Menu

CeBIT 2011

CeBIT 2011

3D bez brýlí, dvoujádrové tablety a smartphony nahrazující notebooky. To přinesl CeBIT.
VRATISLAV KLEGA

Letošní výstava CeBIT v německém Hannoveru byla jednoznačně nejlepší za několik posledních let. Vypadá to, že krize měla značné očišťující účinky a firmy se zamyslely nad tím, jaké produkty budou vyrábět. Ubyla tlačenice 3D televizorů. Už nejsou novinkou, ale běžným zbožím, které nabízí každý. Spíše se začaly objevovat produkty, které pro 3D nepotřebují brýle. Obrovský boom zažívají tablety. Kdo nenabízí tablet, jako by nebyl. Tablety zaplňují díru mezi smartphony a netbooky. Mají dvoujádrové procesory a moderní operační systémy, které jsou silně orientované na cloud. Ony "cloud" aplikace mají vůbec velký úspěch. Brzy je najdete i ve svém televizoru. Na své si přišli i vyznavači klasických PC.

3D EVOLUCE

Konec drahým brýlím

3D bude bez brýlí. Toshiba představila první televizor s úhlopříčkou přes 40", při jehož 3D sledování nepotřebujete brýle. Panel má rozlišení 4 096 × 2 160 pixelů a ve 3D pracuje v režimu 720p (podrobnosti najdete v technickém lexikonu na straně 62). Ještě v letošním roce bychom se mohli dočkat také 3D displejů v noteboocích, které nevyžadují brýle. Budou vybavené funkcí "Eye-Tracking", takže obraz bude viditelný ze širokých úhlů. První 3D PC bez brýlí nabídla společnost Fujitsu. Jedná se o model Esprimo FH99/CM, což je tzv. all-in-one PC. Za 23" LCD panelem se skrývá Blu-ray mechanika a výkonný procesor Core-i7, 2TB disk a USB 3.0 porty. Společnost LG naproti tomu dává přednost lehkým pasivním 3D brýlím. Ty jednoduše využívají polarizovaná skla, která znáte z 3D kin. Model LG LW6500 tak nabídne hezký 3D obraz bez nežádoucích efektů. Cenou za tuto technologii je jen polovina vertikálního rozlišení obrazu. Společnosti Samsung a RealD na tento problém vyzrály a jejich obrazovky s pasivními brýlemi dokážou nabídnout plné rozlišení. Nechybí ani 3D projektory. Například HD-Ready modely lze koupit za cenu pod 25 000 Kč. Tak je tomu třeba u modelu Vivitek D538-3D. Je pak jedno, jestli k projektoru připojíte 3D Blu-ray, nebo PS3. Zkrátka 3D berte jako dogma. Výrobci jej chtějí, nám se ale pořád ještě nelíbí. Třeba náš názor změní nová Full HD 3D kamera od JVC.

3D TV bez brýlí
Výrobce: Toshiba
Cena: nestanovena
Dostupnost: druhá polovina roku 2011


Esprimo FH99/CM
Výrobce: Fujitsu
Cena: cca 60 000 Kč
Dostupnost: podzim 2011


GS-TD1
Výrobce: JVC
Cena: cca 50 000 Kč
Dostupnost: duben 2011


D538-3D
Výrobce: Vivitek
Cena: cca 23 000 Kč
Dostupnost: květen 2011


LW6500
Výrobce: LG
Cena: nestanovena
Dostupnost: duben 2011

EVOLUCE TABLETŮ

Výkonné placky

Tablety v nemalé míře odebírají zákazníky malým notebookům a netbookům. To si nemohl nechat líbit Acer, světový lídr ve výrobě notebooků, a tak představil svůj tablet. Ten se však v záplavě všech různých značek prakticky ztrácel. Při překročení čísla 100 jsme přestali množství tabletů, většinou pochybnější kvality, počítat. Úsměvné bylo, že asijští výrobci příslušenství nabízeli příslušenství pro Apple iPad 2, který přišel na trh až o několik dnů později a o kterém v té době nikdo netušil, jak bude vypadat. Kromě několika výjimek sází tablety na operační systém Android. Verze 3.0 je pro tablety optimalizována. Jednoznačně nejlepší byl tablet Motorola Xoom, který má dvoujádrový procesor, 10,1" displej, dva fotoaparáty, a poskytuje dokonce i LTE (mobilní sítě 4. generace). V Redmondu musí být kvůli zaspání boomu tabletů pěkné horko. Systém Windows 8, který bude optimalizován i pro tablety, totiž letos určitě ještě nepřijde. Na druhou stranu budou nová Windows určena nejen pro platformy x86, ale i pro procesy ARM, jako je třeba nVidia Tegra 2. Samozřejmostí bude plná podpora dotykové obrazovky. V roce 2012 by mohl přijít WindPad 100W od společnosti MSI i s operačním systémem Windows 8. Výrobci zatím experimentují s Androidem. Asus představil Eee Pad Slider, Panasonic používá tablet jako dálkové ovládání k televizoru. Takové ovládání má pak více funkcí, takže na tabletu je možné sledovat i televizní vysílaní. Na výstavě nechybělo ani množství e-booků s elektronickým inkoustem.

Xoom
Výrobce: Motorola
Cena: nestanovena
Dostupnost: léto 2011


Eee Pad Slider
Výrobce: Asus
Cena: cca 10 000 Kč
Dostupnost: květen 2011


WindPad 100W
Výrobce: MSI
Cena: 13 000 Kč
Dostupnost: nyní

SÍTĚ A CLOUD

Web je všude

Nabídka cloud aplikací se stále častěji dostává i ke koncovým uživatelům. Například Microsoft má bohatou nabídku služeb díky Windows Live. V cloudu tak máte Office i dostatečně velké úložiště. Televizory si rozumí s Flickerem i Facebookem, na cestě jsou také on-line půjčovny filmů. Kvůli těmto novinkám nebudete muset hned vyhazovat svoji televizi. Firma LG představila ST600 neboli "Smart TV Upgrader". To je vlastně takový set-top box do internetových služeb. Společnost Iomega nabízí podobné zařízení, pomocí něhož můžete přistupovat ke službám, jako je Pandora, Vudu nebo Netflix. Sony nabízí televizor Bravia EX725 s plnohodnotným přístupem na internet. Různých přehrávačů, které si poradí s vysokým rozlišením a zobrazí na televizi on-line obsah včetně YouTube videí, bylo nepočítaně. Nejen výrobci televizorů, ale také filmová studia si hodně slibují od nové generace procesorů Intel Core, protože tyto procesory mají hardwarově implementované DRM. On-line koupený film tak nebude možné zkopírovat a vystavit na internet. Výkon procesorů si navíc snadno poradí s videem v plném HD rozlišení 1 080p. Intel dokonce sám chystá vlastní obchod s filmy, pojmenovaný Intel Insider. Díky novým technologiím je navíc možný bezdrátový přenos mezi různými zařízeními, jako je set-top box nebo herní konzole.

Insider
Výrobce: Intel
Cena: nestanovena
Dostupnost: léto 2011


Bravia EX725
Výrobce: Sony
Cena: nestanovena
Dostupnost: nestanovena


Smart TV Upgrader
Výrobce: LG
Cena: nestanovena
Dostupnost: léto 2011

SUPERTELEFONY

Počítače do kapsy

Smartphony jsou zase o něco chytřejší. Ve světě už je poměrně běžné LTE, které nabízí rychlost až kolem 100 Mb/s. Není tedy divu, že výrobci představují smartphony, které jsou technologií LTE vybavené. Vydařeným zástupcem příští generace mobilů byla Motola Atrix 4G. Zařízení sází na operační systém Android a dodává se s dokovací stanicí a klávesnicí. K telefonu je možné dokonce připojit myš a monitor. Spustíte na něm Firefox 3.6, má paměť 16 GB a k Wi-Fi se připojí plnou rychlostí díky čipu 802.11n. Jako procesor byl zvolen dvoujádrový CPU Tegra 2 od společnosti nVidia. Na ten sází i nový smartphone LG P990 Optimus Speed 2X. Tento nový procesor má vlastní grafické jádro, které zajistí telefonům stejný grafický výkon jako kapesní konzole. Navíc jsou v CPU integrovány akcelerátory Full HD videa – jak pro přehrávání, tak pro nahrávání. Stejně důležité je, že Tegra 2 má management napájení, který vypíná nepotřebné komponenty a tím šetří baterii. Tato zařízení pak poslouží jako skutečné počítače. Stále důležitější je také NFC (podrobnosti v minulém čísle na straně 33). Bezdrátová technologie slouží pro platby na krátkou vzdálenost. NFC podporuje třeba nový Android 2.3, který najdete v telefonu Google Nexus S. Očekává se, že v létě se objeví iPhone 5, který bude NFC také podporovat. Zaujme i digitální fotoaparát Samsung SH100. Ten je vybaven Wi-Fi a je možné jej ovládat na dálku telefonem s Androidem. Na displeji smartphonu je možné v reálném čase prohlížet obraz ze snímače. Olympus E-PL2 s výměnnými objektivy je zase vybaven technologií Bluetooth pro okamžité sdílení fotografií.

Optimus 2X
Výrobce: LG
Cena: 12 000 Kč
Dostupnost: nyní


Atrix 4G
Výrobce: Motorola
Cena: nestanovena
Dostupnost: léto 2011


Nexus S
Výrobce: Google
Cena: 12 000 Kč
Dostupnost: nyní


SH100
Výrobce: Samsung
Cena: 6 000 Kč
Dostupnost: nyní

POČÍTAČE

Desktop není mrtvý

Na první pohled by to mohlo vypadat, že klasický stolní počítač je mrtvý, ale není tomu tak. Přestože klasická PC nehrála prim, stolní počítače stále mají svůj význam. Nabídnou výkon, na který nedosáhnou ani konzole, ani notebooky. Společnost AMD představila grafickou kartu Radeon HD6990. Její výkon je neuvěřitelných 5,1 TFLOP, je tedy s odstupem nejvýkonnější grafickou kartou na světě. Taková karta však potřebuje také pořádné napájení, vždyť její spotřeba může dosáhnout až 375 wattů. Není tedy divu, že výrobci představovali také pořádně výkonné zdroje. Enermax představil novou řadu MaxRevo, jejíž výkon začíná na 1 200 W. Takový zdroj pak utáhne i dvojici zmíněných karet, a ekologové si přitom nemusí trhat vlasy – účinnost zdroje je 94 %. Celý jeden pavilon si zabral Intel. Své procesory Core druhé generace vypustil teprve před několika týdny, bylo načase je ukázat veřejnosti. Problematické čipsety Intel, které postupně zpomalí SATA II řadiče, se zdají být nadobro vyřešené. Co se pevných disků týče, to nejzajímavější probíhalo na poli SSD. Zde je prostor pro růst. Společnost OCZ tak představila třetí generaci disků Vertex. SSD se připojuje přes SATA III a nabízí rychlost čtení 550 MB/s, zápisu pak 500 MB/s. Ne všechno je ale jen o výkonu. Chcete mít PC zcela tiché? Pak by se vám líbila nabídka společnosti NOFEN. Její set se skládá ze speciální PC skříně, obřího chladiče na CPU a pasivně chlazeného zdroje s výkonem 400 W. V celém PC tedy není žádný větrák. A nešlo o žádnou brzdu. Procesor byl Core i5. Skvělé řešení třeba do prašného prostředí.

Radeon HD 6990
Výrobce: AMD
Cena: cca 15 000 Kč
Dostupnost: nyní


Vertex 3
Výrobce: OCZ
Cena: cca 6 500 Kč za 120GB verzi
Dostupnost: nyní


Set A40
Výrobce: NOFEN
Cena: nestanovena
Dostupnost: květen 2011


MaxRevo EMR1200EWT
Výrobce: Enermax
Cena: cca 8 500 Kč
Dostupnost: léto 2011

MSI Angelow

Dotykový krasavec

All-in-one dotykový počítač má zaujmout designem. Sází na výkonný procesor Sandy Bridge a k počítači dostanete i 7" tablet, jehož pomocí můžete vzdáleně k PC přistupovat.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: nestanovena

Casio Tryx

Fotoaparát ovládaný gesty

Kompaktní fotoaparát od společnosti Casio má speciální funkci: fotografovat můžete prostřednictvím gest. 12Mpx snímač je navíc možné libovolně natáčet – vertikálně o 360 stupňů a horizontálně o 270 stupňů. Díky tomu můžete fotoaparát držet jako kameru. Video natáčí až do rozlišení 1 080p a kameru lze použít i jako webcam.

Asus Wavi Xtion

Pohybový senzor

Asus Xtion (čti "ekšn") je pohybový snímač, který umožní uživatelům ovládat své PC jen pomocí pohybů. Bezdrátové zařízení může být vzdáleno od PC až 25 metrů, takže může být umístěno třeba i v jiném pokoji. Bude se hodit pro hry i pro ovládání aplikací.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: léto 2011

Samsung Série 9

Supertenký notebook

Samsung představil novou sérii notebooků řady 9. Jedná se o lehké a tenké notebooky. Považte sami: notebooky jsou vysoké 1,63 cm a váží 1,31 kg. Displej s LED podsvícením má úhlopříčku 13,3". Výkonově určitě nezaostává. Pohání jej procesor Core i5, rychlost navyšuje 128GB SSD disk. Nechybí ani USB 3.0. Výdrž baterií by přitom měla být až 6,5 hodiny.
CENA: cca 32 000 Kč
DOSTUPNOST: březen 2011

Hanvon

Barevný e-book

Společnost Hanvon představila e-book s barevným elektronickým inkoustem. Zařízení má rozlišení displeje 1 200 × 1 600 bodů, což stačí pro velmi jemných 200 dpi, úhlopříčka zařízení činí 9,7". Displej je dotykový, nechybí ani Wi-Fi nebo UMTS. Dokonce nabízí i fulltextové vyhledávání a umí nahlas předčítat. Samozřejmě že ne česky.
CENA: cca 10 000 Kč
DOSTUPNOST: červen 2011

HP Palm Topaz

Cloud tablet

Společnost HP ukázala tablet Topaz, který používá WebOS 2.0. Zařízení má kapacitní displej o úhlopříčce 9" a rozlišení 1 024 × 768 bodů (stejně jako iPad). Uživatelé mají několik GB prostoru v cloudu, tablet může komunikovat se smartphony značky HP. Akumulátory je možné dobíjet také bezdrátově.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: léto 2011

KFA2 GeForce GTX 460 WHDI

Grafika bez kabelů

Galaxy představuje výkonnou grafickou kartu GeForce GTX460, která je vybavena WHDI modulem. Díky němu je možné přenášet obraz až na vzdálenost 30 metrů. Kartě nechybí ani podpora HDCP, takže v plné kvalitě si můžete prohlédnout i filmy na Blu-ray.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: květen 2011

Panasonic DMP-BDT210

Blu-ray se Skypem

3D Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-BDT210 má v sobě integrovaného Skype klienta pro videotelefonování. SD karta v přehrávači může fungovat jako záznamník zpráv. Pokud máte iPhone, je možné se k přehrávači vzdáleně připojit a pomocí webové platformy Panasonic Viera Cast ovládat přehrávač. Kameru je ale nutné dokoupit zvlášť.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: léto 2011

Samsung D6000

On-line televizor

Samsung D6000 je 3D LED televizor, který má podporu protokolu RVU. To znamená, že televizor bude umět ovládat set-top box, mediaserver a bez potíží přehraje veškerá multimédia, která máte v domácnosti. Protokol RVU má plnou kompatibilitu s UPnP a DLNA, takže si bude rozumět s jakýmkoliv zařízením. Vyřešeno je také šifrování.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: duben 2011

Withings Blood Pressure Monitor

Medicína

Na CeBitu byl velký pavilon, který se zabýval jen zdravým životním stylem. Sloganem bylo "Německo, hýbej se" a byly zde nejen produkty pro zábavu, ale také pro zdraví. Toto příslušenství k iPodu nebo iPhonu změří váš krevní tlak. Na přání jej může zašifrovat a poslat svému lékaři.
CENA: cca 2600 Kč
DOSTUPNOST: nyní

Google Translate

Okamžitý překlad

Nová verze bezplatné aplikace od Googlu pro překlad nyní funguje také v konverzačním modu. Oba účastníci konverzace mluví do telefonu a ten text okamžitě překládá do zvoleného cizího jazyka.
CENA: zdarma
DOSTUPNOST: nyní

Griffin Beacon

Univerzální dálkové ovládání

Černá krabička udělá z vašeho iPhonu nebo iPodu touch univerzální dálkové ovládání. Do telefonu si stáhnete aplikaci, která s Beaconem komunikuje přes Bluetooth. Ten má pak standardní IR vysílač, kterým můžete ovládat televizi, reproduktory, set-top box nebo jakékoliv jiné zařízení.
CENA: cca 1 600 Kč
DOSTUPNOST: léto 2011

Pořádný chladič na CPU

Asetek 510LC

Bojíte se vodního chlazení pro PC? V tomto případě nemusíte. Celý okruh je bezpečně uzavřený. Pravá část se připojí na CPU, levá je výměník, který dáte na průduch skříně – má standardní rozměry 12 × 12 cm. Kapalina proudí mezi CPU a výměníkem, ve kterém je tichý chladič. Ten horko odvádí okamžitě pryč ze skříně.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: květen 2011

Alternativa k USB 3.0

Intel Thunderbolt

Intelu se nikdy USB 3.0 příliš nelíbilo, a proto přišel s vlastním rozhraním – Thunderbolt. Rychlost začíná na 10 Gb/s (USB 3.0 má jen 5 Gb/s). Jako konektor se však nepoužívá USB, které najdete úplně všude, ale DisplayPort, který příliš rozšířený není. Na druhou stranu jedním kabelem a jedním rozraním připojíte jak monitor, tak třeba síťový disk či jiné zařízení.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: konec roku 2011

Brutální chlazení

Thermaltake Frio OCK

Chcete přetaktovat CPU? Měli byste mít pořádné chlazení. Thermaltake představil chladič, který dokáže odvést až 240 W TDP. Hliníkové žebrování váží skoro 1 kg, o odfuk se stará dvojice ventilátorů o průměru 13 cm. Pokud CPU netopí, bude dvojice ventilátorů velmi tichá. Chladič je možné použít na všechny aktuální patice procesorů.
CENA: nestanovena
DOSTUPNOST: květen 2011