Přejít k hlavnímu obsahu

EaseUS Todo Backup Workstation 4.5

redakce 29.03.2013
info ikonka
Zdroj:

Uveřejněno na Chip DVD 04/13.

Obrázek odebrán.

Todo Backup Workstation je schopný pomocník při záloze dat. Umožňuje zálohovat jednotlivé soubory, diskové oddíly nebo celé pevné disky. Jednoduše můžete také vytvořit zálohu operačního systému se všemi účty a nastaveními. Pokud se pokazí systém nebo havaruje disk, není třeba zoufat. Program umí vytvořit záchranné médium, ze kterého můžete pohodlně obnovit operační systém i se všemi daty. Můžete také kopírovat a přesouvat celé obsahy disků a mnoho dalšího. To vše navíc přehledně, snadno a rychle.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu EaseUS Todo Backup Workstation 4.5 v ceně 750 Kč, která nemá žádné časové, ani funkční omezení. Nejnovější verze má kromě nového vzhledu i plnou podporu Windows 8 a vyspělou podporu disků s kapacitou větší než 2 TB a dynamických GPT disků.


 


  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • On-line registrace
Obrázek odebrán. Schedule: Tvorbu a typ záloh můžete přesně nastavit podle pokročilého plánovače.

Po spuštění programu se objeví přehledné menu, které se ovládá pomocí horní lišty karet. Na kartě Home naleznete výběr nejpoužívanějších funkcí rozdělených sekcí »Backup«, »Recovery«, »Clone« a »Tools«.

V sekci »Backup«, která slouží k tvorbě záloh, vybíráme ze dvou možností. »Data Backup« je určena k zálohování jednotlivých souborů, oddílů disků nebo celých disků. Výběrem volby »System Backup« pak můžete vytvořit zálohu operačního systému.

Záloha oddílů a celých pevných disků

Výběrem první možnosti »Data Backup« se spustí průvodce. Nejprve vytvoříme název operace, ke které můžeme přidat i krátký popisek. To se hodí pro budoucí lepší orientaci v jednotlivých zálohách. Následně vyberete, jaké soubory chcete zálohovat. Pokud chcete zálohovat diskové oddíly nebo celé pevné disky, vyberte »Disk/Partition«, a vyberte cestu k nim. Zatržením volby volbu »Sector by sector backup«, proběhne záloha všech sektorů na vybraném disku, nebo jeho oddílu, dokonce i těch prázdných. Tato záloha se hodí v případě podezření na problém s integritou dat nebo při rozpadlé souborové tabulce.

Dále postupujeme výběrem políčka »Schedule«. Tato funkce umožňuje nastavení pravidelného zálohování souborů, což je velmi důležité. Zde vybíráme jak často (denně, týdně, měsíčně) a jaký typ záloh bude automaticky vytvářen. Zvolíte, zda chcete inkrementální nebo diferenciální zálohu. Obě vychází z plné zálohy, ale inkrementální (někdy též přírůstková) ukládá rozdíl proti poslední inkrementální záloze. Naproti tomu diferenciální (rozdílová) záloha ukládá vždy rozdíl oproti plné záloze. Dalším, volitelným, krokem je pokročilé nastavení v okně »Backup Option«. Zde lze nastavit zaheslování záloh, posílání kopií záloh na FTP server, informování o (ne)úspěšnosti zálohování na e-mail, kompresi zálohovaných dat, rozdělení obrazu do několika menších souborů (třeba pro vypálení na DVD) nebo nastavení priority a rychlosti zálohování. Posledním krokem je nastavení cílového adresáře pro ukládání zálohy, jako například na lokální, síťový nebo USB přenosný disk. Pokud je vše nastaveno, operaci dokončíte stisknutím volby »Proceed«.

Obrázek odebrán. Management: Na této kartě lze jednoduše dohledat všechny naplánované, provedené i neúspěšné zálohy.

Záloha souborů

Pokud jste se rozhodli pro zálohu jednotlivých souborů, vyberte v záložce »Data Backup« možnost »Files«. Zálohování souborů probíhá velmi podobně jako v případě oddílů a disků. Opět zvolíme název zálohy, vybereme, zda má být inkrementální nebo diferenciální a naplánujeme, kdy mají být zálohy prováděny. Následně zvolíme, které soubory chceme zálohovat a vybereme cílový adresář pro uložení zálohy. Operaci dokončíme stisknutím volby »Proceed«.

Druhou možností v záložce » Backup« je volba »System backup«. Název napovídá, že tato záloha uloží kompletní operační systém, včetně veškerých nastavení uživatelů. To se hodí v situaci, kdy provádíte úpravy v operačním systému a chcete si uchovat jeho funkční kopii pro případ nezdaru. Vytvoření je velmi jednoduché. Tentokrát stačí pouze zálohu pojmenovat, vybrat složku, do které bude vytvořena a potvrdit volbou »Proceed«.

Obrázek odebrán. Konverze obrazu: Zálohy oddílů a celých disků je možné převést do formátu pro virtuální počítače.

Obnova dat

Klíčový okamžik nastává ve chvíli, kdy se něco pokazí a je potřeba obnovit soubory nebo systém ze zálohy. Nejjednodušší způsob obnovení je přímo z Windows, kdy máte program Todo Backup nainstalovaný a obnovujete soubory, diskový oddíl nebo přímo celý disk. V tomto případě v kartě »Recovery«, pomocí voleb »File Recovery« pro obnovu souborů, »Disk/Partition Recovery« pro obnovu oddílu disku a celého disku nebo »System Recovery« pro obnovu operačního systému vyberete zálohu, pomocí které chcete data obnovit a zbytkem operace vás jednoduše provede průvodce. Zbytek procesu je zcela automatický. Možné je také použít volbu »Recover to dissimilar restore«, která umožňuje obnovit data ze zálohy na jiný hardware, než na kterém byla záloha pořízena. Obecně však platí, že čím typově podobnější hardware, tím vyšší je pravděpodobnost úspěchu obnovy.

Obrázek odebrán. Záloha souborů: Provádět lze také zálohy podle souborového formátu, například jen hudební soubory, videa nebo dokumenty.

Počítač nestartuje

Pokud operační systém nechce pracovat, určitě oceníte možnost vytvoření záchranného média, ze kterého lze počítač nabootovat, systém obnovit ze zálohy nebo alespoň zkopírovat zálohy z harddisku a použít je v počítači jiném. Záchranné médium doporučujeme vytvořit ihned po nainstalování programu. Pro vytvoření zvolte v kartě »Tools« možnost »Create bootable disk«. Zde v průvodci vyberte, zda chceme vytvořit bootovací CD/DVD, USB disk nebo obraz bootovacího média. Potvrďte volbou »Proceed« a o zbytek už se program postará sám zcela automaticky.

Obrázek odebrán. Nastavení FTP: Kopie záloh mohou být automaticky odesílány na FTP server.

Clone a další nástroje

Pomocí karty »Clone« můžete kopírovat obsah jednotlivých oddílů nebo celých pevných disků i s operačním systémem jedním kliknutím. To využijete například v situaci, kdy měníte menší harddisk a za větší a chcete jednoduše zkopírovat obsah jednoho disku na druhý. Stačí pouze označit, který disk má být zkopírován a vybrat cílový. Vše ostatní proběhne zcela automaticky.

Todo Backup má v zásobě ještě několik užitečných nástrojů, které najdete v záložce »Tools«. Naleznete zde například velmi praktický nástroj »Convert image« , který vám pomůže z fyzického disku (či přesněji jeho obrazu) vytvořit disk virtuální. Stačí vzít obraz disku a zvolit, zda z něj chcete vytvořit obraz pro Virtual PC nebo pro VMWare. To se hodí hlavně pro případy, kdy přecházíte na nový PC ze starého systému a starý „počítač“ chcete ještě provozovat – byť ve virtuálním stavu. Volba »Wipe data« umožňuje kompletně odstranit data z disku tak, že již nebudou moci být v budoucnu obnovena, což se hodí nejen při prodeji disku, ale i při skartaci důležitých dat. Dále je zde také volba »Check image«, která překontroluje integritu zálohovaných dat pro pocit jistoty, že jsou vaše data v bezpečí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme