Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Nový digitální světový řád

Nový digitální světový řád

Bez ohledu na to, jak skončí obchodní válka, pravidla digitální globalizace již neplatí.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Od té doby, co americký prezident a jeho administrativa zapsali společnost Huawei na seznam firem s omezeným přístupem k nákupu kritických technologií, se zdá, že se digitální svět začíná dělit. Donald Trump na měsíc ohrozil všechna spojení mezi americkou ekonomikou a čínskou technologickou skupinou Huawei a to má dopad na vlády, společnosti a nyní i spotřebitele. Do konce roku 2019 by tento výrobce pravděpodobně vedl celosvětové žebříčky prodejů smartphonů, pokud by nepřišel fatální výnos Donalda Trumpa. A i když ten teď své embargo odvolal, škody už byly napáchány. Nový OS je u Huawei velmi aktuální téma. Od podzimu by měl být dostupný v Číně a brzy poté i v zahraničí.

Není pochyb o tom, že Trumpova obchodní politika Silicon Valley poškozuje. Kromě toho existují problémy s regulačními orgány, které stejně jako ty v EU hrozí americkým obrům tresty, ba dokonce i zničením nebo rozdělením. Tyto obtíže by mohly hrát do rukou nastupujícím soupeřům. Zejména proto, že se trhy hvězd amerického akciového trhu nezvětšují. Rusko, které je s Washingtonem v neustálém konfliktu, se chce vymanit z internetu ovládaného USA a provozovat v budoucnu síť na vlastních serverech. A stejně jako v Číně i tam existují úspěšné lokální služby sociálních médií, které na tamních trzích dominují.

Jaký tedy bude nový světový řád v oblasti digitálních technologií? A dojde k rozdělení internetu? Přečtěte si náš článek z Chipu 09/19. Dozvíte se spoustu faktů a zajímavých úvah.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení