Menu
Časopis Chip

Cesta ke snu jménem AGI

Cesta ke snu jménem AGI

Cesta ke snu jménem AGI | obr.: Pixabay

Bude umělá inteligence chytřejší než ta lidská?

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 06/2021: Počítačoví vědci již desetiletí sní o obecné umělé inteligenci, která by se svými schopnostmi vyrovnala člověku, nebo ho dokonce předčila. Světová média široce referují o raných pokusech, mnozí výzkumníci jsou však skeptičtí a pochybují o dosažitelnosti tohoto cíle.

Cílem obecné AI je uspěl v Turingově testu – což je nejznámější měřítko, jehož pomocí určujeme, zda se jedná o pravou umělou inteligenci (nedokáže-li člověk po určitý čas rozlišit, zda komunikuje se strojem, nebo s jiným člověkem, umělá inteligence úspěšně projde Turingovým testem – to se mimochodem ještě nikdy nepodařilo). Obecná umělá inteligence (Artificial General Intelligence – AGI má disponovat tím, co klasické AI dosud schází: schopností zobecňovat, abstrahovat a porozumět souvislostem. Krok od algoritmu směrem k obecnosti, jíž je schopen lidský mozek, je jednou z největších otevřených výzev oboru umělé inteligence. K dispozici je dlouhý seznam aplikací, které by mohly pomoci tento mnohostranný nástroj vyvinout.

Diskuze kolem AGI nutí se zamyslet nad směrem dalšího vývoje, nestačí se pouze soustředili na výsledky benchmarkových testů, jež se pokouší měřit dosaženou úroveň jednostranné umělé inteligence. Zatím ale neexistují jasné doklady o tom, zda je AGI realizovatelná, či nikoli.

Více se o vývoji obecné AI dozvíte v červnovém Chipu, který je v prodeji od 26. května.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení