Menu

Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem

XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.

RADEK KUBEŠ, ARTUR HOFFMANN

Obohatě vybaveném mediacentru XBMC, dostupném zdarma jako open-source, jsme se v Chipu zmiňovali již mnohokrát. A aby také ne, jedná se o výborně vybavenou aplikaci pro přehrávání filmů a hudby, prohlížení fotek nebo přístup k obsahu streamovanému z internetu. XBMC je navíc dostupné pro celou řadu operačních systémů. Zajímavá je i historie XBMC. Jde o dílo nezávislých programátorů, kteří jej původně vytvořili pro první herní konzoli od Microsoftu – Xbox Media Center. Odtud pochází i název programu, který se v průběhu let dočkal dlouhé řady vylepšení a v současné době má více než milion uživatelů.

Nové funkce díky doplňkům

Základní funkcí XBMC je přehrávání multimediálních souborů z lokálních či externích disků nebo síťových úložišť. Na přání uživatele umí program stahovat doplňující informace z internetu (fotky, obaly filmových DVD či hudebních alb atd.) a vytvořit tak přehlednou databázi filmů a hudby. S výchozí nabídkou funkcí XBMC se však vůbec nemusíte spokojit. Přímo z programu lze stahovat užitečné doplňky, například pro sledování internetových televizí nebo poslech rádií vysílajících po internetu.

Jelikož se XBMC používá často v počítačích připojených k televizi nebo k domácímu kinu, jistě uvítáte možnost ovládat multimediální přehrávač i bez klávesnice a myši, popřípadě (typicky při poslechu hudby) i bez zapnutí televize či displeje počítače. Pro XBMC to není žádný problém, jelikož jsou k dispozici bezplatně použitelné aplikace pro smartphony a tablety s operačními systémy iOS a Android.

Ideálním řešením je použití aplikace Official XBMC Remote, na které pracují přímo vývojáři XBMC. Jen těžko bychom hledali funkci, kterou nám tato bezplatně použitelná aplikace neposkytne. Jejím prostřednictvím můžete například listovat knihovnou médií, vytvářet playlisty, ovládat přehrávání filmů i hudby nebo upravovat různé předvolby nastavení. Použití aplikace Official XBMC Remote je navíc velmi pohodlné a efektní. Jestliže máte například v knihovně médií uloženy celé sezony seriálů, aplikace vám je odliší pomocí souvisejících fotek a grafiky, což vypadá, na rozdíl od prostého výpisu souborů s videem, velmi efektně, obzvláště na velkých displejích smartphonů s vysokým rozlišením. Na omezení narazíte až tehdy, pokud byste chtěli z XBMC streamovat obsah na mobilní zařízení ve své síti. Tuto funkci Official XBMC Remote bohužel neposkytuje.

Alternativní aplikace pro streamování

V následujícím postupu vám ukážeme, jak instalovat mediacentrum XBMC do počítače s operačním systémem Windows, jak spravovat databázi multimédií i jak program nastavit tak, abyste jej mohli ovládat prostřednictvím mobilní aplikace – na dálku, z pohodlí svého gauče. Pokud navíc chcete streamovat multimediální obsah z XBMC do svého tabletu nebo smartphonu, pomůžeme vám se správným nastavením aplikace Yatse, the XBMC Remote, která si s tímto úkolem poradí. Aplikace vyjde asi na 80 korun, což je investice, která se vám určitě vyplatí.

RADEK.KUBES@CHIP.CZ


JAK NA TO: Nastavení XBMC

1 INSTALACE XBMC A VOLBA JAZYKA Instalační balíček mediacentra najdete na jeho domovských stránkách na adrese xbmc.org nebo na Chip DVD. Ve výchozím nastavení komunikuje program anglicky, což lze velmi snadno změnit. Přejděte do nabídky »System / Settings / Appearance / International« a zde změňte předvolbu »Language« na »Czech«.

2 ZDROJE HUDBY A VIDEA Abyste mohli v XBMC přehrávat filmy a hudbu, je třeba nejdříve nastavit úložiště, kde se multimediální soubory nacházejí. V hlavním menu proto přejděte na »Hudba / Soubory« a pak pokračujte volbou »Přidat zdroj«. Následně klikněte na tlačítko »Vyhledat«, abyste mohli programu ukázat složky, ze kterých má čerpat hudební soubory. Stejným způsobem, pomocí předvolby »Videa / Soubory / Přidat video« ukážete XBMC, odkud má získávat filmy a seriály. Jestliže kliknete na složku s videoobsahem pravým tlačítkem myši, můžete pomocí volby »Nastavit obsah« programu XBMC říct, že složka obsahuje například filmy, seriály nebo záznamy koncertů. XBMC pak zvolí správnou internetovou databázi pro vyhledání doplňkových informací k obsahu.

3 PŘÍPRAVA NA DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ Mediacentrum XBMC se s aplikací pro dálkové ovládání propojí pouze v případě, že počítač i smartphone jsou připojeny ke stejné síti a na počítači běží speciální webový server. Nastavení ale není složité. Přejděte do nabídky »Systém / Nastavení / Služby / Webserver« a zde aktivujte předvolbu »Povolit ovládání XBMC přes HTTP«. Následně ještě zadejte libovolné uživatelské jméno a heslo. Pokud pak XBMC zahlásí chybu, znamená to, že je výchozí port »80« obsazen jinou aplikací. V tomto případě nastavte jako »Port« hodnotu »8080«. Poznamenejte si také IP adresu vašeho počítače, kterou zjistíte v nabídce »Systém / Systémové informace«.

4 INSTALACE OVLÁDACÍ APLIKACE Bezplatně použitelnou aplikaci Official XBMC Remote najdete buďto v Google Play, nebo v Apple App Store. Náš návod popisuje práci s verzí pro Android. Instalujte si aplikaci do smartphonu či tabletu a spusťte ji. Pamatujte přitom na to, aby bylo vaše zařízení připojeno ke stejné síti jako počítač s XBMC. Při prvním spuštění zobrazí aplikace chybové hlášení »No host detected« – z toho důvodu, že zatím nemůže najít webový server XBMC.

5 NASTAVENÍ MOBILNÍ APLIKACE V aplikaci Official XBMC Remote klikněte na »Settings« a pak na tlačítko vyvolávající nabídku nastavení v okně »XBMC Hosts«. Pak použijte volbu »Add Host« a v nově otevřeném okně zadejte libovolný název, IP adresu počítače, použitý port, jméno a heslo (stejné, jako jste zvolili v bodě 3). Zadání potvrďte tlačítkem »OK«. Nyní se aplikace propojí s mediacentrem, které můžete začít ovládat na dálku.

6 STREAMOVÁNÍ MÉDIÍ Instalujte si z Google Play aplikace Yatse, the XBMC Remote a Yatse Unlocker. Druhá z nich zajistí odemčení placených funkcí pro streamování médií. V nastavení XBMC v počítači přejdete na »Systém / Nastavení / Služby / Zeroconf«, kde označte předvolbu »Oznamovat tyto služby ostatním počítačům přes Zeroconf«. V aplikaci Yatse, the XBMC Remote během úvodního nastavení použijte IP adresu počítače s XBMC, příslušný port, jméno a heslo. Aplikace se následně připojí ke knihovně XBMC a nabídne vám výběr vašich filmů a hudby.

 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení