Menu

Test tabletů: Malé proti velkým

Malé tablety s úhlopříčkou 7 až 8 palců jsou v řadě ohledů lepší než jejich větší, 10“ konkurenti. Ukážeme vám jejich silné a slabé stránky.

MARKUS MANDAU, MICHAL BAREŠ

 

Velké tablety mají sice stále vyšší výkon, jejich miniaturní verze je však zdatně dohánějí a během několika měsíců se smaže i jejich výkonový deficit. Malé tablety jsou mobilnější, lehčí a zastanou stejnou službu. Steve Jobs byl sice velký vizionář a málokdy se mýlil, co se týkalo potřeb a zájmu trhu, ale jedním z případů, kdy se i tento mistr tesař utnul, byly malé tablety. Při uvedení prvních iPadů prohlásil, že Apple nevidí zájem zákazníků o malé tablety se sedmi- a osmipalcovými úhlopříčkami a že trh se bude orientovat pouze na větší tablety s 10“ úhlopříčkami. Podle nejnovějšího průzkumu trhu, který provedla společnost IDC, se ale dnes prodává stále více malých tabletů, a za letošní rok se dokonce prodalo víc sedmi- a osmipalcových tabletů než těch 10palcových, přičemž množství prodaných kusů v těchto kategoriích dosáhlo zatím poměru 57 ku 43 procentům ve prospěch menších zařízení. Důvod spočívá hlavně v tom, že většina uživatelů používá tablet jako mobilní náhradu plnohodnotného notebooku. Tablety již dávno nepředstavují jen zařízení, která si kupují nadšenci a profesionální uživatelé, ale staly se reálnou náhradou notebooků a stolních počítačů. Podle společnosti IDC se za druhé čtvrtletí tohoto roku celosvětově prodalo 45,1 milionu kusů tabletů, přičemž minulý rok to za stejné období bylo 28,3 milionu kusů. Přes klesající zájem o klasické počítače a notebook trh s tablety neustále roste.

Uživatelé, kteří přemýšlejí o nákupu nového počítače, dávají stále častěji přednost tabletům, a místo otázky, zda si vybrat notebook, či tablet, tak častěji řeší dilema, zda si pořídit velký, nebo malý tablet. Na tuto otázku není snadné najít všeobecně platnou odpověď, záleží hlavně na tom, jakým způsobem a k jakým účelům budete tablet používat. Kvalitní tablety dnes najdeme v obou velikostech, stále však platí, že 10“ modely mívají kvalitnější displej a vyšší výpočetní výkon, na druhou stranu jsou ale větší, těžší a zpravidla dražší než minitablety. Malé tablety jsou kromě ceny zajímavé hlavně vyšší mobilitou, nižší hmotností a faktem, že na rozdíl od těch velkých, které je nutné nosit v tašce či batohu, je lze snadno přenášet i v kapse od kabátu. Jsou sice o něco málo méně výkonné (jde ale o téměř zanedbatelný rozdíl), ale stojí o polovinu méně. Používat stejné hodnoticí parametry pro malé i velké tablety není v rámci srovnávacího testu úplně fér, takže jsme se rozhodli raději mezi sebou porovnat produkty nejoblíbenějších výrobců a postavili jsme proti sobě velký a malý Apple iPad, Google Nexus 7 a Nexus 10 a Samsung Note 8.0 versus Note 10.1. Detailní pohled na jednotlivé tablety nám ukázal silné a slabší stránky jednotlivých výrobců. Koneckonců kromě velikosti hraje při výběru tabletu pro řadu uživatelů roli i jeho značka.

Tablety jako plnohodnotné mobilní počítače

Při výběru tabletu je nutné počítat s tím, že kromě něj si pořizujete i infrastrukturu aplikací a služeb. Rozdíl mezi Applem a Androidem je zásadní. Apple u svých zařízení používá uzavřený ekosystém, který přináší některé nevýhody, ale na druhou stranu i vyšší bezpečnost před malwarem a lepší kontrolu funkčnosti aplikací. Pokud chce uživatel získat plnou kontrolu nad svým tabletem, musí provést pololegální jailbreak, který je ale při každém updatu systému iOS nutné opakovat. Apple dále podporuje pouze některé multimediální formáty a pouze svůj internetový prohlížeč, který například neumí používat Flash. Tablety od Googlu mají výhodu v tom, že na ně lze vždy ze všech nejdříve nainstalovat nové verze systému Android, zatímco další výrobci včetně Samsungu musí update Androidu pro své produkty speciálně upravovat, takže je pro ně dostupný až se zpožděním, majitelé starších tabletů se jej navíc nemusí dočkat vůbec. Androidové tablety, které se sešly v našem testu, byly všechny vybaveny verzí 4.1.2, a ne nejnovější verzí 4.2.2. Samsung vylepšuje standardní rozhraní Androidu svou nadstavbou TouchWiz a vlastními aplikacemi. Některé z nich jsou zajímavé, například možnost spouštět v režimu Multiwindow více aplikací najednou. Většinou jde ale pouze o drobná kosmetická vylepšení, která se někomu líbí, a někdo zase dává přednost „čistému“ Androidu. Nabídka aplikací je pro obě platformy více než dostatečná, přičemž obchod Play jich nabízí dokonce o něco více než Apple AppStore. Operační systémy Android a iOS jsou z našeho pohledu stejně kvalitní, volba mezi nimi pak bude hlavně otázkou osobních preferencí uživatelů.

Android nikomu nic nenutí. Jeho uživatelé se mohou zaregistrovat do obchodu Play, aniž by Googlu poskytli číslo své platební karty, a proto také častěji stahují hlavně bezplatné aplikace. Android neklade omezení v podobě nepodporovaných multimediálních formátů, zařízení s Androidem mohou být vybavena čtečkou paměťových karet a Google se nijak nepohoršuje nad tím, když si majitelé tabletů operační systém upravují po svém. iOS na druhou stranu preferují uživatelé, kterým nevadí řada omezení a nutnost zadat číslo platební karty do systému Applu. Za to jim iOS nabízí vyšší stabilitu a bezpečnost. Z vlastních zkušeností z prodeje elektronické verze našeho časopisu víme, že nutnost zadat číslo platební karty při registraci do AppStore má za následek, že majitelé tabletů s iOS jsou výrazně častěji ochotni utratit peníze za placený obsah.

autor@chip.cz


Apple: Malý a moderní

Pokud byste měli možnost vzít do ruky oba aktuální tablety Apple, asi byste iPad 4 rychle odložili, protože by vám připadal příliš velký a neohrabaný. Apple iPad 4 je těžký i v porovnání s ostatními 10“ tablety, zatímco iPad mini je lehčí a tenčí než většina 7“ konkurence. Potřebujete-li tablet hlavně na prohlížení internetu a práci s e-mailem, je iPad mini mezi v současné době prodávanými malými tablety tou nejlepší volbou.

Zatímco iPad mini představuje ve své kategorii špičku, které se konkurence snaží zatím jen vyrovnat, iPad 4 působí v porovnání s ostatními 10“ tablety trochu zastaralým dojmem. Kvůli kompatibilitě se stávajícími aplikacemi si zachovává atypický poměr stran 4:3, což Applu nelze vyčítat, ale rámeček mezi displejem a okraji tabletu je na rozdíl od iPadu mini příliš tlustý. iPad mini naopak vypadá díky rámečku, který těsně přiléhá k okrajům displeje, ještě o něco menší, než ve skutečnosti je. V praktickém provozu jsme si navíc ověřili, že ani u takto tenkého okraje nedochází při držení v ruce k nechtěnému spouštění aplikací, jejichž zástupci jsou umístěni u kraje displeje.

iPad mini je univerzální a zvládne vše

Velikost tabletu má vliv na jeho výkon. iPad mini používá stejný procesor A5, který Apple použil už u iPadu 2, zatímco iPad 4 je osazen čipem A6X s čtyřikrát vyšším výpočetním výkonem. Z hlediska výpočetního výkonu je iPad 4 nejrychlejší ze všech doposud testovaných tabletů, zatímco iPad mini je například při zpracování internetových stránek pomalejší než o půl roku starší Google Nexus 7.

Kromě stejného procesoru má iPad mini i stejné rozlišení displeje jako iPad 2, ale nedokáže zobrazit takové množství barev jako iPad 4. O horší kvalitě displeje malého iPadu vypovídají i hodnoty naměřeného jasu a kontrastu, které jsou dokonce nižší než u konkurenčních 7“ tabletů a zdaleka nedosahují parametrů Retina displeje iPadu 4. Přes tyto výhrady je iPad mini vyváženým minitabletem, ze kterého máme celkově lepší pocit než z dražšího a výkonnějšího, ale příliš těžkého a velkého iPadu 4. Výkonná grafika iPadu 4 spotřebuje hodně energie, a i když na baterii vydrží déle srovnatelný Google Nexus 10, starší generace iPadů měly výdrž delší. Jak pro malý, tak pro velký iPad je k dispozici upgrade na iOS 7 a oběma zařízením nová verze systému prospěje. Vysoký výkon iPadu 4 si hravě poradí s možností multitaskingu všech spuštěných aplikací a nová verze prohlížeče Safari umožní na malém displeji iPadu zobrazit větší plochu webových stránek. Vývojáři Applu nesmí ani naznačovat, kdy se objeví a jakou hardwarovou výbavu bude mít příští verze iPadu mini, ale od představení jeho první verze uplyne zanedlouho rok, a pokud by Apple spolu s nástupcem iPadu 4 představil i nový iPad mini, rozhodně bychom měli před Vánocemi ještě hodně o čem psát.

IPAD MINI KONTRA IPAD 4

iPad mini je postaven na stejném hardwaru jako starší iPad 2 a ani jeho procesor, ani jeho displej nedosahují kvalit nového iPadu 4. Na běžné úkoly ale stačí a navíc vydrží déle na baterii.

RETINA DISPLEJ ZOBRAZÍ VÍCE BAREV

Barevný gamut displeje iPadu je relativně omezený 1, iPad 4 je naopak vybaven skvělým Retina displejem s vysokým rozlišením a větším rozsahem zobrazitelných barev 2, který pokrývá téměř celý prostor sRGB.

IPAD MINI SURFUJE POMALEJI

Z výsledků standardních benchmarků vyplývá, že iPad mini je nejen pomalejší než iPad 4, ale také než Google Nexus 7. Testem SunSpider měříme javascriptový výkon tabletů a smartphonů.

VĚTŠÍ BATERIE, KRATŠÍ VÝDRŽ

Vysoký výkon grafického procesoru iPadu 4 se přes vysokou kapacitu baterie negativně podepisuje na krátké výdrži tabletu, přičemž její dobití trvá déle.


Google: Menší vydrží déle

Uvedením tabletu Nexus 7 otevřel před časem Google novou kategorii malých tabletů. Za jeho úspěchem stálo vedle malých rozměrů a nízké hmotnosti hlavně kvalitní zpracování, nízká cena a solidní hardwarová výbava. V době, kdy přišel minulý rok na trh, představoval použitý čtyřjádrový procesor Tegra 3 výkonnostní špičku, kterou byly vybaveny jen ty nejlepší tablety. Dnes už je situace jiná a na trhu je řada tabletů s výkonnějšími CPU Tegra 4 nebo Qualcomm Snapdragon. I starší Tegra 3 ale v klidu stačí na netrhaný provoz Androidu i všech důležitých aplikací. Díky rozumnému rozlišení 1 280×800 bodů nemáme ani dnes výhrady ke grafickému výkonu tohoto malého tabletu. Větší Nexus 10 Google pozicoval jako levnější alternativu iPadu 4, o čemž vypovídá displej s famózním rozlišením 2 560×1 600 bodů. Panel Nexusu 10 překonává dokonce i kvality displeje Apple Retina. Šachovnicový kontrast Nexusu 10 dosahuje stejných hodnot jako kontrast iPadu 4, ale větší maximální svítivost je patrná pouhým okem. Extrémně jasný displej je nejsilnějším argumentem pro koupi tohoto tabletu, ale vzhledem k vysokému rozlišení a intenzivní svítivosti se nelze divit jeho nadprůměrné spotřebě. O výpočetní výkon se stará procesor Samsung Exynos 5250, který si i po několika měsících od uvedení vede z hlediska benchmarků v porovnání s konkurencí stále velmi dobře. Slabou stránkou Nexusu 10 je málo výkonná grafika, která sotva stačí řídit displej s tak vysokým rozlišením. Z hlediska grafického výkonu je na tom iPad 4 o poznání lépe.

Výkon proti mobilitě

V porovnání s Nexusem 7 je větší Nexus 10 o poznání energeticky náročnější a není tak dobře hardwarově a uživatelsky vyvážený. Nejlépe je to vidět na akumulátoru s nízkou kapacitou. Google Nexus 10 budete bohužel nabíjet déle, než vydrží v provozu, zatímco Nexus 7 se nabíjí kratší dobu a má výdrž delší. Naštěstí ale existují doplňky, jako je napájecí kabel Pogo, pomocí něhož lze dobít akumulátor velkého tabletu o 20 procent rychleji. Nexus 7 tuto možnost nenabízí a neobsahuje ani digitální HDMI videovýstup. Značnou nevýhodou obou tabletů je absence slotu pro paměťové karty, takže jedinou možností, jak zvýšit kapacitu úložiště, je připojení externího disku přes USB port.

Málokterý pár velkého a malého tabletu stejné značky má tak dobře definované profily uživatelů. Pokud často cestujete a potřebujete malý a lehký tablet s dlouhou výdrží, je pro fanoušky Androidu Nexus 7 ideální volbou, Google jej dokonce nabízí i ve verzi s 3G modemem a slotem pro SIM kartu. Nexus 10 se na druhou stranu nejlépe hodí do obývacího pokoje, kde zastane díky dokonalému displeji roli společníka pro sledování filmů ve vysokém rozlišení, prohlížení internetu a hraní jednodušších her. Google nedávno oznámil novou verzi tabletu Nexus 7 s nejnovějším procesorem od Qualcommu, která by do naší testovací laboratoře měla dorazit v nejbližší době, takže až budete číst tento test, bude možná již v prodeji.

NEXUS 7 VERSUS NEXUS 10

Z hlediska naměřeného výkonu představuje Nexus 7 dobrý průměr, zajímavý je především vyrovnanou výbavou, skvělou mobilitou, slušnou cenou a dobrým zpracováním. Nexus 10 je ideální pro domácí použití, kde uživatelé ocení kvality jeho dokonalého displeje.

VELKÝ TABLET S ULTRA HD DISPLEJEM

Díky extrémně vysokému rozlišení a hustotou obrazových bodů lze displej Nexusu 10 srovnávat pouze s Retinou nejnovějšího iPadu 4 a v přímém porovnání nabízí ještě o něco vyšší jas. Naměřené údaje ukazují, že displej Nexusu 7 se mu dokáže vyrovnat pouze o trochu lepším kontrastem.

MÉNĚ VÝKONNÉ GRAFICKÉ ČIPY

Grafický výkon procesoru Tegra 3 nepatří k nejvyšším. Vysoké rozlišení displeje Nexusu 10 dokáže vytížit grafický procesor Mali 622 na maximum, grafika iPadu 4 zvládá generovat obrazové snímky ve stejném rozlišení rychleji.

 

Samsung: Malý a silný

Řada Note se odlišuje od ostatních tabletů Samsung přítomností „S Pen“ pera, pomocí nějž lze vkládat ručně psané poznámky a upravovat obrázky. Psaný text navíc dokáže tablet převádět do digitalizované podoby. S perem spolupracují obě verze tabletu Note a jeho funkčnost je téměř shodná, jen u menšího Note 8.0 by rozhraní určené pro rozpoznávání psaných poznámek mohlo fungovat lépe. Pro psaní poznámek a kreslení či editaci obrázků se hodí spíše větší displej, což hovoří ve prospěch modelu Note 10.1.

Uživatelské rozhraní Samsung Touchwiz nepředstavuje jen nadstavbu Androidu, ale výrobce jím obohatil tento systém o řadu užitečných funkcí. Praktická je zejména aplikace Multiwindow, která umožňuje současné zobrazení dvou paralelně běžících aplikací ve dvou oknech najednou, takže práce s tabletem se trochu podobá ovládání Windows. I když je rozlišení panelu malého a velkého tabletu stejné, tato funkce vynikne více na větším displeji. Pokud máte například najednou otevřeného e-mailového klienta a internetový prohlížeč, obsah zobrazované internetové stránky je již špatně čitelný, v tomto ohledu je opět praktičtější zvolit větší z obou tabletů. V tomto režimu zobrazení je ale možné spustit pouze některé aplikace a jejich seznam je kupodivu delší na modelu Note 8.0 než u větší verze Note 10.1, která v režimu Multiwindow nepodporuje ani práci se standardními aplikacemi, jako je například e-mailový klient Gmail. Tento problém sice řeší bezplatná aplikace Samsung Multi Windows Manager, tu lze ale bohužel nainstalovat jen na rootovaný tablet.

Note 8.0 je výkonnější

Oba tablety Samsung používají už rok starou verzi Androidu 4.1.2, na které například není možné nastavit najednou více uživatelských účtů. Note 8.0 se poněkud odchyluje od běžného designu tabletů s Androidem a je vybaven třemi externími tlačítky, umístěnými pod displejem, která známe například ze smartphonů Samsung Galaxy. Větší Note 10.1 má tato tlačítka virtuální a jsou stejně jako u jiných tabletů součástí obrazovky. Toto řešení sice ubírá trochu zobrazovací plochy, ale z hlediska ovládání je jednodušší a umožňuje například rychlý přístup k náhledu aplikací.

Výsledky výkonnostních testů přinesly nečekané zjištění, a to že v téměř všech benchmarcích vykázal Note 8.0 vyšší výkon než Note 10.0. Rozdíl je sice marginální, ale najedeme jej jak u testů výpočetního, tak grafického výkonu. Oba tablety používají stejný čtyřjádrový procesor Exynos 4412, ale Note 8.0 je o něco novější a jeho CPU má o 200 MHz vyšší taktovací frekvenci. Obě zařízení Samsung dosahují výkonu srovnatelného s Nexusem 7 a Apple iPad mini, ale nedosahují výkonu špičkových modelů iPad 4 a Nexus 10. Potenciální zájemce o nákup tabletu Samsung Note bude řešit značné dilema, protože oba modely stojí skoro stejně a mají téměř stejnou výbavu i rozlišení displeje. Menší je o něco výkonnější, ale má o trochu kratší výdrž na baterii. Note 10.1 má větší displej, ale je těžší a o něco pomalejší.

NOTE 8.0 VERSUS 10.1

Tento duel skončil nečekaným výsledkem. Menší Note 8.0 je rychlejší než jeho větší verze, což bývá většinou naopak. Nevydrží ale tak dlouho na baterii a také se více zahřívá.

SOUČASNÉ ZOBRAZENÍ VÍCE APLIKACÍ

V režimu Multiwindow lze na tabletech Samsung Note najednou zobrazit dvě aplikace vedle sebe. 8palcový displej Note 8.0 1 je ale na podobný typ práce příliš malý. Naopak na 10,1“ panelu je duální zobrazení praktické 2 .

NOVĚJŠÍ 8.0 JE RYCHLEJŠÍ

Oba tablety používají stejný procesor, ale novější model Note 8.0 pracuje na vyšší frekvenci. Vzhledem ke stejné kapacitě paměti je tak větší z obou tabetů paradoxně pomalejší.

MALÝ TABLET HODNĚ HŘEJE

Výkonné komponenty vytváří v malém těle tabletu nezanedbatelné množství tepla. Note 8.0 se tak zahřívá například i při méně náročném sledování videa. Hodnoty tepelného vyzařování tabletu Note 10.1 jsou srovnatelné s ostatními přístroji 10“ kategorie.

 


Dokumenty ke stažení