nemocemi.

I když tato data mohou poskytnout důležité informace o prevenci nemocí, například při pohledu na úroveň stresu nebo kvalitu spánku, existuje tu stále velká mezera mezi shromažďováním a dostupností údajů. Zdravotnictví není zatím většinou v praxi schopné tato data přebírat a zpracovávat. Změní se situace brzy?

Více se dočtete v lednovém Chipu. V prodeji již od 18. prosince.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení