Menu

Velká televizní změna

Internet mění úplně všechno – včetně způsobu, jakým sledujeme televizi. Najednou máme daleko větší možnost výběru z individuální nabídky pořadů, konkurenti se předhánějí v počtu programů a mění se i způsob jejich distribuce. To je dost velká změna pro konzervativní médium, zvyklé na pasivního diváka.

RADEK KUBEŠ

199 minut denně strávil průměrný dospělý (15+) divák u televize během letošního června. Sledovanost televize v letních měsících tradičně klesá, špičky jsou naopak v zimních měsících (například letos v únoru to bylo 243 minut denně). Meziročně lze pozorovat velmi slabý nárůst sledovanosti v řádu jednotek minut. Z dřívějších průzkumů však vyplývá, že většina mladých diváků vykonává při sledování ještě další činnosti – zpravidla surfuje po internetu.

 72 000 hodin videa obsahuje internetový archiv vysílání všech kanálů České televize na adrese http://www.ivysilani.cz. Každým okamžikem se rozrůstající databáze televizních pořadů obsahuje zpravodajství, seriály nebo dokumentární a zábavní pořady. Výběr ze svých pořadů i zahraničních seriálů nabízí TV Prima zdarma na stránkách play.iprima.cz, internetový archiv TV Nova na stránkách voyo.nova.cz, s nabídkou původních pořadů i zahraničních filmů a seriálů, je plně placený. Především na mladší uživatele jsou pak orientovány pořady na čistě internetové televizi na adrese http://www.stream.cz.

 300 hodin animovaných seriálů chce v následujících letech pro televize vyprodukovat studio DreamWorks Annimation, které stvořilo například Shreka či Madagaskar. Zajímavé na tom je, že exkluzivní práva k vysílání nezíská žádná z klasických placených televizních stanic, nýbrž americká on-line služba Netflix. Také další významné hollywoodské studio se rozhodlo upřednostnit internet před kabelovými televizemi: Walt Disney Studios chtějí od roku 2016 v USA distribuovat své nové filmy pouze prostřednictvím Netflixu. Hollywoodští bossové to tedy vidí jasně: televize má svou budoucnost jedině na internetu. To však nic nemění na tom, že právě Netflix, ani žádné další podobné služby, si v České republice zatím (standardní cestou) nepředplatíte.


HBBTV: NOVÁ SLUŽBA PRO DVB-T

Všechny vyšší modely v současné době nabízených televizí (tzv. Smart-TV) disponují připojením k internetu, které využívá interaktivní aplikace, typicky pro přehrávání obsahu z YouTube či jiných webových služeb. Obrovským problémem je však fragmentace platforem Smart-TV a s tím související nabídky aplikací. Modely různých výrobců pak používají různé, navzájem nekompatibilní aplikace a služby.

Platforma HbbTV kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem s cílem sjednotit výrobce televizorů různých značek v zájmu jednotné, kompatibilní nabídky interaktivních služeb. Při výběru nové televize by pak už nebylo nutné pátrat, které konkrétní aplikace jsou na jakém modelu Smart-TV použitelné.

Vlastní HbbTV aplikaci má i Česká televize. Majitelé Smart-TV nebo set-top boxů s podporou HbbTV tak mohou využít pokročilejší funkce programového průvodce a především také přístup do internetového archivu iVysílání.

INTERNETOVÍ KONKURENTI TELEVIZE

Útok na klasický způsob produkce televizního obsahu: Pod značkou „Originals“ produkují internetové televize vlastní seriály.

Netflix

Americká on-line televize už sama vyprodukovala pět televizních seriálů. Tento a následující rok mají vzniknout ještě čtyři další. Největší úspěch měla série House of Cards, ve které ztvárnil hlavní roli Kevin Spacey.

Amazon

Hlavním projektem studií Amazonu je komediální seriál Alpha House. Nyní je k dispozici 14 různých pilotních epizod a o tom, která bude pokračovat jako seriál, rozhodnou sami diváci.

YouTube

S Original Channels chce YouTube nabídnout alternativu k televiznímu vysílání. K dispozici jsou kanály v angličtině, němčině a několika dalších jazycích, jejich provoz Google spolufinancuje.

 

3 500 000 českých domácností platí měsíční televizní poplatek, což znamená, že mají doma nejméně jednu televizi. Podle údajů České televize objem vybraných poplatků (při konstantní výši na úrovni 135 Kč měsíčně) od roku 2009 zvolna klesá.

63 % českých domácností má k dispozici připojení k internetu, které je nejčastěji vysokorychlostní. U domácností s dětmi je podíl internetových přípojek 91 %.

62 % českých domácností přijímá 10 až 25 televizních kanálů. Ještě v roce 2008 mělo takovou programovou nabídku k dispozici pouze 14,5 % domácností. Více než 51 stanic dnes naladí 19 % domácností.

PŘÍJEM TELEVIZNÍHO SIGNÁLU

Více než polovina českých domácností přijímá televizní signál prostřednictvím pozemního digitálního vysílání. Podíl IPTV nedosahuje ani 2 %.
DVB-T 51,4 %
SATELIT 26,1 %
KABEL 20,6 %
IPTV 1,9 %

TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ: KLASICKÁ TV VS. IPTV

Televizní programy v HD kvalitě dnes můžete přijímat několika různými způsoby. Který budete preferovat, to záleží především na dostupnosti konkrétní nabídky ve vašem bydlišti, na šíři nabídky programů a samozřejmě i na ceně. My se však podíváme především na technologie, které by měly nastoupit v blízké budoucnosti.

 DVB-S 2

+ V současnosti již dostupná služba (Skylink) umožňuje příjem televizních pořadů ve vysokém rozlišení, k dispozici jsou i televize vybavené DVB-S2 tunery a set-top boxy.
 – Balíčky televizních programů v HD kvalitě jsou poměrně drahé, měsíční servisní poplatek se platí i za základní nabídku českých televizních stanic.

HLAVNÍ VLASTNOSTI
Obsah ***
Dostupnost ***
Náklady **

DVB-C 2

+ Druhá generace kabelové televize umožní příjem datově vysoce náročného obsahu, jako jsou 3D filmy nebo pořady v rozlišení 4K. Zároveň nabídne i vyšší rychlost internetového připojení.
 – Podle UPC, jediného českého kabelového operátora (s působností po celé Evropě), jsou současné možnosti DVB-C dostatečné a UPC tedy investice do přechodu na nový standard neplánuje.

HLAVNÍ VLASTNOSTI (potenciálně)
Obsah **
Dostupnost *
Náklady **

DVB-T 2

+ Nástupce současného vysílání DVB-T efektivněji využívá dostupné spektrum, což umožňuje vysílání více HDTV kanálů. Prostřednictvím DVB-2 bude možné šířit 3D a 4K vysílání i placené televizní kanály.– DVB-T2 vysílání je k dispozici v Rakousku nebo v Chorvatsku, u nás České Radiokomunikace testují DVB-T2 už více než rok v Praze. O přidělení kmitočtů bude ČTÚ rozhodovat v letech 2014 nebo 2015.

HLAVNÍ VLASTNOSTI (potenciálně)
Obsah **
Dostupnost **
Náklady *

IP-TV

+ Umožňuje sledování HDTV i 3D programů, součástí je zpravidla i videotéka s nabídkou filmů za menší poplatek. K dispozici jsou i pokročilé funkce, jako nahrávání nebo time-shift.– Je k dispozici pouze společně s vysokorychlostním internetovým připojením. Telefónica jako provozovatel O2TV bude postupně migrovat uživatele na novou platformu (což může trvat téměř rok), přičemž uživatelé různě kvalitních služeb budou platit stejný měsíční poplatek.

HLAVNÍ VLASTNOSTI
Obsah **
Dostupnost *
Náklady ***

 

WEBOVÉ SLUŽBY

+ Provozovatelé webových televizí a archivů své uživatele hýčkají nejen bohatou nabídkou obsahu, ale například i aplikacemi pro smartphony a tablety. Vysílání je dostupné buďto zdarma, nebo za mírný poplatek.– Žádnou z kvalitních služeb jako Netflix nebo hulu si u nás běžnou cestou nepředplatíte (tyto služby nejsou pro náš region dostupné), což významně podporuje internetové pirátství.

HLAVNÍ VLASTNOSTI (potenciálně)
Obsah **
Dostupnost ***
Náklady *


Dotykový mininotebook

Nový přírůstek má ve své nabídce ultrapřenosných notebooků společnost Lenovo.

Jmenuje se IdeaPad S210 touch a jde o mininotebook s atraktivním vzhledem a dotykovým ovládáním pomocí až deseti prstů najednou. Mininotebook je poháněn až třetí generací procesorů Intel Core, které společně s operační pamětí až 8 GB DDR3 zajišťují dostatečně vysoký výkon. Uživatelé mají k dispozici pevný disk s kapacitou až 1 TB, volitelně pak kombinovaný s SSD diskem. Širokoúhlý 11,6palcový displej notebooku s HD rozlišením umožňuje dotykové ovládání, pro které je přizpůsobeno uživatelské rozhraní Windows 8. Uživatele, kteří s sebou nechtějí nosit zbytečné kilogramy navíc, určitě potěší jeho kompaktní rozměry – je tenký jen 22,3 mm a váží 1,4 kg. Má vestavěné reproduktory Dolby Advanced Audio a pro připojení k televizi nebo jiné obrazovce je vybaven HDMI portem. Lenovo IdeaPad S210 touch bude u nás dostupný za cenu začínající na 9 999 Kč.


Nový tablet Nexus 7

Asus a Google představily nástupce tabletu Nexus 7. Tento sedmipalcový tablet je vybaven systémem Android 4.3 a oproti stále ještě prodávanému předchůdci má displej s vyšším rozlišením (1 920 × 1 200 bodů versus 1 280 × 800 bodů), výkonnější CPU (4 jádra na 1,5 GHz místo 1,3 GHz), vyšší kapacitu RAM (2 GB místo 1 GB), nižší hmotnost (290 gramů místo 335 gramů), přední i zadní kamerku i menší tloušťku (8,65 oproti 11 mm). Podle výrobce má tablet vydržet pracovat bez nabíjení až deset hodin. Ve výbavě nechybí dual-band Wi-Fi, případně volitelné datové připojení 4G LTE.

Android 4.3 přináší mimo jiné tzv. omezené profily, které například umožňují rodičům znemožnit svým dětem přístup k nevhodnému obsahu. Podporuje také technologii Bluetooth Smart, která dokáže zprostředkovat přístup k mobilním aplikacím, které jsou schopny se připojit k novým zařízením, jako jsou fitness senzory. Nexus 7 obsahuje i předinstalované Google aplikace, jako Chrome, Maps, YouTube, Hangouts nebo Google Now. V České republice se bude tablet Nexus 7 nabízet s 16GB úložištěm + Wi-Fi a 32GB úložištěm + Wi-Fi a LTE. Ceny i dostupnost budou upřesněny později.


Další virtuál

Společnost FAYN Telecommunications je připravena poskytovat mobilní služby koncovým zákazníkům. Nové tarify kombinují internetové i mobilní volání a umožňují telefonovat za méně než korunu. V platnost vstupují tři nové mobilní tarify Basic, Medium a Top. Nabídka Top (za 179 Kč) umožňuje volání v síti GSM za zmiňovanou korunu, volání na pevné linky za 1,39 Kč a cena SMS je 1,19 Kč. Uživatel má k dispozici 150 volných minut a 25 SMS. Připojení k internetu lze pořídit formou měsíčního balíčku k jakémukoli tarifu za 80 Kč (150 MB dat).

 

Bezdrátové repro

Nejnovější stereoreproduktory Logitech Bluetooth Speakers Z600 umožňují bezdrátově připojit až tři zařízení současně. Můžete tedy streamovat hudbu a jiné audiozdroje ze svého počítače, smartphonu nebo tabletu. Přepínání mezi zařízeními je jednoduché – stačí na jednom stisknout pauzu a na jiném tlačítko pro přehrávání. Celá plocha horního panelu pravého reproduktoru je hladký dotykový disk s citlivou odezvou. Chcete-li zvýšit nebo snížit hlasitost, stačí přejet prstem po jeho okraji. Ostatní ovládací prvky – napájení, párování zařízení s Bluetooth a vstup pro stereojack 3,5 mm – jsou diskrétně skryty. Cena reproduktorů je 3 959 Kč.

 

Nová generace SSD

SSD opět zrychlí – alespoň ty od Samsungu. Nová generace ponese označení 840 EVO a disky budou k dispozici v kapacitě až 1 TB, konkrétně v pěti různých variantách: 120 GB, 250 GB, 500 GB, 750 GB a 1 TB. Využívají paměťové čipy typu NAND o velikosti 128 GB, vyrobené 10nm technologií, v kombinaci s vlastním řadičem a vyrovnávací paměť Turbo Write. Ve srovnání se starším 250GB modelem řady 840, nabízí nyní nový 250GB model 840 EVO sekvenční rychlost zápisu 520 MB/s a je tak více než dvakrát rychlejší než disky předchozí generace. V případě 120GB modelu dosahuje disk 840 EVO sekvenční rychlosti zápisu 410 MB/s, takže je podle výrobce přibližně třikrát rychlejší. U 1TB SSD disku 840 EVO dosahuje rychlost sekvenčního čtení a zápisu 540 MB/s, resp. 520 MB/s. Samsung také vyvinul vůbec první 2,5palcový SSD s rozhraním NVM Express (NVMe) PCIe (SFF8639). SSD s rozhraním NVMe a kapacitou 1,6 TB nabízí sekvenční rychlost čtení na úrovni 3 000 MB/s.

 

Full HD minikamerka pro samonatáčení

Zajímavý design videokamery LEGRIA mini firmy Canon nabízí možnosti různých úhlů natáčení. Poskytuje kombinaci ultraširokoúhlého objektivu, multifunkčního výklopného LCD displeje, vestavěného stojanu, HD zobrazovacího systému a připojení Wi-Fi. Zabudovaný stojan přináší větší flexibilitu v hands-free nahrávání – uživatelům totiž umožňuje vystoupit zpoza kamery a podílet se na videu osobně. Širokoúhlý objektiv (má 160° zorné pole) se může poklepáním na LCD displej změnit na konvenční s detailnějším úhlem 71°. Výklopný a otočný dotykový LCD displej s úhlopříčkou 2,7” lze překlápět dozadu i směrem k předmětu. Obrazovka například může být natočena do čelní polohy, což umožňuje snímání sebe sama.

LEGRIA mini nabízí Full HD video (1 920 × 1 080) a statické krásné snímky v rozlišení 12,8 megapixelu a má vestavěný stereomikrofon. Pro ty, kteří rádi sdílejí svá videa pomocí různých zařízení a sociálních sítí, má LEGRIA mini vestavěnou Wi-Fi. Live Streaming dálkové ovládání umožňuje uživatelům iOS nebo Android ovládat kameru na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Uživatelé si mohou pohrát s časem pomocí časosběrného záznamu v intervalech od pěti sekund až po deset minut. Kamerka je k dispozici v černé, stříbrné a bílé barvě.

 

Levný router

Prvním dostupným Wi-Fi AC routerem firmy ZyXEL je model NBG6503 (cena kolem 2 000 Kč) s teoretickou propustností 750 Mb/s. Následovat bude ještě vyšší model NBG6716 s maximální rychlostí 1 750 Mb/s. Router NBG6503 slibuje maximální přenosové rychlosti 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 433 Mb/s v 5GHz pásmu. S ohledem na nízkou cenu by uživatelé mohli tolerovat LAN porty s rychlostí pouze 100 Mb/s. Router má dvě externí antény a nechybí na něm ani hardwarové tlačítko pro vypnutí Wi-Fi. K dispozici bude i USB klient.

 

První 15palcový ultrabook

ThinkPad S531 firmy Lenovo je prvním ultrabookem s 15,6” displejem.

ThinkPad S531 firmy Lenovo je prvním ultrabookem s 15,6” displejem. Má jen tenký rámeček a zkosené hrany. Je vybaven operačním systémem Windows 8 a určen především malým a středním firmám. Disponuje konektorem OneLink, který umožňuje připojit se k dokovací stanici pomocí jediného kabelu, který slouží k vedení energie i k přenosu videosignálu. Kromě toho je ThinkPad S531 vybaven dodatečnými USB 3.0 porty a gigabitovým ethernetem.

Ultrabook, disponující na dotek hladkým hliníkovým povrchem, je dostupný ve stříbrné nebo grafitově černé barvě. Může se pochlubit jednoduchým šasi s pětibodovým skleněným clickpadem. Vybrat si můžete z několika typů displejů s vysokým rozlišením (1 366 × 768 nebo 1 920 × 1 080 bodů) a úhlem otevření až 180 stupňů. Ultrabook nabízí šestiřadou podsvícenou klávesnici vybavenou multimediálními klávesami. Je poháněn třetí generací procesorů Intel Core a podle výrobce vydrží v provozu na baterii až devět hodin. Rychlou odezvu uživatelům zajišťuje operační paměť 10 GB a úložiště o velikosti 500 GB nebo 256GB SSD. Přístroj má rozměry 379 × 253 × 20,7 mm a váží 2,29 kg. Dostupný bude za cenu od 24 190 Kč.

 

Mix tabletu a notebooku

Další mix tabletu a notebooku má v nabídce firma Lenovo. Její nové zařízení nese příznačné jméno Miix a je postavené na Windows 8. Díky snadno odnímatelnému pouzdru s integrovanou klávesnicí AccuType umožňuje Miix použití jak v režimu tabletu, tak v režimu notebooku. Miix má 10,1” HD IPS dotykový displej s rozlišením 1 366 × 768. Poháněn je dvoujádrovými procesory Intel Atom a nabízí 64 GB vestavěné paměti, rozšiřitelné o 32 GB pomocí paměťové karty microSDHC. Váží jen 1,2 kg a je tenký pouhých 10 mm. Pro celý den práce vydrží až 10 hodin provozu na baterii. Vybaven je čelní webkamerou pro videochat, integrovaným Bluetooth 4.0, Wi-Fi a volitelně nabízí připojení 3G. Lenovo Miix bude u nás dostupný za cenu od 12 000 Kč.

 

Kolekce obalů

Firma Verbatim představila nové modely z řady obalů Folio, které jsou určeny k ochraně tabletů iPad, iPad Mini, Galaxy Note a Galaxy Tab. Novinkou je například obal Folio Mini s Bluetooth klávesnicí. Uživatelé na ní mohou psát rychleji a přesněji než na obrazovce. Kompaktní klávesnice má také specifické funkční klávesy pro Apple iOS, které umožňují nastavit hlasitost a jas. Cena obalu je 1 499 Kč.

 

Podsvícená herní klávesnice

Klávesnice Genius Manticore z herní řady GX Gaming nabízí barevné podsvícení. Nechybí jí osm programovatelných makrokláves, jejichž prostřednictvím lze nastavit až 24 zkratek. Hráči si mohou vybrat podsvícení klávesnice z 16 milionů barev RGB spektra, u každého ze tří oddílů lze navíc nastavit barvy individuálně. Kromě toho umožňuje Manticore zvolit si jednu ze čtyř úrovní intenzity podsvícení. Uživatelské rozhraní Scorpion obsahuje tři herní režimy pro různé herní kategorie, mezi nimiž lze rychle přepínat prostřednictvím speciálních tlačítek přímo na klávesnici. Klávesnice Manticore disponuje vnitřní pamětí, která dokáže zabránit blokování příkazů. Je vybavena pogumovanou podložkou pod dlaně a nabízí rychlost odezvy 1 ms. Dva USB porty na zadní straně klávesnice slouží pro připojení dalších periferií, jako je myš, sluchátka nebo reproduktory. Novinka se začne prodávat koncem prázdnin za 1 535 Kč.

 

Cenově dostupný smartphone

Předpokládaná prodejní cena nového smartphonu Nokia Lumia 625 s Windows 8 je kolem 7 000 Kč. Jde tedy o cenově dostupný 4G chytrý telefon, který přináší zábavu na 4,7” WVGA LCD displeji a s podporou pro 4G. Lumia 625 bude dostupná v pěti barvách a s výměnnými kryty. Přináší některé nedávno představené inovace vlajkové lodi Nokia Lumia 1020. Ty zahrnují integrované fotografické aplikace, jako je například Nokia Smart Camera, která nabízí odstraňování nežádoucích objektů z fotografií a další šikovné funkce, či Nokia Cinemagraph (fotografie doplněné pohybem). Lumia 625 je poháněna nejnovější verzí Windows Phone 8, podporuje SD karty a nabízí mapové a lokalizační aplikace od HERE. Prodej v Evropě je plánován na 3. čtvrtletí.

 

Rychlejší USB

Jedno z nejpopulárnějších rozhraní se dočkalo upgradu na novou verzi. Řeč je samozřejmě o univerzální sériové sběrnici (USB), která v nové verzi 3.1 může přenášet data rychlostí až 10 Gb/s. Verze 3.0 je přitom schopna přenášet data rychlostí 5 Gb/s, takže zrychlení je dvojnásobné. Připomeňme jen, že ještě starší verze 2.0 zvládala jen 480 Mb/s, a ještě starší verze 1.1 dokonce jen 12 Mb/s. I rozhraní USB 3.1 je sice pomalejší než nejnovější rozhraní Thunderbolt, to se však zatím příliš neprosadilo. První zařízení s USB 3.1 by se mohla objevit už příští rok. Zpětná kompatibilita zůstane zachována.

 

Microsoft Office konečně na Androidu

Několik měsíců trvající spekulace se naplnily – krátce po uvedení kancelářských aplikací Microsoft Office pro platformu iOS následuje i verze pro zařízení s Androidem. Stejně jako v dříve představené verzi Office pro iOS je nezbytným předpokladem pro využití mobilní verze Wordu, Excelu a PowerPointu aktivní předplatné cloudové služby Office 365. Roční předplatné pro domácnosti přitom začíná na ceně 2 490 Kč za variantu pro pět počítačů. Ve smartphonech s Androidem a iOS nabízejí Office aplikace základní nástroje na prohlížení a úpravy dokumentů, tabulek a prezentací, nechybí však synchronizace prostřednictvím cloudu, takže můžete se stejnými daty pohodlně pracovat i z dalších zařízení, především počítačů s plnohodnotnou sadou Office programů.

Sada Office aplikací pro Android je určena pouze pro smartphony, majitelé tabletů jsou odkázáni na on-line kancelářské aplikace, dostupné prostřednictvím internetového prohlížeče. Plnohodnotné Office aplikace si tak Microsoft nechává pouze pro tablety se svými vlastními operačními systémy Windows 8 a Windows RT. Aplikaci Office Mobile for Office 365 si můžete stáhnout z Google Play.

 

Zvuk přes USB

Kompaktní externí USB zvukovou kartu Xonar U7, která dokáže reprodukovat zvuk ve formátu 7.1 a s poměrem signál/šum 114 dB, představila firma Asus. Karta podporuje technologie Dolby Home Theater a nabídne samostatné ovládání mikrofonu a hlasitosti. Xonar U7 se k počítači připojuje prostřednictvím USB konektoru, z něhož se také napájí. Díky kompaktním rozměrům představuje karta snadno přenosné zvukové zařízení. Samostatné ovládání dovoluje hráčům rychle upravit hlasitost přehrávání i hlasitost mikrofonu, aniž by museli přerušit hru nebo procházet softwarové nabídky. Hlavní ovladač hlasitosti lze použít také k přepínání mezi vstupem sluchátek (přední panel) a reproduktorů (zadní panel). Doporučená cena novinky je 2 079 Kč.

 

Zesilte si Wi-Fi signál pomocí extenderu

Wi-Fi extender TL-WA750RE firmy TP-LINK ocení především uživatelé, kteří se potýkají s nedostatečným dosahem Wi-Fi signálu v rozlehlých či vícepodlažních bytech nebo kancelářích. Extender je konstrukčně navržen tak, aby jej bylo možné jednoduše zapojit do elektrické zásuvky, stisknout tlačítko a připojit se k existující Wi-Fi síti. Podpora standardu 802.11n s rychlostí až 150 Mb/s pak zajišťuje dostatečně rychlé datové přenosy i pro náročnější aplikace. Díky integrovanému ethernetovému portu může extender zastávat také roli bezdrátového adaptéru. Uživatelé mohou tímto způsobem k bezdrátové síti připojit například Blu-ray přehrávače, herní konzole nebo chytré televizory. I s připojeným koncovým zařízením extender nadále vysílá Wi-Fi signál a rozšiřuje dosah bezdrátové sítě. Pětice diod signalizuje aktuální sílu Wi-Fi signálu, který TL-WA750RE přijímá ze stávajícího směrovače. Indikace tak uživatelům pomůže s výběrem nejvhodnější pozice pro instalaci. Koncová cena extenderu je 758 Kč.

 

Nové multimediální NAS servery

Společnost ConQuest entertainment má v nabídce nové dva nové modely multimediálních NAS serverů Asustor. Jde o dvoudiskový server AS-302T a o čtyřdiskový model AS-304T, které jsou postaveny na dvoujádrovém procesoru Intel Atom taktovaném na 1,6 GHz. Stejně jako výše mířená řada AS-60×T disponují HDMI výstupem, ale na místo Boxee aplikace je možné využívat u nás známější multimediální prostředí XBMC. Sdílení napříč platformami, zálohování a všechny ostatní funkce však zůstaly zachovány.

Podporovány jsou 2,5” a 3,5” SATA II/III pevné disky o jednotlivé kapacitě až 4 TB. Připojení k síti zajišťuje jeden gigabitový port. Externí paměťová úložiště, jako například externí disky, lze připojit přes dvojici USB 3.0 rychlých portů a dvojici USB 2.0 portů. Výkonné multimediální centrum lze ovládat z mobilních zařízení (Android nebo iOS). Obě novinky disponují audiovýstupem na zadní straně serveru pro přímou hudební produkci. Nechybí kompletní podpora RAID polí včetně on-line rozšíření. Všechny nové modely lze využít také jako monitorovací systém po připojení IP kamer (čtyři licence jsou zdarma). Doporučené ceny serverů (bez HDD) jsou 8 490 Kč za Asustor AS-302T a 12 490 Kč za Asustor AS-304T.

Pro stávající řady NAS serverů vydal Asustor nový systém ADM 2.0. Vedle celé řady novinek přináší i optimalizaci pro pohodlné ovládání nejen na počítači, ale také na chytrých telefonech a tabletech. Například aplikace AiMaster umožňuje z chytrého telefonu spravovat a sledovat NAS server na dálku. Naopak AiData pro iOS (Apple) zařízení umožňuje uživateli procházet obsah, uploadovat fotografie a další. Vylepšení se dočkalo také App Central, které již nyní obsahuje více než stovku aplikací rozšiřujících funkcionalitu NAS serverů.


Z INTERNETU

NOVÉ MAPY GOOGLE

Vylepšení se o letních prázdninách dočkala aplikace Mapy Google pro smartphony a tablety s operačním systémem Android, dostupná také pro iPhone a iPad. V aplikaci můžete snadno vizuálně procházet a objevovat místa, aniž byste museli klíčové slovo napsat. Jednoduše kliknete na vyhledávací pole, které vám nabídne restaurace, bary, hotely, obchody a mnoho dalšího ve vašem okolí. Inovaci zaznamenala také navigace. Kromě aktuálních dopravních informací byly přidány dvě nové funkce. V případě dopravní zácpy vám aplikace automaticky nabídne detailní informace o problémech na cestě a v případě nehod rychlejší alternativní trasu. U míst na mapě najdete možnost pětihvězdičkového ohodnocení, takže můžete rychle rozeznat, které bary, kavárny a restaurace jsou nejoblíbenější.

Komentáře: Prakticky ve stejnou dobu jako Google představil inovovanou mapovou mobilní aplikaci Seznam. V minulém čísle jsme se obšírněji věnovali tomu, jak velkou radost udělal tuzemský portál uživatelům možností stáhnout si mapové podklady přímo do paměti telefonu, kde zaberou pouhých 350 MB. Souboj mapových serverů Googlu a Seznamu však pokračuje. Na jaře oznámené nové mapy od Googlu už nejsou na pozvánku, testování jejich beta-verze může nově zkusit každý.
 

JAK NEZŮSTAT BEZKOLA.CZ

Jízdní kola jsou fenoménem, který se nevyhýbá ani ČR. Podle odhadů Českého statistického úřadu připadá na 100 českých domácností 146 kol. Ve 14 vybraných městech byla postupně v průběhu června a července 2013 umístěna stejná běžná jízdní kola. Byla odložena na místech bez jakéhokoliv zabezpečení, aby tak s jistou dávkou nadsázky simulovala poměrně běžnou praxi, kdy lidé svá kola nechávají často bez dozoru. Kola však bez dozoru zůstala jen zdánlivě – od jejich příjezdu na určené místo byla po dobu několika hodin pod drobnohledem kamer. Smyslem bylo zaznamenat, jak a za jakou dobu kolo zmizí pod rukama nenechavců. Na webu Bezkola.cz si můžete všechna tato videa prohlédnout.
 

INTERAKTIVNÍ ITUTORIAL.CZ

Počátkem prázdnin byl do ostrého provozu spuštěn web iTutorial.cz. Tato interaktivní encyklopedie byla založena pro zmapování oborů a vytvoření ucelené struktury rozčleněné do sekcí, kapitol a podrobných obsahových map, tak aby pro jednotlivé obory byly vzdělávací materiály na jednom místě. Encyklopedické zpracování je vhodné i pro výběr povolání. Rodiče se svými dětmi mají při výběru profese možnost projít celou strukturu oborů (obsahové mapy, videa z praxe, rozhovory, testy, ukázky z materiálů) a vytvořit si představu, co žáka při studiu čeká. Jako pilotní projekt jsou zpracovávány obory grafik, fotograf, knihař a tiskař. Struktura je postupně naplňována a součástí encyklopedie budou překlady do cizích jazyků.
 

KOMUNITNÍ YELP.CZ

Již v minulém čísle našeho časopisu jsme se krátce zmínili o startu české verze celosvětově známé služby Yelp. com, umožňující uživatelům sdílet své názory o místních podnicích. V redakci jsme si na adrese Yelp.cz vytvořili testovací účet, abychom mohli službu blíže prozkoumat. Je pochopitelné, že nejlepší výsledky databáze podniků poskytuje obyvatelům a návštěvníkům naší metropole, ale překvapivě velké množství recenzí jsme objevili i v jiných koutech naší země. Bohužel je znát, že data o podnicích byla převzata z externí databáze, neboť místo názvu podniku je zobrazováno jméno majitele. Služba Yelp je zaměřena komunitně, stojí na aktivitě širokého spektra uživatelů, kteří jsou ke psaní recenzí motivováni i touhou po hodnocení vlastních recenzí ostatními uživateli. Pokud vám však spíše než o kvantitu jde o kvalitu hodnocení restaurací, doporučujeme zůstat například u služby Scuk.cz, kde je sice recenzováno méně podniků, zato mnohem fundovaněji.


 


Dokumenty ke stažení