Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Extrémně oblíbený VLC Media Player dostal v Indii zákaz: důvod vás překvapí

Jakub Fišer 18.08.2022

Kdo by neznal ikonický mediální přehrávač s oranžovým dopravním kuželem, prakticky nejoblíbenější utilitu svého druhu, protože přehraje snad všechny možné mediální soubory na trhu. Tak přesně tato aplikace, kterou v Evropě tak milujeme, byla indickou vládou natvrdo zablokována. Proč?

VLC Media Player je aplikace, kterou vyvíjí francouzské studio VideoLAN. Jde o veleoblíbenou utilitu pro multimediální streaming hned několika formátů, jako je MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, DVD, digitální DVB-S, dokonce i DVB-T TV kanálů a samozřejmě i v současnosti používaných formátů MP3, MKV nebo AVI.

Přehrávač je možné stáhnout prakticky na cokoliv: počítač s Windows, Linuxem, macOS, ale i BeOS nebo Solaris či QNX, tak i mobil s Androidem a iOS. Díky širokému seznamu platforem se VLC stal prakticky ikonou a synonymem pro multimediální přehrávač. Za vše mluví i počet stažení – 3,5 miliardy a stovky milionů aktivních uživatelů každý měsíc.

VLC zakázán v Indii

Jenomže s velkou slávou přichází i velká zodpovědnost. A zrovna dobré renomé nemá francouzský přehrávač v Indii, druhém největším trhu na světě. Před týdnem proletěla médii zpráva o tom, že se indická vláda, konkrétně ministerstvo elektroniky a informačních technologií, rozhodla zakázat aplikaci a desktopový program VLC Media Player.

Indie k tomu nevydala žádné oficiální vysvětlení, což ještě více probouzí rozpaky. Co tak hrozného udělal VLC Media Player, že musel být zakázaný? Spekuluje se o tom, že na vině má být ohrožení bezpečnosti státu. Podle uniklých informací má totiž čínská komunistická hackerská skupina Cicada používat aplikaci od VideoLAN k instalování malwarů na počítače svých obětí.

Bez zajímavosti není ani vyjádření Jean-Baptiste Kempa, šéfa společnosti VideoLAN, stojící za VLC přehrávačem. Ten překvapil s vyjádřením, že k blokaci jejich softwaru na území Indie došlo již v únoru, nikoliv až teď v létě. Od té doby však stále nemají od indického ministerstva žádné informace či pokyny.

I když je krok indické vlády částečně pochopitelný, VLC Media Player v rukou Cicady opravdu může představovat nebezpečí, je až nepříjemné sledovat, jak se Indie postupně “totalitně” uzavírá do sebe. Není to tak dávno, co tamní legislativa zakázala videohru PlayerUnknown’s Battlegrounds nebo sociální síť TikTok. Indie také plánuje zakázat prodej čínských telefonů s cenou pod 12 tisíc rupií, aby podpořila odbyt domácích technologických firem.

Zdroj: @videolan / Twitter, 91mobiles


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud