Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Tvůj přítel špion

Tvůj přítel špion

Hlasové asistentky Alexa, Siri nebo Cortana se dostávají na úroveň umožňující špionáž.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

V roce 2011 integroval Apple asistentku Siri do operačního systému iPhonu, další hlasoví asistenti si našli cestu do milionů zařízení. Siri je k dispozici 700 milionům uživatelů iPhonu, 400 milionů může konverzovat s Google Assistant, dalších 400 milionů s Cortanou od Microsoftu. Ale teprve Alexa vynesla tuto technologii do světel reflektorů.

Hlasoví asistenti velkých IT firem jsou výsledkem nového nasazení umělé inteligence – strojového učení pomocí hlubinných neuronových sítí. Proměňují se na členy domácnosti, a to především na zahraničních trzích – v Německu, Británii či USA (pracují převážně s angličtinou a dalšími světovými jazyky). Ze Spojených států je známý případ, kdy Alexa naslouchala dění v domě, kde došlo k záhadnému úmrtí. Objevují se nové otázky etické povahy: Jak tato zařízení skutečně fungují a čemu přesně naslouchají?

Chip rozkrývá v článku jejich možnosti a to, jak a za jakých podmínek mohou tyto asistenty sloužit k (nechtěnné) špionáži. Více se dozvíte v novém srpnovém vydání.

alexa-apple-watch

Pomocí aplikace za dva dolary lze spustit asistentku Alexu také na zařízení Apple Watch.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení