Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Firefox Relay přímo v prohlížeči

Pavel Trousil 17.03.2023

Mozilla oznámila, že přímo do prohlížeče Firefox integrovala Relay, což je systém ochrany e-mailů, který pomáhá uživatelům vyhýbat se sledovačům a spammerům. Nemusí tak použít skutečnou e-mailovou adresu, ale jen masku.

Kapitoly článku

Nová verze prohlížeče Mozilla Firefox 111 má integrovanou službu Relay. Pokud v nové verzi procházíte webové stránky, které po vás požadují založení účtu, nabídne vám Firefox Relay vygenerování nové e-mailové masky nebo můžete použít stávající.

Co je Firefox Relay

Firefox Relay je bezplatný systém ochrany e-mailu, který Mozilla spustila jako beta verzi v srpnu 2020 a který uživatelům nabízí způsob, jak vytvořit e-mailové aliasy (masky), které jim pomohou ochránit jejich skutečné e-mailové adresy před spammery a sledovacími programy.

ff1-nahled

Novou službu musíte v prohlížeči povolit. | Zdroj: screen Mozilla Firefox.Vytvořené aliasy přeposílají zprávy na skutečnou e-mailovou adresu uživatele, který si tak zachovává soukromí a anonymitu a zároveň může využívat online služby.

Pokud některý z aliasů začne dostávat spam nebo obecně nevyžádané zprávy, může jej uživatel snadno odstranit a vytvořit nový, aniž by to mělo vliv na jeho primární účty.

ff2-nahled

Masky si nejprve musíte vytvořit. | Zdroj: screen Mozilla Firefox.Také v případě narušení dat je e-mailová adresa vystavená aktérům hrozby pouze jednorázovým aliasem Firefox Relay, takže dopad na uživatele je zanedbatelný.

Služba Firefox Relay je velmi podobná službě DuckDuckGo Email Protection, která také generuje anonymní jednorázové aliasy nazývané „personal Duck addresses (@duck.com).“ Email Protection má však navíc funkci automatického odstraňování sledovacích znaků z přijatých zpráv před jejich přeposláním na e-mailovou adresu uživatele.

Až dosud byla služba Firefox Relay k dispozici jen jako rozšíření prohlížeče a pro správu jeho aliasů (masek) musel uživatel spustit ovládací panel.

ff3-nahled

Místo skutečbné adresy nabídne Firefox masku. | Zdroj: screen Mozilla Firefox.

Než vám Firefox nabídne masku, musíte si nějaké vygenerovat na stránce https://relay.firefox.com/ a Relay v prohlížeči povolit. Navíc musíte být v prohlížeči přihlášeni. Maska může mít například tvar [email protected].

Zdroj: Mozilla


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud