Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Snadný přechod na Linux

Snadný přechod na Linux

Snadný přechod na Linux | Wikipedie

Linux nabízí téměř vše, co umí i Windows: má moderní rozhraní, snadno se používá a nabízí širokou škálu softwaru

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 03/2021:  Průlomový vpád Linuxu do domény desktopů je předpovídán již mnoho let, ale zatím se tak nestalo. Zcela odlišná je situace ve světě smartphonů a serverů, ve kterých je dnes tento otevřený operační systém prakticky všudypřítomný. Windows jsou však i nadále dominantní silou v oboru počítačů a notebooků. Distribuce Linuxu se ovšem postupem času výrazně zlepšily a jejich technický základ a grafická uživatelská rozhraní již nejsou v žádném případě slabší než u komerčních konkurentů.

Existuje také mnoho dalších důvodů hovořících pro Linux. Linuxový systém vás nebude špehovat a nebude shromažďovat žádná data o vašich aktivitách, která by mohl posílat svému výrobci. Pokud jde o konkurenci, bude ke sběru a odesílání dat docházet bez ohledu na to, zda to schválíte, či nikoli. Navíc je v Linuxu výrazně nižší riziko napadení malwarem než u systému Windows. Linux je také hodně napřed, pokud jde o aktualizace. Pomocí jednoduchých příkazů totiž můžete aktualizovat nejen operační systém, ale také nainstalované aplikace. Abyste dosáhli stejného výsledku v systému Windows, musíte vyvolat každý program samostatně a spustit několik aktualizačních rutin – pro každý program zvlášť.

Obrovská rozmanitost Linuxu je však zároveň nevýhodou. Nováčci se jej často obávají, protože se nemohou rozhodnout pro konkrétní distribuci. My vám doporučujeme vyzkoušet nejdříve Linux Mint, protože je vhodný zejména pro ty, kteří přecházejí z Windows. Jak s Linuxem začít vám poradíme v novém Chipu. Březnové číslo je v prodeji už od 24. února.

Obsah: Všechna témata Chipu 03/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení