Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Windows zdarma

Windows zdarma

Na nejnovější Windows 10 lze upgradovat zdarma, starší verze si můžete instalovat alespoň na omezenou dobu. 

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Možná se ptáte, proč by si někdo instaloval časově omezenou verzi Windows XP, 7 či snad Vista. Důvodů se ale najde celá řada. Starší Windows se mohou hodit především po účely testování (typicky webových stránek a aplikací ve starších verzích internetových prohlížečů) nebo třeba když potřebujete nutně použít nějakou aplikaci či hardware nekompatibilní s aktuálními verzemi operačních systémů Microsoftu. Snadno si také můžete otestovat nová Windows 10, abyste věděli, jestli vám bude upgrade na nejnovější operační systém Microsoftu vyhovovat.

Za těmito účely nabízí Microsoft kompletní obrazy instalace různých verzí operačního systému Windows, připravené pro spuštění na hlavních virtualizačních platformách. Obrazy instalace Windows poskytuje Microsoft ke stažení zcela zdarma, ale pro trvalé použití vhodné nejsou – lze s nimi totiž pracovat nejvýše 90 dní od prvního spuštění ve virtuálním počítači (Windows XP a Vista jen 30 dní). Samozřejmě že můžete po uplynutí této doby obraz instalace opět využít, ale museli byste znovu provést všechna uživatelská nastavení a doinstalovat si potřebné ovladače i aplikace. Právě proto Microsoft poskytuje obrazy Windows zdarma, jelikož je nepravděpodobné, že by je někdo mohl ve svém počítači používat dlouhodobě. Navíc je samozřejmě nutné, aby v počítači, kde ve virtuálním stroji obraz instalace Windows použijete, již nějaký operační systém běžel.

V únorovém Chipu si ukážeme, jak zprovoznit libovolnou verzi Windows v počítači, na kterém nemusí běžet jen Windows, ale třeba i OS X nebo některá z distribucí Linuxu.

05

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení