Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak uspořit prostřednictvím Správce úloh ve Windows: systém umožní brzdit náruživé konzumenty zdrojů

Jiří Palyza 01.09.2022

Efektivnějším používáním Windows se dá také zvlášť v domácí kanceláři ušetřit spousta elektrické energie. V systému jsou dokonce už k dispozici některé možnosti nastavení.

Kapitoly článku

Nový režim efektivity ve Windows 11 by mohl potěšit mnoho uživatelů. Může jim totiž vadit, že některé z programů zbytečně plýtvají prostředky. Vývojáři by vždy měli své programy vytvářet co nejúsporněji, v praxi to ale neplatí ve všech případech.

Režim efektivity je nová funkce systému Windows, která má přimět programy náročné na zdroje šetřit. Tato funkce se dá aplikovat u spuštěných programů prostřednictvím Správce úloh.

Režim efektivity upozadí přílišné konzumenty zdrojů

efficiencymodus

Prostřednictvím Správce úloh bude možné zkrotit nadměrné konzumenty zdrojů. Označeným programům a procesům systém přidělí nižší prioritu. Novinka bude součástí aktualizace Windows 11, která se plánuje na 20. září. | Zdroj: Microsoft/Task Manager

Správce úloh uživatelé nejčastěji používají k ukončování havarovaných programů. V budoucnu by se ale tento nástroj, který je nedílnou součástí Windows, mohl uplatnit i jinak. Jeho prostřednictvím bude možné omezit programy, které jsou náročné na zdroje. Stačí Správce úloh otevřít a ze seznamu vybrat ten ze spuštěných programů, jehož nároky chcete přibrzdit.

Pak postačí kliknout na nové tlačítko "Režim efektivity" (Efficiency mode). Nový úsporný režim se zobrazí také v rámci kontextové nabídky, která se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši. Při pokusu o aktivaci režimu se systém Windows znovu dotáže, zda skutečně chcete pro vybraný program nebo proces režim efektivity aktivovat.

Stačí to potvrdit tlačítkem "OK" a Windows odeberou označenému programu jeho priority a z hlediska požadavků na zdroje jej upozadí. V prostředí Správce úloh jsou méně náročné programy označeny symboly zelených lístků. Přiřazením nižší priority vybranému programu nebo procesu se uvolní výpočetní výkon ostatním programům.

Tento režim nefunguje pro základní procesy systému Windows, které jsou nezbytné pro bezproblémový provoz. Úsporný režim navíc funguje pouze pro jednotlivé procesy, nikoliv pro celé skupiny procesů.

Smysluplná kontrola nad požadavky na zdroje

Uživatelé Windows už mohou režim efektivity používat v prohlížeči Edge, který je součástí systému. Microsoft ale chce tuto funkci rozšířit na celá Windows a začlenit ji do Správce úloh. Bude tak možnost omezit běžící žrouty prostředků, pokud si jich nárokují příliš.

Vydání nové verze, která už by tuto funkci měla ve Správci úloh obsahovat, Microsoft plánuje na 20. září spolu s aktualizací systému na verzi Windows 11 22H2. Zní to jako rozumné úsporné opatření. Uživatelé, kteří by si to chtěli vyzkoušet už v předstihu, mají možnost si stáhnout předběžnou verzi v rámci programu Insider.

Zdroj: Tech Advisor


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud