Menu

Připravujeme pro Chip 4/2015: Rychlé karty

14.03.2015 15:02 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Připravujeme pro Chip 4/2015: Rychlé karty

Připravujeme pro Chip 4/2015: Rychlé karty | foto: CHIP

Standardem v oblasti paměťových karet jsou karty SD (Secure Digital) a stále populárnější jsou i menší microSD karty. Jde u nich, jak jinak, především o kapacitu a rychlost. Otestovali jsme 91 paměťových karet.

sd-nahled

Paměťové karty slouží většinou jako paměť pro ukládání dat digitálních zařízení, jako jsou fotoaparáty, kamery, GPS navigace nebo akční kamerky, nebo pro rozšíření kapacity tabletů a smartphonů. Dnes nejrozšířenější karty SD (Secure Digital) vznikly v roce 1999 jako nástupce karet MultiMediaCards (MMC) pod patronací asociace SD Association, kterou založily společnosti Matsushita Electric Industrial (Panasonic), SanDisk Corporation a Toshiba Corporation. SD karty si musely vybojovat svoje místo na slunci, protože řada konkurenčních paměťových karet už existovala (například CompactFlash) a mnoho výrobců elektronických zařízení se snažilo i později prosadit vlastní řešení. Svoji vlastní kartičku chtěl mít Olympus (karty xD), Sony (Memory Stick a Memory Stick Duo), Toshiba (Smart Media) nebo Intel (Miniature Card).

Postupně se SD karty s rozměrem 32 ×24 ×2,1 mm a hmotností asi2 gstaly skutečným standardem a na milost je musely vzít i firmy, které dříve prosazovaly vlastní řešení. V současnosti podporuje tuto technologii více než 400 značek a najdete ji ve více než 8 000 modelech zařízení. SD karty se samozřejmě musely rychle vyvíjet, a to jak z hlediska kapacity, tak z hlediska přenosových rychlostí. Maximální kapacita původních SD karet, označovaných později jako SDSC (tedy Standard Capacity), byla totiž omezena na 2 GB. Nahradily je tak v roce 2006 karty SDHC (High-Capacity) s kapacitou od 2 do 32 GB a nakonec v roce 2009 i karty SDXC (eXtended-Capacity) s kapacitou od 32 GB do 2 TB a s podporou souborového systému exFAT, který řešil některá omezení daná souborovým formátem FAT32.

Novější karty SDHC a SDXC využívají rychlejší sběrnici Ultra High Speed (UHS). Maximální rychlost sběrnice UHS-I je 104 MB/s a teoretická maximální rychlost novější verze UHS-II je pak dokonce až 312 MB/s. Takže i když jsou karty SDHC a SDXC fyzicky stejné, není je možné použít ve starších čtečkách a zařízeních, která podporují jen původní SD karty. Zpětná kompatibilita, tedy možnost použít starší karty v novějším zařízení, ale zachována je.

Srovnání SD karet najdete v Chipu 4/2015 a na našem webu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení