Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Inspekce zakázala nebezpečnou hračku pro děti: nemáte ji doma?

Jakub Fišer 14.07.2022

Na českém trhu se občas objeví zboží – povětšinou z Číny – které možná prošlo regulačními tabulkami, v pořádku ale rozhodně není. Může být poruchové, nebo mít závadné složení. Týká se to také hračky ve tvaru žluté pily G21. 

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila, že se na českém trhu nabízí hračka, která představuje environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Jedná se o plastovou hračku imitující přímočarou pilu. Zařízení je na tužkové baterie AA 2× 1,5 V a je zabaleno v papírové krabici s průhledem, aby si jej mohli děti rovnou před nákupem osahat a ozkoušet. Na krabici nechybí písemné informace vztahující se k hračce, včetně označení CE. Balení dále správně upozorňuje, že hračka není vhodná pro děti do 3 let.

Dětská pila plná olova

Nebezpečná dětská hračka

Nebezpečná dětská pila G21 | Zdroj: s povolením ČOI, tisková zpráva

Inspekce nechala toto dětské zboží prověřit licencovanou zkušební laboratoří – a nestačila se divit. Bylo potvrzeno, že na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova a kadmia. Prvek olova je u tohoto zboží tolerován do hodnoty 0,1 % (zde bylo 77,2 %), kadium pak do hodnoty 0,01 % (zde bylo nalezeno 0,1495 %). Zařízení tak může být pro děti nebezpečené.

Pracovníky ČOI dále překvapilo, že k výrobku nebyly přiloženy předepsané informace o použití bateriových hraček v češtině a k výrobku nebyla poskytnuta adresa místa, na kterém lze dovozce kontaktovat. Inspekce to požaduje dle nařízení vlády 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.

Dětskou hračku v podobě pily vyrábí společnost Pak Tat Industrial Limited z Hong Kongu, do České republiky jej dovezla Penta CZ s. r. o. ČOI byla nucena uložit distributorovi ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a především pak stažení výrobku z oběhu. Výrobek byl nahlášen do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate. Pokud byste náhodou měli doma tuto dětskou pilu G21, odneste ji do obchodu, kde jste ji zakoupili a tam by vám měli vrátit peníze.

Zdroj: Tisková zpráva ČOI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud