Menu
Časopis Chip

Špion pocitů

Špion pocitů

Špion pocitů | Foto: CHIP

Digitální asistenti s hlasovou analýzou.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pomocí analýzy hlasu uživatele je možné rozpoznat fyzický a duševní stav osob. Je nejen možné rozlišovat mezi dobrou a špatnou náladou, ale zjistit také, zda někdo skutečně onemocní. Podobné techniky pro zvýšení svých prodejů už využívá firma Amazon. Podobné postupy ale v sobě mohou skrývat nebezpečí.

To, že Amazon a poskytovatelé jiných hlasových asistentů, jako je Google nebo Microsoft, zpracovávají zachycené řečové signály na svých vlastních počítačích, není žádným tajemstvím. Alexa však často zaznamenává všechny zvuky a konverzace, i když zařízení nebylo aktivováno jeho majitelem. Amazon tvrdil, že to vše bylo prováděno anonymně – až o několik dní později vyšlo najevo, že členové týmu Alexa měli přístup k datům o poloze zákazníka a byli tak schopni najít jejich adresy v několika málo krocích.

Zkoumání hlasových dat není nic nového, v této oblasti probíhá výzkum už více než 40 let. Aby vědci odhalili lidské emoce, používají nyní celou řadu biometrických metod. Přinese tato technologie uživatelům užitek a pohodlí, nebo se stane dalším zdrojem problémů a ztráty soukromí? Přečtěte si více v Chipu 09/18.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení