Menu

Připravujeme pro Chip 3/2015: Algoritmy na zločince

17.02.2015 12:42 | Karel Kovar + Přidat komentář
Připravujeme pro Chip 3/2015: Algoritmy na zločince

Připravujeme pro Chip 3/2015: Algoritmy na zločince | foto: CHIP

Jedním z hitů léta 2002 byl sci-fi Minority report, ve kterém Tom Cruise jako odhaloval za pomoci „tušitelů“ zločin ještě dříve, než ho zločinci spáchali. Po několika málo letech se ale ukazuje, že nemusí jít o příliš velkou fikci. V několika městech už podobná oddělení policie fungují a mají za sebou i zajímavé úspěchy. Zdá se vám to nemožné?

Přibližně v roce 2008 byl profesor matematiky George Mohler najat na projekt, který měl zkoumat spojení mezi otřesy při zemětřesení a vzory kriminálního jednání. Na první pohled jde o téměř nesmyslné srovnání, profesor Mohler ale tvrdí, že obě činnosti jsou si velmi podobné. Stejně jako zemětřesení i zločin se objevuje především na specifických místech a často také jedna událost může vyvolat několik dalších reakcí.

O několik let později se profesor Mohler přestěhoval na sever do městečka Santa Clara, kde začal pracovat na zdejší univerzitě. Zde se také seznámil se Zachem Friendem, který pracoval na zdejším oddělení policie jako analytik. S jeho pomocí se pokusil svůj algoritmus pro zemětřesení přepracovat na analýzu zločinu ve zdejším městě. Velkým překvapením bylo, že matematické modely skutečně dokázaly detailně analyzovat a předvídat zločiny.

03pripravujeme-algoritmyzloc-nahled

Další podrobnosti najdete v Chipu č.3, který vychází 20. 2. 2015.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.