Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co musíte udělat, než zemřete: nachystejte pozůstalým svá data

Jakub Fišer 02.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Smrt si pro každého přijde tak jako tak, záleží pouze na věku a celkovém zdravotním stavu. K typickým nutnostem před smrtí patří například závěť či časné majetkové vypořádání. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, do jak prekérní situace může vaše příbuzné dostat smartphone s množstvím dat a internetových účtů, který po sobě zanecháte?

Kapitoly článku

Před smrtí připravte svůj telefon

Přestože jde o celkem morbidní úvahu – jako prakticky jakékoliv „přípravy na smrt“ – stojí za zamyšlení. Zrovna pokud jde o mobilní telefon, stačí pouze několik málo úkonů a pozůstalým ušetříte hodně práce.

Na první místě byste měli zajistit, aby některá z vašich blízkých osob znala přístupové heslo do vašeho telefonu. Tím to ale jen začíná – díky tomu předáte alespoň přístup k některým datům, jako jsou fotografie, kontakty a podobně.

Mohlo by vás zajímat

Sepište nejdůležitější hesla – třeba na papír

Druhým zásadním krokem jsou účty a profily, jako je e-mail, internetové bankovnictví (pokud ho s někým nesdílíte), aplikace vhodné pro investování a samozřejmě sociální sítě. Vám je možná jedno, co se s nimi po vašem úmrtí stane, ale třeba budou vaše děti nebo partner či partnerka chtít tyto účty zrušit. Nebo možná budou chtít pro vaše přátelé a sledující zveřejnit zprávu o vašem úmrtí.

Na místě je vytvořit si seznam nejdůležitějších profilů, účtů, a hesel k nim. Můžete tak učinit „po staru“, tedy s papírem a tužkou, anebo digitálně, například prostřednictvím správce hesel v iOS/Androidu, respektive klíčenkou třetí strany 1Password. To je aplikace, do které si zaregistrujete všechna hesla a máte o nich dokonalý přehled.

V žádném případě se nedoporučuje uvádět hesla a přihlašovací údaje v nešifrované formě do závěti. Nikdy totiž nemůžete vědět, jaké konkrétní osoby mají k této formální písemnosti přístup. Doporučujeme tak chránit svá hesla i po vašem skonu.

Důchodkyně s počítačem
Zdroj: Freepik

Kontakt pro pozůstalost

Uživatelé iPhonů od Applu mají přímo v operačním systému možnost nastavit nouzový kontakt pro pozůstalost. Proces je jednoduchý: zvolíte někoho ze svého okolí jako kontakt pro pozůstalost a jakmile vy zemřete, vybraný kontakt získá přístup k vašim datům.

Může se jednat o fotky, videa, zprávy, poznámky, kontakty, události v kalendáři, ale třeba také zálohám z cloudového úložiště. Co je důležité – ani Apple v tomto případě pozůstalému nepředává vaši klíčenku a přihlašovacími údaji.

Zdroj: Avast, Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud