Když nic nefunguje: nouzové IP adresy k Wi-Fi routerům otevřou administraci
Pokud jsou problémy s Wi-Fi routerem a ani jeho restart nepomáhá, nabízí se další možnosti.…
Připravujeme pro Chip 4/2015: Rychlé karty | foto: CHIP
Standardem v oblasti paměťových karet jsou karty SD (Secure Digital) a stále populárnější jsou i menší microSD karty. Jde u nich, jak jinak, především o kapacitu a rychlost. Otestovali jsme 91 paměťových karet.
Paměťové karty slouží většinou jako paměť pro ukládání dat digitálních zařízení, jako jsou fotoaparáty, kamery, GPS navigace nebo akční kamerky, nebo pro rozšíření kapacity tabletů a smartphonů. Dnes nejrozšířenější karty SD (Secure Digital) vznikly v roce 1999 jako nástupce karet MultiMediaCards (MMC) pod patronací asociace SD Association, kterou založily společnosti Matsushita Electric Industrial (Panasonic), SanDisk Corporation a Toshiba Corporation. SD karty si musely vybojovat svoje místo na slunci, protože řada konkurenčních paměťových karet už existovala (například CompactFlash) a mnoho výrobců elektronických zařízení se snažilo i později prosadit vlastní řešení. Svoji vlastní kartičku chtěl mít Olympus (karty xD), Sony (Memory Stick a Memory Stick Duo), Toshiba (Smart Media) nebo Intel (Miniature Card).
Postupně se SD karty s rozměrem 32 ×24 ×2,1 mm a hmotností asi2 gstaly skutečným standardem a na milost je musely vzít i firmy, které dříve prosazovaly vlastní řešení. V současnosti podporuje tuto technologii více než 400 značek a najdete ji ve více než 8 000 modelech zařízení. SD karty se samozřejmě musely rychle vyvíjet, a to jak z hlediska kapacity, tak z hlediska přenosových rychlostí. Maximální kapacita původních SD karet, označovaných později jako SDSC (tedy Standard Capacity), byla totiž omezena na 2 GB. Nahradily je tak v roce 2006 karty SDHC (High-Capacity) s kapacitou od 2 do 32 GB a nakonec v roce 2009 i karty SDXC (eXtended-Capacity) s kapacitou od 32 GB do 2 TB a s podporou souborového systému exFAT, který řešil některá omezení daná souborovým formátem FAT32.
Novější karty SDHC a SDXC využívají rychlejší sběrnici Ultra High Speed (UHS). Maximální rychlost sběrnice UHS-I je 104 MB/s a teoretická maximální rychlost novější verze UHS-II je pak dokonce až 312 MB/s. Takže i když jsou karty SDHC a SDXC fyzicky stejné, není je možné použít ve starších čtečkách a zařízeních, která podporují jen původní SD karty. Zpětná kompatibilita, tedy možnost použít starší karty v novějším zařízení, ale zachována je.
Srovnání SD karet najdete v Chipu 4/2015 a na našem webu.
Pokud jsou problémy s Wi-Fi routerem a ani jeho restart nepomáhá, nabízí se další možnosti.…
Jednoduchým způsobem si můžete ve Windows vytvořit přehled o energetické spotřebě. Hodí se to…
Zejména u levnějších mobilů se systémem Android dosáhne interní paměťové úložiště rychle…
Mapy od společnosti Google jsou zdaleka nejpoužívanější navigační službou pro pěší i pro…
CEO Netflixu v rozhovoru potvrdil, že poskytovatel streamingu do budoucna nabídne nový model…
Složitá ekonomická situace ovlivňuje také evropský trh se smartphony. Aktuální průzkum…
Netflix stále patří k nejoblíbenějším poskytovatelů seriálů a filmů mezi streamovacími…
Výrobce čipů především pro mobily měl zaplatit pokutu v řádu miliard. Evropský soud ale nyní…