Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Dokovací stanice pro snadné klonování disků a archivaci dat

redakce 10.10.2018

Dvě novinky přinášejí snadné a rychlé klonování SATA disků HDD i SSD ve formátech 2,5" i 3,5".

Pokud potřebujete ve svém počítači vyměnit disk za nový, třeba větší, k dispozici máte spoustu programů, z nichž nejspolehlivěji funguje ten, který je součástí Acronis True Image. Pokud ale chcete naklonovat disk bez nutnosti ovládat klonování v počítači, existuje varianta externí jednotky, která po vložení dvou disků – vzorového a nového dokáže operaci klonování provést sama na stisknutí jediného tlačítka. Při tom taková stanice slouží i pro zasunutí disků a jejich zpřístupnění pro počítač.

Stanice Evolveo lze využít jako externí disk při připojení k počítači nebo samostatný duplikátor disků bez nutnosti připojení k počítači. Klonování začne automaticky po vložení disků a stisknutí příslušného tlačítka. Průběh a fáze kopírování zobrazují barevné diody. Dion 1 nabízí rozhraní USB 3.0 a je kompatibilní s USB 3.1 a USB 2.0. Přenosové rychlosti u tohoto modelu dosahují hodnot 5 Gb/s. Zařízení podporuje disky až do velikosti 2 TB.

Dion 2 s rozhraním USB 3.1 Gen 2 je dodáván i s kabelem pro redukci na USB C a je zpětně kompatibilní s USB 3.0 a 2.0. Tento model nabízí přenosové rychlosti až 10 Gb/s. Zde můžete nechat klonovat disky o velikosti až 8 TB.

Externí dokovací stanice Evolveo Dion zajistí rychlé a spolehlivé klonování disků například v případě upgradování počítače a výměně HDD disku za disk SSD. Prostřednictvím klonování lze také zajistit poměrně spolehlivou, rychlou a jednoduchou archivaci kompletních dat na druhý disk.

Poznámka redakce: Problém obou zařízení je ale v tom, že dokážou klonovat obsah disku na disk o stejné nebo vyšší kapacitě, než má disk zdrojový. A třeba při výměně HDD (točivého disku) za SSD mnohdy volíme disk menší, protože ceny SSD disků se srovnatelnou velikostí s HDD jsou zatím mnohonásobně vyšší. V tomto případě ale ani jedno ze zařízení nelze použít a jste opět odkázáni na software. Zkoušeli jsme několik programů, ale prakticky jediný, který umožní klonovat zdrojový disk na disk cílový s menší kapacitou, je již na začátku zmíněný Acronis True Image, nyní v aktuální verzi 2019.

Typicky se v praxi setkáváme s výměnou HDD s kapacitou 1 TB, které již dosluhují, za SSD s kapacitou 256 nebo 512 GB. Vzniklý náhlý nedostatek kapacity nového menšího disku s nižší kapacitou uživatelé řeší buď archivací nepoužívaných dat nebo jejich přesunutím na síťové úložné zařízení NAS nebo do cloudu (Dropbox, Google Disk nebo Microsoft OneDrive a jiných služeb) či na externí disk připojovaný přes USB.

Dostupnost a cena

Dokovací stanice Evolveo Dion 1 (USB 3.0, 5 Gb/s) je dostupná za doporučenou koncovou cenu 599 Kč. Evolveo Dion 2 (USB 3.1, 10Gb/s) pak za 1100 Kč.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme