Přejít k hlavnímu obsahu

TransferJet: tryskový přenos

Pavel Trousil 09.10.2015

Snadná, rychlá a bezdrátová výměna velkých objemů dat mezi zařízeními – to je hlavním cílem nové technologie TransferJet.

Technologie TransferJet nová není, ale až nyní lze zakoupit produkty na ní založené. Poprvé ji totiž představila firma Sony už v roce2008, ato jako rychlou bezdrátovou přenosovou technologii pracující na krátké vzdálenosti. Měla zajistit rychlý a pohodlný přenos velkých datových souborů (typicky fotografií, HD videí nebo hudby) mezi elektronickými zařízeními, jako jsou mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, počítače, kamery nebo televizory. Bezdrátová technologie TransferJet pracuje na frekvenci 4,48 GHz s maximální teoretickou rychlostí 560 Mb/s. Efektivní rychlost (něco zabere korekce chyb a další režie protokolu) je podle specifikace 375 Mb/s, tedy asi 47 MB/s.

Pokud například pořídíte smartphonem delší videozáznam a chcete ho dostat do notebooku k dalšímu zpracování, jde to většinou nepohodlně a pomalu. Můžete ho například pomocí Wi-Fi sítě uložit do cloudu a v notebooku si ho z cloudu zase vyzvednout. Jestliže ale není Wi-Fi k dispozici, musíte použít USB kabel pro připojení, případně můžete použít USB flash disk, nebo budete muset ze smartphonu vyjmout microSD kartu. Jako další alternativa se nabízí poměrně pomalé bezdrátové rozhraní Bluetooth. To jsou všechno postupy poměrně zdlouhavé, které má právě TransferJet nahradit. 

transferjet

Přes USB i SD

TransferJet takovýto přesun dat zjednodušuje. Problémem je ale to, že tato technologie zatím není téměř v  žádném zařízení implementována (výjimkou je u nás neprodávaný smartphone Fujitsu ARROWS NX F-04G). Firma Toshiba, která je členem konsorcia TransferJet (společně s firmami Olympus, Sharp, Ricoh, Fujitsu a dalšími), však nedávno představila nové TransferJet adaptéry, pomocí kterých lze tuto technologii dostat do běžných zařízení. Adaptéry totiž mají různé provedení a rozhraní. USB verzi lze použít především v osobních počítačích a noteboocích, microUSB adaptér pak ve smartphonech a tabletech.  Existuje i adaptér pro konektor Lightning pro iPady, iPhony a iPody. Na Google Play, případně na iTunes je potom ke stažení utilita TransferJet Utility. Pro osobní počítače je potřeba stáhnout a instalovat program stažený z webu toshiba-transferjet.com.

V dalších zařízeních, která mají slot pro SD karty, tedy například ve videokamerách a fotoaparátech, lze použít speciální TransferJet SDHC kartu, která má kapacitu 16 GB, rychlostní třídu Class10, anavíc podporuje právě technologii TransferJet. Teoreticky pak stačí přiblížit se například se smartphonem k fotoaparátu, ve kterém je tato speciální SD karta, a můžete z ní bezdrátově přesouvat soubory.

Před započetím prvního přenosu dat musí uživatel potvrdit, že chce komunikaci navázat. Příště už stačí zařízení jen přiblížit a podle MAC adresy během chvilky dojde k identifikaci a spárování. Protože zařízení při přenosu dat pomocí technologie TransferJet musí být od sebe vzdálena jen maximálně několik centimetrů, je zajištěna i bezpečnost, podobně jako u technologie NFC. Další složitá bezpečnostní opatření tak nejsou potřebná. Navíc nízká úroveň vysílacího výkonu zajišťuje, že nedochází ke vzájemnému rušení s jinými bezdrátovými systémy.

 screenshot-2015-09-21-11-52-58

TransferJet v praxi

V redakci jsme měli možnost technologii TransferJet vyzkoušet. Použili jsme adaptér pro USB a vložili jsme ho do osobního počítače a druhý microUSB adaptér jsme instalovali do smartphonu. Instalace aplikací proběhla bez problémů a stejně tak navázání spojení. Přenos můžete inicializovat z počítače i ze smartphonu. Ve smartphonu například označíte soubory, které chcete zkopírovat na počítač, a přes klasickou ikonu „Sdílet“ vyberete aplikaci TransferJetRCV.

Abychom vyzkoušeli přenosovou rychlost, vybrali jsme třicet videosouborů s celkovou kapacitou 929 MB (974 919 202 bajtů) a nechali jsme je poslat ze smartphonu na osobní počítač. Přenos trval 1:41 min., takže za sekundu se přesunulo 9 652 665 bajtů, tedy asi 9,2 MB/s. Komunikaci s TransferJet SD kartou se podařilo navázat, ale přenos dat skončil chybovou hláškou.

screenshot-2015-09-21-11-49-55

Technologie TransferJet má svoje přednosti, ale velkou nevýhodou je to, že ji lze použít jen prostřednictvím adaptéru a po instalaci aplikací. Předem se tedy musíte na přenos připravit a nikomu náhodně soubory poslat nemůžete. Cena zatím není známa, ale Toshiba na svém webu jeden adaptér prodává za 59 USD, což je hodně.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud