Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Zorin OS

Zorin OS

Zorin OS je kompaktní operační systém se snadným českým ovládáním, předinstalovanými programy a možností spouštět programy pro Windows. Open-source - Chip 03/2019.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud také nechápavě kroutíte hlavou nad novinkami Windows 10, mohl by vás zaujmout alternativní systém Zorin OS.

 Zorin OS je postaven na Ubuntu 16, ale tvůrci míří především na uživatele Windows. A tomuto cíli přizpůsobili i jeho vzhled a ovládání. Takže nabídka Start i Průzkumník jsou obdobou slavných časů přehledných Windows 7 jen graficky upravených ve stylu Windows 10. Vzhled ovládacích panelů je zase poplatný systému macOS, ale to nic nemění na jejich přehlednosti. Mezi předinstalovanými programy jsou základní grafické editory, nástroje a přehrávače videa a zvuku (DJ software, mediacentrum KODI, 3D Blender, videoeditor Kdenlive, vývojové prostředí Builder apod.), Libre Office, browser Chromium (doinstalovat lze samozřejmě i Firefox a další prohlížeče), potřebné čistící a systémové utility. Samostatnou kapitolou je pak možnost doinstalace klienta Steama možnost hraní her z této herní platformy. Zorin OS nabízí podporu grafických karet (info) a využití 2D/3D technologií pro hardwarovou akceleraci hraní her. Další zajímavostí je předinstalovaný klient Wine (info), který umožňuje instalaci a spouštění programů pro Windows. Nejedná se o emulátor ani virtuální stroj a tak nejsou možnosti spouštění programů neomezené. Pomocí správce PlayOnLinux je možné stáhnout a hrát hry pro Windows (např. Far Cry 2, Fallout 3, F.E.A.R. a další). Z pohledu bezpečnosti je Zorin OS odolný vůči malwaru na běžícím PC a navíc obsahuje firewall, který kontroluje kompletní síťovou komunikaci. Browser bývá vstupním oknem pro různou haveť, předinstalovaný browser Chromium neukládá cookies a neumožňuje běžné sledování uživatele z pohledu reklamních agentur ani státní správy. Distribuce Zorin OS má verzi Core, Education a Ultimate. Nejvyšší verze nabízí například animované pozadí plochy.

Než se rozhodnete, zda je Zorin OS vhodným řešením, můžete si jej vyzkoušet nanečisto. Majitelé tištěného časopisu: Přímo z Chip DVD, který je připravený jako bootovací právě s tímto systémem. Můžete jej přímo spustit jako tzv. live systém a pro instalaci se rozhodnout. Druhou možností je připravit si podle našeho návodu bootovací flash disk se stejnými vlastnostmi. Poté může být instalace Zorin OS provedena na pevný disk nebo jako druhý operační systém na pevný disk vedle Windows. Volbu spouštění operačních systémů pak převezme bootovací manager. Třetí možností je instalace Zorin OS na zkoušku do virtuálního počítače VirtualBox.

  • Jazyk: česky
  • Linux (64bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená open-source verze operačního systému včetně dostupných aktualizací.

Integrovaný browser Chromium je možné vyměnit za Firefox nebo další nabízené alternativy. Nezapomeňme však na to, že browser je vstupní branou internetových útoků na vaše data a proto je pravidelně aktualizované Chromium nejlepší volbou. Zorin OS míří především na uživatele Windows. A je tomu přizpůsoben vzhled a ovládání. Takže nabídka Start i Průzkumník jsou obdobou slavných časů přehledných Windows 7 jen graficky upravených ve stylu Windows 10. Vzhled ovládacích panelů Zorin OS je poplatný systému macOS, ale to nic nemění na jejich přehlednosti.

INSTALACE DO POČÍTAČE  Spusťte Zorin OS a v úvodním okně Zorin OS si přepněte češtinu a tentokrát použijte tlačítko »Nainstalovat Zorin OS«. Dále si můžete změnit rozložení klávesnice a po kliknutí na »Pokračovat« u notebooku, připojeného k internetu jen prostřednictvím Wi-Fi, zvolte síť a zadejte heslo pro připojení. V dalším kroku zvolte předvolbu »Nainstalovat software třetích stran pro grafické karty, Wi-Fi hardware a dodatečné formáty médií«. Během instalace budou staženy a použity i nejnovější aktualizace. Instalaci systému můžete spustit i pomocí ikony na ploše běžícího Zorin OS v live režimu. Jako hardwarové minimum bychom uvedli jednojádrový procesor s 1,5 GB RAM a 10 GB volného místa na harddisku.

Zorin OS je odladěné řešení, pracuje s mnohem jednodušší filozofií, jejímž základem je jednoduchost a důraz na bezpečnost. Pokud tedy třeba provozujete notebook, který je používán na čtení internetu, vyřizování e-mailů, sledování sociálních sítí, chatování, pořizovaní dokumentů, úpravě tabulek, ukládání a správě fotek, sledování filmů a seriálů... můžete v klidu ihned přejít na Zorin OS.

Seznam všech plných verzí v Chipu 03/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení