Menu
Časopis Chip

Nanoochrana mikročipů

Nanoochrana mikročipů

Nanoochrana mikročipů | Zdroj: Pavel Trousil

Elektronika v telefonech nebo automobilech je často opatřena vysoce toxickými ochrannými nátěry. Jeden startup nyní vyvinul tekutinu, která lépe chrání a je šetrná k životnímu prostředí.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 01/2023: Mikročipy dnes najdete téměř všude a jsou srdcem všech elektronických systémů. Aby byly citlivé desky s obvody chráněny před vnějšími vlivy, jsou opatřeny povlakem. Dosud tento speciální nátěr není šetrný k životnímu prostředí, ani nepokrývá všechny důležité části. Tyto povlaky nejsou na desky plošných spojů naneseny dokonale, takže některé spoje zůstávají odkryté.

Taymur Ahmad, zakladatel společnosti Actnano, vyvinul řešení, které je šetrnější k lidem i životnímu prostředí. Povlak na bázi nanotechnologie nazývá Advanced Nanoguard. Během procesu se nepoužívá fluor ani jiné problematické materiály a povlak se skládá především z křemíkové a siloxanové báze a dalších neškodných látek. Na rozdíl od předchozích tzv. konformních povlaků nanovrstva zcela pokrývá desky s plošnými spoji. Podrobnosti najdete v našem článku v lednovém vydání.

Obsah: Všechna témata Chipu 01/2023


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení