Menu
Časopis Chip

SysRescue Live

SysRescue Live

SysRescue Live | Foto: CHIP

Viry se můžou v běžícím systému skrývat tak, že je neodhalíte. Proto je potřeba důkladné kontroly v samotných kořenech bez spuštěných Windows. Free verze - Chip 10/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud se váš počítač začne podivně chovat a běžný antivir mlčí, je nejvyšší čas nabootovat ze záchranného systému a provést jeho totální kontrolu.

ESET SysRescue Live je speciální antivirový systém postavený na Linuxu. Spouští se z USB disku nebo CD/DVD a hloubkově kontroluje počítač, zda neobsahuje viry a jiné škodliviny. Pracuje bez spuštěného základního systému počítače, což mu umožňuje prozkoumat všechna zákoutí vašeho počítače a odkrýt i chytře schované viry a spyware všeho druhu. Tento systém obsahuje také další nástroje. Jedná se o poznámkový blok, prohlížeč fotografií, aplikaci pro správu souborových systémů (GParted), prohlížeč PDF souborů (ePDFViewer), správce souborů (Midnight Commander) nebo internetový prohlížeč (Chromium). K dispozici je i vzdálená správa systému pomocí aplikací Team Viewer a Bomgar.
Samotné Chip DVD je vytvořené jako bootovatelné medium a stačí ho tedy vložit do mechaniky a bez jakékoliv přípravy z něj nastartovat a opravit počítač.

  • Free verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 10/2017
  • Info: www.eset.com
  • Jazyk: anglicky
  • Linux (32 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená freewarová licence pro volné použití.

Úvodní bootovací obrazovka s výběrem spuštění hlavního programu nebo kontroly paměti nebo disku. Pro pokročilé uživatele nabízí ESET možnost nastavení doplňujících prvků scanu (jak čistit, na jaké soubory se soustředit, omezení pouze na určité velikosti apod.). Kromě Team Vieweru a Bomgaru je v záchranném disku připraven i správce souborů, poznámkový blok, klasická příkazová řádka a další.

Abyste byli po startu počítače schopni použít antivirový systém a dostali se do bootovací nabídky záchranného USB, mačkejte po zapnutí počítače klávesu F12 (což je nejobvyklejší volba) až do té doby, než se vám ukáže nabídka, ve které si zvolte vložené USB médium. Různé počítače mohou mít tuto volbu rozdílnou.

Objeví se před vámi několik možností:
»Run ESET SysRescue« - spuštění hlavního programu ESET SysRescue Live environment,
»Check disk for defects« - zkontroluje integritu médií,
»Test Memory« - Memtest86+, který kvalitně otestuje stabilitu paměti RAM,
»Boot from 1st HDD« - pokračování v bootování systému z disku.
Po prvním spuštění je nutné vybrat v okně s licenčními podmínkami nabízené možnosti a potvrdit »I accept the terms of License Agreement«. Vzápětí se objeví klasické okno ESET antivirového programu. Doporučujeme udělat »Update« virové databáze (je třeba být připojen k internetu).
 
• V záložce »On-demand scan« je možno zvolit:
»Smart scan« - rychlá kontrola s automatickým ošetřením bez nutnosti uživatelského zásahu do procesu (doporučujeme začátečníkům),
»Custom scan« - umožní specifikovat kontrolovaná místa a jejich parametry (metoda kontroly, co přesně kontrolovat, velikosti souborů) - vhodné pro pokročilé a kutily.

• Záložka »Tools« obsahuje taktéž zajímavé funkce:
»Log Files« - záznam o důležitých informacích (nalezení virů, updaty),
»Protection statistics« - ukáže graficky poměr prozkoumaných / infikovaných / vyčištěných souborů,
»Quarantine« - pokud se najdou infikované soubory, budou přemístěny právě sem (občas se může stát, že jsou nalezeny a zamčeny soubory, které nejsou škodlivé - proto zde máte možnost je nazpět obnovit stisknutím na »Restore«),
»Submit file for analysis« - jestliže máte podezření, že je soubor škodlivý a ESET ho i tak považuje za bezpečný, máte možnost ho odeslat rovnou do společnosti na podrobnější analýzu.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení