Menu
Časopis Chip

Tepelné elektrárny 3D

Tepelné elektrárny 3D

Tepelné elektrárny 3D | Foto: CHIP

První díl z třídílného multimediálního projektu ČEZ Svět energie, který přináší vysvětlení a názorné ukázky fungování tepelných elektráren. Pomocí názorných 3D modelů, umožní nahlédnout do útrob elektráren a prozkoumat jejich nejvýznamnější technologická zařízení. Plná verze - Chip 10/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Prohlídka nejmodernější české tepelné elektrárny může být jistě zážitkem i ve virtuálním prostředí.

Aplikace Tepelné elektrárny 3D umožní především pomocí názorných 3D modelů a filtrů nahlédnout do útrob moderní části tepelné elektrárny Ledvice a prozkoumat její nejvýznamnější technologická zařízení. Atraktivní 3D modely doplňuje řada dalších informací o základních principech práce elektrárny, její konstrukce a parametrech. Fotografie z reálných prostor doplňují na youtube.com uložené videosekvence. Všechny 3D modely celků i jednotlivých zařízení jsou real-time vykreslované, otáčení, naklánění a zoom objektů snadno ovládáte sami podle svých potřeb. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti některých částí modelů přispívá i možnost filtrace jednotlivých komponent jejich zobrazení.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory. Exkluzivně vytvořená pro časopis Chip. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Ovládání scén s 3D modelem je snadné a intuitivní. Pohyb myši se stisknutým levým tlačítkem provádí rotaci scény, prostředním kolečkem myši scénu přiblížíte nebo oddálíte. Tlačítko < (Zpět) umožňuje návrat k předchozímu zobrazení. Kliknutím na vlajku s popiskem se model natočí tak, aby byl vybraný objekt dobře vidět, příp. (červená barva) se aktivují doplňující informace na levé straně obrazovky. Informační vrstva nabízí sekce Výklad (Teorie), Fyzikální principy, Parametry, Fotografie a Video z praxe (zde je ale nutné aktivní připojení k internetu). K ověření vědomostí, potom slouží sekce Testy, příp. i Úlohy a Interaktivní pokus. Např. pokus Najíždění turbíny pomůže lépe si uvědomit, jaké teplotní, tlakové a otáčkové hodnoty jsou potřebné k najetí nového typu parní turbíny na plný provoz. 3D model je velmi efektní prostředek při seznamování s jednotlivými segmenty elektrárny. Neméně zajímavý a názorný pohled nabízí také použití připravených filtrů, které povoluje ikona trychtýře. Aktivací či deaktivací jednotlivých filtrů měníte zobrazené části zařízení. Můžete tak obačas vidět i to, co ve skutečnosti nikdo ani v reálné situaci vidět nemůže.

Nový blok elektrárny Ledvice o výkonu 660 MW je ve výstavbě od října 2009. Kotelna je vysoká 145 metrů a jedná se o nejvyšší budovu na území ČR. Na jejím boku jsou dvě výtahové a obslužné věže (severní a jižní). Na vrcholu severní věže (cca 350 m nm) je zřízena prosklená vyhlídka pro exkurze. Kromě Ledvické elektrárny a okolních vrcholů Krušných hor z ní po dokončení nového bloku bude vidět také povrchový důl Bílina s nejhlubším otevřeným místem v ČR vytvořeným člověkem - jeho dno se aktuálně nachází ve výšce 10 m nad úrovní moře (a stále to ještě není konec hloubení). Vlastní nový blok elektrárny je prvním nadkritickým (teplota páry přes 600 °C), s co nejvyšší ekonomicky dosažitelnou energetickou účinností a maximálně potlačenými negativními dopady na životní prostředí jak v ČR, tak i ve střední Evropě.

Projekt Svět energie - 3D elektrárny byl úspěšně prezentován na letošní mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně s hlavním tématem výstavy Energie budoucnosti. Aplikace je dostupná i pro platformy s operačními systémy iOS a Android.

Seznam všech plných verzí v Chipu 10/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení