Disky s velkou kapacitou jsou sice drahé, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Otestovali jsme obří disky a také jsme pro vás připravili nástroje, které vám umožní získat přehled o množství uložených dat.
Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání
Největší disky určené pro domácí uživatele už dosáhly nominální kapacity 18 terabajtů, v příštím roce by pak měla kapacita ještě vzrůst, a to až na 22 terabajtů. Co se týká disků SSD, ten největší má zatím aktuálně velikost maximálně 8 TB. Díky těmto ohromným datovým prostorám si můžete potřeby osobního počítače naplánovat mnohem lépe než kdykoli předtím. A vede to také k novým možnostem konfigurace hardwaru počítače. Doposud totiž víceméně platilo pravidlo, že SSD disk potřebujete pro operační systém a aplikační software a k tomu je vhodný ještě magnetický disk s velkou kapacitou pro archivaci dat.

foto: Samsung
Nyní už jsou ale k dispozici i SSD disky s velkým úložným prostorem, takže máte možnost vše optimalizovat pro dosažení maximální rychlosti. Pro operační systém, aplikace a často používaná data můžete využít velice rychlý M.2 SSD disk a jako archivační médium běžný SSD s rozhraním SATA. Tyto strategie popíšeme v našem článku v Chipu 12/2020.

zdroj: Folder Painter
Kromě výběru správných hardwarových komponent je nutné při takto velkých objemech dat uložených na magnetických discích nebo SSD discích myslet i na jejich správu. Jak zacházet s takovými objemy dat a které programy vám při správě pomohou, si podrobně vysvětlím.
Tento a další zajímavé články můžete číst hned
Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru
Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu Už mám zakoupeno
Samsungu klesá poptávka: optimismus ale nechybí –…
Jsou všechny paměťové sloty obsazené? To snadno…

Zbytečné fotografie zabírají místo v mobilu a…

XPG SPECTRIX D60G pokořil rychlostí 5634 MT/s…

Výkonný paměťový modul DDR4 SPECTRIX
