Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Co v Obchodě Play nenajdete

redakce 20.08.2019

("  5 minut čtení - ") Sice ne tak striktně, ale přesto – i Google filtruje aplikace vystavované ve svém Obchodě Play a nemilosrdně zamítá nejen aplikace se škodlivým kódem, ale i mnoho dalších, které se mu z nějakého důvodu nehodí do krámu.

Představíme vám ty nejzajímavější z nich, které najdete například v alternativním obchodě F-Droid.

Stahování z YouTube

TubeMate

Google sice brání možnosti stahovat videa ze serveru YouTube, ale v případě použití „zakázané“ aplikace TubeMate vás jeho snahy nezastaví. Aplikace TubeMate funguje na první pohled jako klasický přehrávač videí na YouTube, ale jen do chvíle, než si všimnete kulatého červeného tlačítka, kterým vyvoláte nabídku stažení videa do vašeho smartphonu či tabletu. Můžete si přitom zvolit kvalitu stahovaného videa ve formátu MP4, nebo si nechat stáhnout pouze jeho zvukovou stopu jako MP3, AAC nebo OGG soubor. Také je možné vytvořit frontu videí pro pozdější stažení. Kromě YouTube podporuje TubeMate stahování videí z Facebooku či Instagramu.

Platforma: Android
zdarma

Blokování reklamy

AdAway

Předem je nutné poznamenat, že pro použití aplikace AdAway je nutné mít v androidovém smartphonu či tabletu odemknutý účet administrátora (tzv. root). Pak budete moci využívat všech výhod této výborné aplikace, která si poradí s obtěžující reklamou nejen na internetových stránkách, ale také ve všech aplikacích, které často více než vlastní obsah zobrazují nekonečný příval reklamních bannerů. Pokud si totiž nějaká aplikace vyžádá reklamní obsah, AdAway tento požadavek přesměruje na jinou adresu, která ale žádnou reklamu nepošle. Je tedy naprosto jasné, proč Google aplikaci AdAway ve svém Obchodě Play nestrpí.

Platforma: Android
zdarma

Streaming zdarma

Mobdro

Celá řada aplikací vykázaných Googlem z Obchodu Play se věnuje přehrávání streamovaných filmů a seriálů – samozřejmě aniž byste museli platit předplatné některé ze streamovacích služeb, jako je třeba Netflix či Amazon Prime Video. Takovou aplikací je i Mobdro, nabízející výběr z filmových, seriálových, dokumentárních nebo třeba zpravodajských kanálů, jejichž přehrávání můžete ve svém smartphonu či tabletu okamžitě spustit. Nevýhodou je, že si v aplikaci Mobdo sice můžete vybrat například seriál, ale už nikoli konkrétní epizodu. Přehrávání začne v průběhu epizody, kterou Mobdo na internetu najde. V případě filmů si pak vybíráte jen žánr, a nikoli konkrétní titul.

Platforma: Android
zdarma

YouTube bez reklam

AdSkip

Reklamy obsahují nejen webové stránky a mobilní aplikace, ale také videa na YouTube. Pomůže vám ale šikovná, Googlem samozřejmě nepovolená aplikace AdSkip for YouTube. Když si instalujete aplikaci AdSkip, stačí jí udělit požadovaná oprávnění a tím ji aktivovat. AdSkip pak funguje tak, že v případě detekování reklamy na YouTube automaticky použije tlačítko na její přeskočení. Některé reklamy ale rovnou přeskočit nelze, takže je v jednoduchém ovládacím rozhraní aplikace AdSkip ještě jeden přepínač, kterým zajistíte, že tato šikovná aplikace u reklam, které nelze hned přeskočit, alespoň ztlumí zvuk. Pak už se o fungování aplikace AdSkip nemusíte nijak starat.

Platforma: Android
zdarma

Root Androidu

Magisk Manager

Aplikace Magisk Manager má velký význam pro uživatele, kteří si na svém androidovém smartphonu nebo tabletu chtějí odemknout administrátorský účet (tzv. root) – ať už kvůli aplikacím s pokročilými možnostmi správy mobilního zařízení, nebo třeba kvůli instalaci některé z alternativních verzí Androidu. Magisk Manager jednak pomáhá provést samotný proces rootu androidového zařízení, ale navíc umí po tomto kroku zamést všechny stopy. To je důležité především pro možnost používání aplikací, které na rootovaném Androidu (a tedy Googlem necertifikovaném) neběží. Typicky jde třeba o bankovní aplikace. Magisk Manager takové aplikace na rootovaném zařízení zpřístupní.

Platforma: Android
zdarma

Web bez reklamy

Block This!

Na rozdíl od verze pro počítače nepodporuje Chrome pro Android žádné doplňky, a tedy ani blokování internetové reklamy. Alternativou je například mobilní Firefox s doplňkem uBlock Origin nebo Googlem zakázaná aplikace Block This!. Výhodou aplikace Block This! oproti alternativním prohlížečům s funkcemi pro blokování reklamy je fakt, že Block This! pracuje s jakýmkoli webovým prohlížečem. V nastavení aplikace stačí jen povolit její automatické spouštění při restartu smartphonu či mobilu a pak můžete v kterémkoli prohlížeči rovnou surfovat bez reklam. Surfování na webu bude pak nejen pohodlnější, ale díky menšímu objemu přenášených dat také rychlejší.

Platforma: Android
zdarma

Surfování s AdBlockem

Bromite

Webový prohlížeč Bromite vychází z projektu Chromium, a je tedy postaven na stejném jádru jako oblíbený Chrome. Bromite ale navrch přidává především funkci blokování obtěžující reklamy na internetových stránkách, stejně jako třeba možnost snadno si přepnout vyhledávač z Googlu, ukládajícího každý dotaz a každé kliknutí na výsledek vyhledávání, na anonymní službu StartPage. Ve známém uživatelském rozhraní prohlížeče Bromite, přeloženém i do češtiny, tedy můžete pohodlně surfovat bez nepřetržitého sledování ze strany Googlu i všudypřítomných reklamních systémů. Prohlížeč Bromite je navíc velmi často aktualizován.

Platforma: Android
zdarma

Chytřejší YouTube

NewPipe

Prostředí aplikace NewPipe se do značné míry podobá standardní klientské aplikaci YouTube od Googlu. NewPipe je ale mnohem šikovnější. Především nezaznamenává každé zhlédnuté video, jako to Google dělá u každého z uživatelů YouTube. Dále umí stahovat videa z YouTube ve zvoleném rozlišení a kvalitě do paměti mobilního zařízení, abyste si je mohli kdykoli přehrávat i bez připojení k internetu. A konečně, NewPipe zvládne i přehrávání videí na pozadí nebo v malém plovoucím okně nad ostatními spuštěnými aplikacemi. Při přehrávání videí na pozadí se navíc šetří objem přenesených dat, protože NewPipe stahuje pouze zvukovou stopu. Aplikace NewPipe je vyvíjena jako open-source a její používání je velmi pohodlné i svižné.

Platforma: Android
zdarma

Alternativní obchod

F-Droid

Obchod Play provozovaný Googlem samozřejmě není jediným místem, ze kterého lze stahovat a instalovat aplikace do smartphonů a tabletů s Androidem. Dalším velmi vydatným a zároveň důvěryhodným zdrojem androidových aplikací je F-Droid. Nejprve si musíte stáhnout APK instalační balíček tohoto obchodu a pak už se můžete probírat bohatou nabídkou open-source i dalších bezplatně použitelných aplikací. Zpravidla se přitom jedná o alternativy k mainstreamovým aplikacím z Obchodu Play, které odvedou stejnou službu zdarma a bez reklamy. Určitě zde nečekejte nelegálně upravené, běžně placené aplikace či hry, které by mohly být pro vaše zařízení a data i nebezpečné.

Platforma: Android
zdarma

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud