Program Photomatix Essentials je jednoduchý a přitom velice šikovný nástroj, pomocí můžete snadno vytvářet HDR snímky, tedy fotografie s velkým rozdílem mezi světly a snímky a to i v situaci, kdy to běžným postupem není možné. Plná verze - Chip 07/2020.
Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání
Jestliže se nespokojíte jen s tím, že mobilem nafotíte obrázky, které obratem nasdílíte na sociální sítě, můžete si s nimi pohrát v profesionálním softwaru.
Program Photomatix Essentials vytváří HDR snímky tak, že složí dohromady více fotografií stejné scény nasnímaných s různou expozicí. Díky tomuto postupu je možné vytvářet snímky s vysokým dynamickým rozsahem (High Dynamic Range), tedy s velkým rozsahem světla a stínů. Díky sérii fotografií s různou expozicí jsou totiž zachyceny informace jak v nejjasnější tak i v nejtmavší části scény nezbytné pro složení výsledného HDR snímku. Snímky stejné scény pořízené s různými expozicemi se obvykle nazývají „bracketed“ fotografie – odkazují se tak na funkci „Automatic Exposure Bracketing (AEB)“ nebo jen „Bracketing“, kterou nabízí mnoho různých modelů fotoaparátů.
Program je možné pořídit prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 99 korun >> a získanému přístupu k »On-line DVD«. |
Počet fotografií, které potřebujete, závisí na kontrastu ve scéně a také na vzdálenosti mezi hodnotami expozice (EV). Pokud je pořídíte v krocích po jedné EV, budete potřebovat více fotografií, než když je pořídíte ve dvou krocích. Pro většinu krajin a jiných typů venkovních scenérií postačují tři expozice pořízené ve dvou krocích EV (tj. -2, 0 a +2 EV) nebo pět expozic pořízených v krocích po 1 EV (tj. -2 , -1, 0, +1 a +2 EV). Pokud fotografujete scénu s velmi vysokým kontrastem, jako je například interiér místnosti s jasnými okny, budete potřebovat více expozic. Pokud se naopak jedná o snímek scény, kde kontrast není příliš vysoký nebo je dokonce nízký, můžete k dosažení HDR efektu použít i jen jednu fotografii. Program i v tomto případě nabídne desítky různých šablon s předpřipravenými nastaveními parametrů optimalizace a stačí si vybrat tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.
|
|
Plnou verzi programu Photomatix Essentials 4.2 v ceně 1 000 korun můžete po aktivaci používat bez funkčních a časových omezení, ovšem bez nároku na aktualizace a technickou podporu. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Hlavní okno programu je vlastně jednoduchým průvodcem, pomocí kterého ve třech krocích vytvoříte HDR snímek. V prvním kroku je nejprve potřeba vyhledat a vložit sérii fotografií s různou expozicí. V této verzi programu je možno pro vytvoření HDR snímku použít maximálně pět zdrojových fotografií.

V případě, že se nepovolaná osoba pokusí např. v prohlížeči navštívit zablokovanou sociální síť nebo se přihlásit na server pro sdílení multimediálního obsahu, zobrazí se v okně prohlížeče pouze informace, že zadaná stránka není dostupná.

V posledním kroku průvodce vytvořením HDR snímku můžete ještě upravit zaostření a kontrast, oříznout snímek a případně vybrat jiné rozlišení. Nakonec je potřeba výsledný výslednou fotografii uložit – program nabízí buď standardní formát JPG nebo 8bitový a 16bitový TIF.
Příprava HDR snímku pomocí programu je skutečně velmi snadná – hlavní okno programu je vlastně průvodcem, pomocí kterého ve třech krocích vytvoříte HDR snímek. V prvním kroku je nejprve potřeba vyhledat a vložit sérii fotografií s různou expozicí. Ty je možné do programu vložit i tahem myší, tedy metodou „drag-and-drop“. V této verzi programu je možno pro vytvoření HDR snímku použít maximálně pět zdrojových fotografií. V tomto kroku také najdete v levé části okna pět odkazů: Pomocí prvních třech zobrazíte informační okna s vysvětlením, co jsou „bracketed“ fotografie, zda je možno pro tvorbu HDR snímku použít jen jednu fotografii a návod, jak pořídit sérii snímků s různou expozicí. Pomocí čtvrtého odkazu zobrazíte uživatelský manuál a posledním otevřete webovou stránku s videonávodem. Pod odkazy je umístěno tlačítko »Preferences« pro zobrazení dialogového okna s nastaveními programu. Po kliknutí na tlačítko »Next: Adjust« se zobrazí dialogové okno pro nastavení parametrů zarovnání výsledného snímku a pro odstranění „duchů“. V druhém kroku je uprostřed okna zobrazen náhled výsledku optimalizace, v pravé části můžete vybírat z téměř 40 různých typů (předpřipravených šablon) optimalizace snímku. V levé části okna pak můžete ručně doladit jednotlivé parametry vybrané šablony. Ve třetím a závěrečném kroku můžete ještě upravit zaostření a kontrast výsledného snímku, oříznout jej a případně vybrat jiné rozlišení. Nakonec je potřeba výsledný snímek uložit – program nabízí pro uložení buď standardní formát JPG nebo 8bitový a 16bitový TIF.
Seznam všech plných verzí v Chipu 07/2020 |
![]() |
Obsah: Všechna témata Chipu 07/2020
Tento a další zajímavé články můžete číst hned
Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru
Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu Už mám zakoupeno
PhotoAI Pro

Photo Projects

Luminar 4

Krita 5

Photo Optimizer 7
