Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dodávky procesorů do Ruska se propadly o cca 70 %

Pavel Trousil 04.12.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Do Ruska se v letošním roce dostalo mnohem méně procesorů pro osobní počítače. Od ledna do října klesl dovoz čipů od Intelu meziročně o 64 % a od společnosti AMD o 70 %. Má to několik důvodů.

Podle údajů IT holdingu Fplus, které zveřejnil list Kommersant, bylo do Ruska dodáno celkem 178 000 procesorů Intel v hodnotě 3,2 miliardy rublů a 35 000 CPU od AMD v hodnotě 372 milionů rublů. Co se týká udávaných čísel, zohledněny byly nejen oficiální dodávky, ale i tzv. paralelní dovoz. 

Nicméně "malá část je do země dovážena pod jiným kódem, takže nejsou v dodávkách uvedeni," uvedla firma Fplus. Pokles dovozu je způsoben tím, že některé společnosti pozastavily obnovu strojového parku v očekávání domácího vývoje a některé uměle prodloužily životní cyklus počítačů, vysvětlil obchodní analytik společnosti Fplus Anton Fomin.
 

Mohlo by vás zajímat

Rostoucí ceny a zvýšené úrokové sazby z úvěrů zasáhly nabídku počítačového vybavení, uvedl zástupce výrobce počítačů RDW Technology. "Ekonomika nutí firemní segment prodlužovat cyklus používání počítačů, uchýlit se k technologickému kanibalismu a přehodnotit načasování nákupů nového vybavení," uvedl.

Podle něj se cena zahraničního čipu v letošním roce zvýšila o 10-15 % oproti roku 2022. V letošním roce navíc "dochází k nedostatku některých modelů zahraničních procesorů," dodal zástupce RDW Technology.

Snížení dodávek procesorů "může zpomalit smluvní výrobu ruských zařízení, protože firmám budou chybět komponenty", upozornil Fjodor Bojarkov, viceprezident pro rozvoj výroby ve společnosti GS Group.

Zdroj: Kommersant, Moscow Times
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud