Menu
Časopis Chip

Všechno nejlepší pro VLC Media Player

Všechno nejlepší pro VLC Media Player

Všechno nejlepší pro VLC Media Player | gettyimages

Oblíbený multimediální přehrávač slaví neuvěřitelných 20 let své existence

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 06/2021:  Jak ten čas letí! Od vydání první verze VLC jako open-source softwaru uplynulo již 20 let. Vývoj tohoto populárního přehrávače videa však ve skutečnosti začal už o pět let dříve: v roce 1996 se několik studentů francouzské technické školy École Centrale Paris sešlo, aby společně naprogramovali zcela nový software, který by přenášel videodata přes univerzitní IP síť. A tak vznikl první klient pro přehrávání videa. V roce 1998 byl znovu kompletně přepracován a 1. února 2001 byl na základě průlomového rozhodnutí děkana pařížské technické školy oficiálně uvolněn jako software s otevřeným zdrojovým kódem.

To znamenalo začátek téměř nezadržitelného vzestupu VLC neboli aplikace VLC Media Player, jak se nyní oficiálně nazývá. Denně tento přehrávač používají stovky milionů uživatelů. Podle neziskové nadace VideoLAN, která se dodnes stará o další vývoj programu, byl od svého vydání stažen více než 3,5miliardkrát. To teoreticky stačí téměř pro každého druhého člověka na Zemi.

Také v České republice patří VLC Media Player dlouhodobě mezi nejčastěji stahované aplikace. Dnes je navíc VLC k dispozici i pro tak rozmanité platformy, jako jsou macOS, Linux, Android, iOS, iPadOS, Windows 10 Mobile, Windows Phone, a dokonce i pro OS/2 a BSD.

Co všechno tato open-source aplikace umí a proč je mezi uživateli po celém světě tak oblíbená se dozvíte v červnovém Chipu, který je v prodeji od 26. května.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2021


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení