Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak zefektivnit aerobní aktivity měřením pulsu aneb: nepřepalte začátek!

redakce 12.04.2017

Před pár lety by rekreační sportovce ani nenapadlo měřit si v průběhu běhu, cvičení i jiné aerobní aktivity puls a dle zjištěných hodnot upravovat průběžně intenzitu cvičení.

A dnes? Obrovské množství aktivních lidí nosí na zápěstích chytré náramky. Jaké nám v tomto ohledu dává moderní technika možnosti a jak optimalizovat výkon během sportovního výkonu?

Udržování správné tepové frekvence usnadňuje proces spalování tuku v těle. Pokud si někdo myslí, že větší rychlost nebo výkon znamená zákonitě lepší efekt pro zhubnutí, je totiž na velkém omylu. Ale hezky od začátku.

Pravidlo 1

Jakýkoli pohyb, pokud má mít pro tělo i pro hubnutí pozitivní vliv, musí být pravidelný. Správný výběr pohybu a jeho vhodná intenzita může však proces spalování tuku zásadně ovlivnit.

Pravidlo 2

Před cvičením zahřejte tělo a svaly. Nikdy se nepouštějte bez tohoto kroku naplno do tempa!

Pravidlo 3

Pokud začínáte s pohybem po delší době, nepřepínejte se. Jednak si můžete skutečně ublížit, protože vaše šlachy a svaly nejsou na maximální výkon připraveny a také rozhodně nedosáhnete efektu lepšího spalování. V lepším případě dostanete svalovou horečku a budete muset vysadit minimálně na několik dní ještě dřív, než jste pořádně začali.

Pravidlo 4

Motivujte sami sebe a překonávejte se. To nevylučuje předchozí pravidla. Začněte pomaleji, pomalu den po dni zvyšujte aktivitu a poslouchejte přitom hlas svého těla. Odměnou vám bude rychlý posun vpřed. Pokud se těžko motivujete ve vytrvalostních disciplínách, pusťte si k nim hudbu. Ne nadarmo běhá velké množství vytrvalostních běžců se sluchátky v uších.

Pravidlo 5

Pokud je vaším cílem spalovat, udržujte během pohybu, pokud možno stále optimální tepovou frekvenci. Orientačně si ji můžete spočítat sami. Zde je jednoduchý návod: Nejdřív si stanovte maximální tepovou frekvenci (MTF). Jste-li muž, spočítejte ji podle vzorce „220 – váš věk“, ženy použijí vzorec „226 – věk“. Výsledné číslo vynásobte koeficientem 0,7. Převedeno do slov – optimální puls pro spalování tuku je u většiny lidí přibližně na hodnotě 70 % maximální tepové frekvence.

Jak během cvičení měřit tep?

Dnes nejrozšířenější způsob měření je pomocí chytrých náramků. Důležité je připomenout, že náramek musí být pro účely měření na zápěstí pevně – ne však až bolestivě – uchycen, což některým lidem může činit nepříjemný problém. Kromě toho, že předává náramek informace do vlastní aplikace ve smartphonu, by měl správný model na displeji zobrazovat aktuální tep tak přehledně, abyste i při běhu mohli jednou za čas letmým pohledem zkontrolovat aktuální hodnoty.

Chytrý náramek Deveroux H3

Chytrý náramek Deveroux H3 s možnostípřenosu zjištěných hodnot do chytré aplikace pro hlídání denních aktivit.

 Časem se naučíte je sami cítit a přesné měření budete brát jen jako doplňkovou záležitost. Při výběru je pro mnoho lidi důležité, aby aplikace k náramku, kterou lze zdarma stáhnout, byla lokalizovaná do češtiny. Vhodným a cenově zajímavým tipem je například náramek Deveroux H3, který lze při velkém výběru barev pořídit už za 1490 Kč. Vibracemi upozorní i na příchozí hovor a na dobře viditelném displeji zobrazuje také jméno volajícího. Alternativou náramků jsou samozřejmě komplexní chytré hodinky, které rozšiřují možnosti o množství dalších funkcí. Nejpopulárnější z nich jsou legendární iWatch.

Bose SoundSport Pulse

Sluchátka Bose SoundSport Pulse předají do vašich uší stimulující hudbu, ale zároeň z nich odečítají tlukot vašeho sdrce. Věřili byste tomu? Je to ale fakt.

Další možnost představují sluchátka s funkcí měření srdeční aktivity. Uši jsou pro tento účel velmi vhodným místem. Pokud tedy posloucháte a necháváte se při běhu či jiných aerobních aktivitách motivovat hudbou, bude pro vás velmi zajímavý model sluchátek Bose SoundSport Pulse, který kromě bezkonkurenčního zvuku a stylu měří puls a data posílá bezdrátově do populárních běžeckých aplikací v chytrém telefonu, které je dále zpracovávají, vyhodnocují a případně dávají uživateli podle použité aplikace zpětně prostřednictvím Bluetooth bezdrátově zpětnou vazbu. 

Poslední, nejsofistikovanější, ale také nejkomplikovanější metodou, kterou zmíníme, je hrudní pás. Pravdou je, že dodává nejpřesnější hodnoty měření, nicméně odchylky popsaných způsobů jsou vzhledem k účelu zanedbatelné. Pro řadu běžců je dnes jeho aplikace vzhledem k efektu a jiným způsobům příliš složitá a jiní, konzervativnější sportovci, na něj nedají dopustit.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud