Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Konec problémů s Windows

Konec problémů s Windows

Žít bez Windows je určitě možné. Mnoho věcí funguje v novém Ubuntu 18.04 LTS mnohem lépe 

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Nikdy nebyla vhodnější doba pro přechod na Linux. Zatímco se Microsoft opakovaně potýká s problémy s aktualizacemi Windows 10 a stále se snaží vodit uživatele za ručičku, Ubuntu pracuje s mnohem jednodušší filozofií, jejímž základem je jednoduchost a bezpečnost. Nové Ubuntu 18.04 je velmi vyladěný operační systém, díky kterému můžete dát Windows bez obav sbohem. Současná verze pod názvem Bionic Beaver je k dispozici od konce dubna a obsahuje dlouhou řadu užitečných novinek a vylepšení.

Speciální vlastnost Ubuntu 18.04 označuje zkratka LTS, která znamená „Long Term Support“. Vývojáři společnosti Canonical, tvůrce Ubuntu, budou tedy pro tuto verzi poskytovat podporu následujících pět let. K verzím bez označení LTS budou aktualizace k dispozici jen po následujících 9 měsíců. Nová verze Ubuntu je uvolňována dvakrát do roka, zpravidla v dubnu a v říjnu. Číselné označení verzí pak vychází z termínů jejich uvolnění. To například znamená, že verze 18.04 byla uvolněna právě v dubnu roku 2018. A například Ubuntu 17.10, uvolněné v říjnu 2017 bude dostávat pravidelné aktualizace až do léta 2018.

LTS verze Ubuntu jsou určeny především pro nasazení ve firmách pro spolehlivý provoz serverů a pracovních stanic, u kterých je výhodou, že není nutné (jako u Windows 10) provádět rozsáhlé aktualizace každého půl roku. Z vysoké stability a perfektní funkčnosti Ubuntu LTS ale mohou těžit i domácí uživatelé.

Jak začít s Linuxem vám poradíme v červnovém Chipu.

09(1)

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨