Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Co všechno si zvládnete sami opravit na svém počítači

redakce 08.10.2023
AD
Zdroj: Shutterstock.com

Notebook zdaleka není zařízením, které byste museli s každou drobností posílat do servisu. Které věci zvládnete relativně snadno opravit svépomocí? Poradíme vám.

Zkusili jste to vypnout a zapnout?

Touto již zlidovělou frází, kterou proslavil britský seriál Ajťáci, sice každého spolehlivě pobavíte, zároveň ale všichni víme, že jde o spolehlivé řešení drtivé většiny problémů s elektronikou. Počítače nejsou výjimkou. Pokud se vám notebook zasekl, nebo nějaký program nejde spustit, případně se vám ventilátor roztočil jako šílený, zkuste prostě laptop restartovat.

Učinit tak můžete buď „hodnějším“ způsobem přes hlavní nabídku (pokud to jde), nebo zkrátka podržet zapínací tlačítko po několik vteřin, což zpravidla vede k „násilnému“ vypnutí. U starších laptopů ještě vstupuje do hry varianta vyjmutí baterie, u klasických stolních počítačů pak vytažení ze zásuvky.

Reinstalace programů

Když některý program nefunguje správně, může jej zkusit znovu nainstalovat. Problém mohou mít majitelé striktně konfigurovaných firemních počítačů, u kterých může software instalovat pouze správce sítě. Všichni ostatní si ale velice snadno zvládnou program odinstalovat a znovu nainstalovat. Většina programů dnes nabízí instalačního průvodce v češtině, a tak stačí pozorně číst zobrazené informace a nemůžete udělat chybu.

einstalace operačního systému

Opětovná instalace operačního systému je již o něco pokročilejším úkonem, ze kterého má většina uživatelů strach. Ve své podstatě je ale postup velice podobný tomu, když na svůj počítač instalujete programy. Pokud si tedy na internetu najdete návod, jak na to, není zde příliš prostoru na chyby. Čistě nainstalovaný systém spolehlivě vyřeší většinu problé starších notebooků, které již mohou být zaneseny spoustou nepotřebných programů, souborů či dokonce virů.

Jen nesmíte zapomenout na vytvoření plnohodnotné zálohy dat, jejichž ztráta by vás mohla mrzet.

Výměna součástek

Ačkoli výrobci počítačů nám to poslední dobou dělají spíše složitější, stále si můžete některé součástky počítače s trochou šikovnosti svépomocí vyměnit. Typickým příkladem může být výměna pevného disku, ať už máte klasický plotnový disk, nebo modernější SSD.

U mnoha notebooků také stále máte možnost vyměnit si kartu paměti RAM. I když nedojde k poruše, často jde o zajímavou možnost, jak laptopu vdechnout nový život, umístíte-li do něj kartu výkonnější.

Nezapomínejme ani na baterii, která postupně ztrácí svou kapacitu. I baterie, které jsou ukryty uvnitř notebooků, lze vyjmout a vyměnit za nové. Notebook, který se rychle vybije, tak opět vydrží na jedno nabití několik hodin.

Lukáš Jirsa, Copywriter

Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud