Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Chybí vám ve Windows některé funkce, které Microsoft omezuje? Jednoduché nástroje systém vylepší

Jiří Palyza 15.02.2023

Microsoft často balancuje na hraně. Windows potřebují velký počet funkcí, ale systém nesmí sklouznout do nepřehlednosti. V některých detailech jej ale dost osekává.

Kapitoly článku

Částečně se to dá pochopit. Zabudování všech myslitelných funkcí do Windows by pravděpodobně ani nebylo možné a nakonec by se minulo cílem. Zejména ve Windows 11 Microsoft některé funkce značně omezil.

To ale neznamená, že s tím nejde nic dělat. Naštěstí je k dispozici spousta bezplatných programů pro Windows, které do systému vrací důležité detaily.

WinPaletter podporuje lepší barvy

winpaletter

Poněkud bohatší možnosti nastavení barev ve Windows oproti zabudovaným možnostem v systému nabízí přehledné uživatelské rozhraní praktického nástroje. | Zdroj: WinPaletter

Ve Windows je možné provést změny barevného nastavení v části Nastavení > Přizpůsobení > Barvy. Ve srovnání s možnostmi open sourcového nástroje WinPaletter je to ale velmi málo.

Po spuštění přenosného programu se použijí jako výchozí aktuální hodnoty nastavení Windows: například barvy na Hlavním panelu, v nabídce Start nebo oken programů. Ve Windows lze nastavit další různé detaily a upravit rozměry písma, titulkových pruhů ikon a nabídek.

Zajímavou možností je také úprava nastavených tapet. Tlačítko "Apply" zobrazí náhled provedených změn. Pokud s vám změna líbí, můžete nastavení aktualizovat a hned se promítne do vzhledu vaší plochy.

winpalleter-logo

WinPaletter 1.0.7.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nastavení barevného ladění Windows je otázkou vkusu a výchozí stav se mnoha uživatelům nemusí líbit. Pokud si chcete vyzkoušet různé barvy, WinPalleter je k tomu praktickým pomocníkem.

github.com/Abdelrhman-AK/WinPaletter

 

ElevenClock: žádná omezení při zobrazení hodin

elevenclock(1)

Nástroj ElevenClock nabízí různé formáty nastavení časového údaje. | Zdroj: github.com/marticliment/ElevenClock

Když Microsoft uvedl na trh systém Windows 11, uživatelé pracující se dvěma obrazovkami zjistili, že na Hlavním panelu druhé obrazovky není možné zobrazit hodiny. To byl impuls pro vývojáře nástroje ElevenClock.

Projekt se mezitím dostal mnohem dál. V současné době ElevenClock zcela nahrazuje hodiny v systému Windows a umožňuje další funkce, jakými jsou zobrazení vteřin, flexibilní umístění nebo obarvení. To vše se dá prostřednictvím nabídky přehledně nastavit.

U mnoha nastavení se změny projeví okamžitě, u některých je ale potřeba nástroj nejprve restartovat.

elevenclock

ElevenClock 4.0.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Díky aplikaci ElevenClock si můžete v systému Windows 11 zobrazit hodiny také na Hlavním panelu na dalším monitoru. Kromě toho obsahuje také velkou část podrobných nastavení.

github.com/marticliment/ElevenClock

 

USB Lockit: jednoduché zamčení USB flash disků

usblockit

Obsluha nástroje pro zamykání a šifrování obsahu USB flash disku je snadná. | Zdroj: www.usblockit.com/

Jednu věc ale můžeme na celkové zúčtování Windows připsat tučně: jednoduchých bezpečnostních mechanizmů systém obsahuje velmi málo.

Pokud byste si například chtěli zašifrovat USB disk, ve verzi Pro to můžete udělat pomocí nástroje Bitlocker. Uživatelé verze Home si mohou k ruce vzít pomocníka v podobě nástroje USB Lockit.

Nástroj je potřeba zkopírovat na příslušný USB disk a spustit z něj. Poté si můžete nastavit šestimístný PIN kód. Obsah je na pozadí zašifrován pomocí AES-256 a k jeho opětovnému dešifrování je opět potřeba zadat PIN.

usblockit-cover

USB Lockit 3.2

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Chcete-li si zabezpečit obsah svého USB flash disku a nestrávit tím spoustu času, povede se to s praktickým programem USB Lockit.

www.usblockit.com/

Zdroj: WinPaletter, ElevenClockUSB Lockit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud