Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Lepší než Windows 10

Lepší než Windows 10

Řada uživatelů není s Windows 10 spokojená a hledá lepší alternativu operačního systému

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Přes veškerou snahu Microsoftu se trží podíl Windows sice velmi pomalu, ale vytrvale, snižuje. Mnoho, často i dlouholetých uživatelů Windows se začíná poohlížet po alternativním operačním systému, protože nejsou příliš spokojeni s aktuálním vývojem v Redmondu. Podle statistik společnosti Statcounter, poháněla Windows v lednu roku 2009 přes 97 procent desktopových počítačů, zatímco letos v lednu to bylo necelých 84 procent. Během těchto deseti let přešli uživatelé zejména na operační systém macOS, v menší míře pak na některou z distribucí Linuxu. V jiných zemích, například v sousedním Německu ztratil Microsoft během uplynulé dekády dokonce desítky procent uživatelů – opět zejména ve prospěch macOS.

Ale zdaleka ne každý nespokojený uživatel Windows si může dovolit nákup počítače od Applu. Kromě vyšší ceny je překážkou v přechodu na macOS X také menší nabídka programů oproti Windows a řada omezení, která Apple do svého softwaru tradičně implementuje. Logickou alternativou k Windows je tedy spíše Linux, bezplatně použitelný operační systém, který během let vyspěl do snadno ovladatelného základu moderních počítačů, ve kterém uživatelé najdou snad všechno potřebné. Kromě toho je Linux podstatně bezpečnější než Windows, jelikož pro něj téměř neexistuje škodlivý software a nezaměřují se na něj ani kyberzločinci. Také s podporou běžného hardwaru pravděpodobně nebudete mít problém, jelikož nezbytné ovladače jsou buďto přímo součástí operačního systému, nebo se automaticky stáhnou a doinstalují. I pokud jde o aktualizace, má Linux nad Windows jasně navrch – stačí jen dva příkazy v příkazové řádce, aby proběhla aktualizace jak samotného operačního systému, tak i všech instalovaných programů. Něco takového Windows rozhodně neumějí.

V dubnovém Chipu vám představíme zajímavé alternativy Windows 10, resp. předchozích verzí operačních systémů od Microsoftu, které třeba provozujete na starších počítačích. 

5(1)(1)(1)(1)(1)

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení