Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Days Gone: svět není příjemné místo

Pavel Trousil 25.04.2019

Nová hra pro Playstation 4 potěší milovníky motorek a akčních adventur. V otevřeném prostředí překrásné přírody Oregonu bude likvidovat hordy zoombie i nepřátel.

Kapitoly článku

A je tu další herní pecka pro PlayStation 4 jménem Days Gone, kterou má na svědomí menší herní studio SIE Bend Studio, které od roku 2000 patří pod Sony Computer Entertainment. Má za sebou jen několik her pro PlayStation 2 a PlayStation Portable a Vita (například série Syphon Filter). Pro PS4 je to pro studio první titul a pustilo se vskutku do pořádné porce.

days-gone-20190419185534-nahled

Děj hry se odehrává se v otevřeném postapokaliptickém světě na severozápadě Severní Ameriky, konkrétně v Oregonu. Lidstvo zdecimovala záhadná globální pandemie, většina lidí je po smrti, nebo se z nich stali, no řekněme zombie, i když ve hře mají různé názvy, jako freakers (šílenci), pulci, sirény. A lidé, co zůstali na živu, většinou zrovna „ti hodní“ také nejsou. Ale vy, Deacon St. John, vcelku vzato ano, i když jako bývalý člen motorkářského gangu Mongrels a veterán z války nejste zrovna útlocitný mladík. A co jiného vám zbývá, než přežít a zachovat si při tom alespoň nějaké morální zásady?

days-gone-20190425095732-nahled

 

Otevřený svět a budování postavy a motorky

Samozřejmě že se nabízí srovnání s dalšími hrami tohoto zaměření, především s povedeným Last of Us, které by se brzy mělo dočkat pokračování. Oproti této hře ale nabízí Days Gone otevřený svět a možnost volby misí, podobně jako třena ve Far Cry. Na své postavě také můžete mnohem více pracovat a vylepšovat ji, stejně jako na svém vybavení. Zbraní je mnohem více a také je můžete vylepšovat, vybavit tlumičem, větším zásobníkem a podobně.

Některé zbraně si také můžete sami vyrábět – například z lahve, hadru a petroleje si uděláte velmi účinnou zbraň – molotovův koktejl. A vyrobit si můžete i šípy do kuše, nebo z prkna a kotouče do cirkulárky fajn „pálku“ na nepřátele.  Tyto zbraně se opotřebovávají, takže si budete muset nějaké najít, nebo vyrobit. Náboje do různých střelných zbraní buď seberete mrtvým soupeřům, najdete je v odstavených policejních automobilech, nebo je zakoupíte. Je jich na rozdíl od Last of Us, kde se muselo šetřit s každým nábojem, celkem dost, ale na zbytečnou palbu to není, protože zásobníky jsou alespoň zpočátku dost omezené. A trefit rozkolíbané zombíky, kteří neustále chaoticky mění směr, není zrovna jednoduché. Pokud chcete přesně zasáhnout, pomůže vám zpomalení času.

days-gone-20190419185212-nahled

A po krajince nejezdíte na koni, jako v Last of Us, nebo Red Dead Redemption 2, ale máte k dispozici motorku, kterou si také můžete řádně vytunit. Ale musíte se o ni starat v podstatě neustále. Je třeba doplňovat benzín a po havárii a pádech ji opravit. Nevýhodou je, že motorka je dost slyšet, takže při úkolech je často lepší ji zaparkovat někde dál a k místu úkolu se doplížit, prozkoumat ho a označit nepřátele pomocí dalekohledu. Ale motorka poblíž se hodí – pokud jste u ní a nikdo vás zrovna náhodou neobtěžuje, hru si můžete uložit. A do kapes motorky si můžete uložit náboje. Na delší vzdálenosti pak můžete využít rychlé cestování. Nejdříve ale samozřejmě musíte danou oblast prozkoumat a zabrat a postupně odkrýt mapu, jak je to běžné u her jako Red Dead Redemption 2, nebo Far Cry.

 days-gone-20190410173222-nahled

V průběhu hry se také v pěkně udělaných hraných scénách dozvíte, co se vlastně stalo a jakou minulost máte za sebou. Jak jinak – „Cherchez la femme“. Zemřela, nebo nezemřela? Naděje umírá poslední, ale v tomto světě je smrt na denním pořádku, takže šance není velká. Takže kromě běžných úkolů, jako chytnou zloděje, či vraha, nebo vyhladit tábor RIPerů, zombie, nebo jiných „zlých“, budete ještě hledat svou manželku Sarah, od které jste se po dramatických událostech museli odpoutat.

 

Divočina je hezká, ale nebezpečná

Tvůrci chtěli Days Gone z USA po apokalypse udělat skutečně nepříjemné místo. Odpočinout si můžete snad jen v táborech, ale ani v odlehlých oblastech bez zombíků moc klidu mít nebudete. Mohou vás totiž kdykoli napadnout vlci, nebo medvěd. Nejhorší jsou zmutovaní vlci, kteří jsou schopni vás dohnat, i když jedete na motorce.

 days-gone-20190421093530-nahled

Grafika v 4K rozlišení založena na enginu Unreal Engine 4 je opravdu pěkná a pokud vás zrovna nikdo nehoní a nestřílí, můžete obdivovat přírodní scenérie severozápadu USA – krásné kaňony, vodopády, termální jezírka, hory... A příroda není statická - tráva a stromy se ohýbají ve větru, mění se počasí, slunce zapadá. A také můžete lovit, podobně jako třeba RDR2.

Za ulovenou zvěř, nebo sebrané bylinky a houby, které odevzdáte v jednom z táborů, dostanete kredity, za které pak můžete nakupovat zbraně a vylepšovat motorku. A získáte si také důvěru lidí v táborech. Odměny dostanete i za své trofeje, tedy za zabité pulce, freakery a další havěť.

days-gone-20190421181105-nahled

Rozhodující body jsou ale samozřejmě z plnění úkolů. Ty obdržíte přímo na místě, nebo přes vysílačku. Lov zvěře ale není tak propracovaný, jako v RDR2 a zvířata se pohybují dost chaoticky a často se i zaseknou za skalou, nebo stromem. Jinak je ale ve hře chyb poměrně málo, i když se mi několikrát stalo, že jsem se dostal do místa, kde jsem evidentně neměl co dělat, nebo se nevykreslily textury, dabing nebyl synchronizovaný s obrazem, případně hra spadla. Ale už jsou k dispozici patche, které snad většinu chyb eliminují.

days-gone-20190425100244-nahled

Podobně jako třeba v RDR2, nebo Zaklínači, můžete použít speciální „vidění pro přežití“ pro stopování zvířat i lidí a hledání předmětů. Později vám tohle „vidění“ zviditelní i nepřátele. Stejně tak se můžete plížit ve vysoké trávě a při přestřelkách využívat různé kryty.

 

Nic nového pod sluncem

O zábavu máte v případě Days Gone na několik dnů až týdnů vystaráno, pokud si ji budete chtít užít a procházet všechny doplňkové mise. Grafika je skvělá, i když ne tak dokonalá jako v RDR2. V podstatě ale ve hře asi nenajdete nic nového, co byste neznali z her typu FarCry, RDR2, Zaklínače, nebo Last of Us. A zombie už také nikoho nepřekvapí. To ale je výtka jen částečná. Dohromady hra poměrně dobře drží. Loadování také není zbytečně zdlouhavé, takže pokud zemřete, nemusíte čekat nekončené chvíle pro pokračování. Pro ty, kteří mají rádi propracované single-player hry skvělá zábava.

days-gone-20190413182233-nahled

Ale výtky samozřejmě jsou. Některé hrané scény jsou bohužel dost kýčovité (například svatba) a že svého „bratra ve zbrani“, který přišel o ruku, potěšíte stěňátkem, je také trochu divné. Obtížnost hry není vysoká, takže pokud se budete pravidelně léčit (obvazů a lékárniček je poměrně dost), nebudete často umírat. Některé úkoly jsou bohužel dost schematické, úkoly se opakují a tak časem přichází i nuda. Nepřátelé, hlavně ti lidští, by se mohli chovat inteligentněji. A ještě bude potřeba opravit pár chyb.

 

 

Výrobce: SIE Bend Studio

  • Publisher : Sony Interactive Entertainment
  • Engine : Unreal Engine 4
  • Platforma : PlayStation 4
  • Typ : akční agentura, survival horor
  • Cena : cca 1 500 Kč
  • Hodnocení Chipu: velmi dobrý

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud