Menu
Časopis Chip

Malé NAS systémy

Malé NAS systémy

Malé NAS systémy | Foto: CHIP

Jestli potřebujete do světa NAS serverů vstoupit s omezeným rozpočtem, jsou vhodným řešením jednodisková zařízení

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pořízení malého síťového úložiště s jedním pevným diskem je opravdu výhodné. Tato zařízení totiž nejsou o mnoho dražší než externí disky pro připojení k počítači přes USB rozhraní, ale nabídka jejich funkcí je podstatně rozsáhlejší. Ne každý zájemce o další úložnou kapacitu si možná dostatečně uvědomuje rozdíly mezi síťovým a lokálním úložištěm a významem konkrétních parametrů a funkcí různých zařízení.

Hlavní výhody NAS severů jsou zřejmé především v domácnostech, kde je v rámci malé místní sítě připojeno hned několik počítačů, smartphonů či tabletů mezi kterými byste rádi nějakým elegantním způsobem sdíleli data, resp. pro ně měli připraveno úložiště, kam si budete moci z jakéhokoli zařízení sáhnout pro filmy, hudbu nebo třeba fotky. Právě jen NAS, na rozdíl od klasického externího disku, umí zásobovat multimediálním obsahem libovolná zařízení – od počítačů, přes smartphony až třeba po chytré televize. Nemusíte kvůli tomu mít spuštěný žádný počítač, který by se o sdílení dat v síti staral, a navíc se ke svým datům pohodlně dostanete i přes internet – podobně jako k souborům v cloudovém úložišti.

Pokud bychom měli najít nějakou nevýhodu NAS serverů oproti externím pevným diskům, mohlo by to být komplikovanější ovládání operačních systémů těchto úložišť. U moderních NAS serverů určených pro použití v domácnostech to ale zase tak úplně neplatí. Mohou být totiž vybaveny HDMI rozhraním a dálkovým ovladačem pro co nejpohodlnější připojení k televizi a ovládání přehrávání multimédií. 

Nejlepší jednodiskové NAS servery porovnáváme v červencovém Chipu.

2(1)(1)(1)(1)


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení