Menu
Časopis Chip

Co nám velká data neukážou

Co nám velká data neukážou

Co nám velká data neukážou | Foto: CHIP

Analýza big dat vede často k chybným závěrům.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pomocí big dat je možné získat z obrovského množství dat objevné poznatky, ale není nutné je vždycky brát vážně. Big data nebyla nikdy stoprocentně spolehlivá. Některé problémy s velkými daty jsou naprosto zřejmé. Například teprve schopnost prohledávat nestrukturované datové sady umožňuje revoluční analýzu big dat. Ale ne všechny nepřesnosti se dají normalizovat, což nevyhnutelně vede ke ztrátě často důležitých informací. Tyto nedostatky jsou však akceptovány, protože rychlý pohled na velký trend je často důležitější než rigorózní požadavky na přesnost u typických SQL databází.

Nyní se ale ozývají otevřené hlasy proti. Náš článek vám přinese popis jednoho známého případu, kdy zavrhnutí analýz velkých dat vedlo k úspěšnému restartu velké společnosti. Expert firmy LEGO Martin Lindstrom získal pověst kritika zavádějící víry v moc velkých dat a navrhl krásné a zajímavé označení opačného přístupu: small data.

Více o strategii nazvané small data si můžete přečíst v prosincovém Chipu.

wholefoods-soma-store-san-francisco-p

Po převzetí maloobchodního řetězce Wholefoods se Amazon chce pomocí nových inteligentních datových metod dozvědět, co je pro zákazníky jeho obchodů skutečně důležité.


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení